Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÇİĞDEMLİ ŞİİR DİNLETİSİ

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:54

Durali Doğan

ÇİĞDEMLİ ŞİİR DİNLETİSİ

 Son üç yılda okullarımız şiir dinletileri düzenleyerek halkımıza şiiri sevdirmeye, duygularına ortak etmeye devam ediyor.
 Çarşamba günü Çiğdemli kasabası Yunus Emre İlköğretim Okulu tarafından düzenlenen şiir dinletisi programına katıldım.
 Okul öğretmenlerinden Rahime Gülağacı ve Fatma Ünlüler’in öğrencilerle birlikte hazırladıkları ve okuldaki diğer bütün öğretmenlerin yardımcı oldukları program çok güzeldi.
 Kasaba belediye başkanı İsmail Biçer’inde katıldığı şiir dinletisine  erkeklerden ziyade daha çok kadınların yoğun ilgisi vardı.
 Yirminin üzerinde öğrenci seçilmiş şiirlere duygularını da katarak seslendirdiler. Programda yardıma muhtaç öğrenciler yararına  100 civarında bilet için çekiliş yapıldı. Hediyeler arasında çeyrek altın bile vardı.
 Okullarımızda yapılan şiir dinletileri sayesinde şiirimiz, edebiyatımız, kültürümüz kültürümüzün unsurları halkımıza sevdirilebilir.  Çocuklarımızın anne ve babaları, yakınları çocuklarının okudukları şiirleri dinlemek için böyle programlara mutlaka iştirak ediyor. Evlatlarının yeteneklerini görmek istiyorlar. Böyle olunca şiirle, tiyatroyla tanışıp seviyorlar.
 Kültür değrelerimizi herkese sevdirmenin yolu sosyal ve kültürel faaliyetlerden geçiyor.
 Çiğdemli’de yaplan şiir dinletisi de bu amaca yönelik olarak yönelikti.
 Başta okul müdürü Ramazan Biçer olmak üzere okuldaki öğretmenlerin birlik ve beraberlik içerisinde yüze yakın esnafı gezerek hediye toplaması, yardıma muhtaç öğrenciler yararına hem bir öğrencinin yarasına merhem olmak, hem de Türk şiirini sevdirmek açısından hayırlı ve faydalı bir faaliyet gerçekleştirmeleri takdire şayandır.
 Ramazan hoca, Rahime ve Fatma hoca hanımlar, Galip ve Süleyman hocalar gibi daha adını bilmediğim Çiğdemli kasabasına hizmet eden bueğitim kadrosu şiir dinletisinde büyük alkış aldı.  Emeği geçen herkesi kutluyorum.
 Bu düşüncelerimi paylaştıktan sonra bir iki küçük eleştiri de yapmak istiyorum.
 Şiir dinletilerinde gördüğüm şu: Hemen hemen şiir dinletilerinde klişeleşmiş aynı şiirler seçiliyor. Bazı şiirler de öğrencilerin okuma, tonlama ve seslendirme yeteneğinin üzerinde. Halbuki bu güzel şiirlerin yanında şiir seçerken yörenin kültürel durumu ve halkın daha çok ilgi duyabileceği yöresel şiirler de seçilebilir. Kendi yöremizin aşıklarının, şairlerinin şiirlerinden de seçim yapılabilir.
 Örneğin; şiir dinletisinde Çiğdemli, Sorgun, Yozgat’la ilgili şiirler olabilirdi. Daha çok ilgi çekeceğini tahmin ediyorum.  Bu şiir dinletisinde Çiğdemli’de yaşayan Aşık Ahmet Çelik’in güzel bir şiiri seslendirilebilir, kendisi özel olarak programa davet edilebilirdi.
 Başta öğretmenlerimiz olmak üzere eğitim camiası olarak öğrencilerimize her şeyi yakın çevreyi örnek göstererek daha iyi öğretebiliriz. Çocuklar kendi köyünden, kasabasından, ilinden de şair ve yazar yetişebiliceğini bilir ve görür. Bunu yaparsak herşeyi başka mecrada, başka yerde arama kompleksinden de hem kendimizi hem de çocuklarımızı kurtarırız...
 Bu tabuyu önce öğretmenlerimiz yıkmalı, yakından uzağa doğru kendi değerlerimizi çocuklarımıza fark ettirmeliyiz.

Bu haber 7821 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN