Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

BİR NESİL YARGILANIYOR

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:53

Durali Doğan

BİR NESİL YARGILANIYOR

 Pazar günü Yozgat Kültür Müdürlüğü salonunda Yozgat Anadolu Lise öğrencilerinin sahneledikleri “Bir Nesil Yargılanıyor” oyunununseyrettim.
 Müthiş bir beceriyle oyun sergileyen öğrenciler babalarını, annelerini ağlattılar.  İzleyenlerin oyuncuların takdimi sırasında yeri göğü çınlatan alkışları oyunu beğendiklerinin bir ifadesiydi.
 Oyunu, oyunumu büyük bir keyifle izledim.
 Okul Müdürü hep takdir ettiğim değerli eğitimci Adil Arslan beyin daveti üzerine Şair Zamani ile birlikte izleme fırsatı bulduk. Sağolsunlar oyunu izleyen değeril konuklar arasında Yozgat Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Danyal Kocabeyoğlu, Şube Müdürü Ahmet Başar, Türk Eğitim-Sen Yozgat Şube Başkanı Seyfi Bayrak’ta vardı.
 Salonu dolduran öğrenci ve lileri ve davetliler  oyundan büyük keyif aldılar.
 Bu oyunu yazalı yaklaşık 20 yıldan fazla oldu. Türkiye genelinde belki oynanmadık okul kalmadı. Oyunu değişik salonlarda seyrettim. ama bu bir başkaydı.
 Öğrenciler amatör ruhlarını katarak çok güzel bir oyun çıkarmışlardı.
 Tiyatro ocak başı. Gözümüzü, gönlümüzü, yüreğimizi, duygularımızı, düşüncelerimizi ısıttığımız bir ocak. Ben yıllardan beri bu ocak başınad ısınıyorum., Aynı ocakta ısınanlar bu ocaktaki alevin ne kadar etkili olduğunu hemen farkederler.
 Emek ve eziyete talip insanların büyük fedakarlık sonucu vermek istedikleri mesajları var tiyatroda.
 “Bir Nesil Yargılanıyor” adlı oyunda, gençlerin düşebilecekleri tuzaklar ve bunlardan kurtulmak için yapılması gerekenleri anlattım.  Geçmişine sahip çıkan ulusların geleceklerinin de garanti altında olduğu vurguladım. Her toplumun kendi örf ve adetlerine sahip çıkmasının ne kadar önemli olduğu belirttim. Bu oyunda bir hayat dersi var. Boşlukta kalan ve kötü arkadaşların ve çevrenin kurbanı olan bir genç, yanlışları yüzünden hem kendi geleceğini, hem de ailesinin geleceğini kötü şekilde etkiler.
    Yanlışlar içinde bataklığa sürüklenen genç, uçurumun kenarından emniyette görev yapan bir arkadaşının sayesinde kurtulur. Okulunu bitirir ve hakim olur. Bütün bu yaptıklarının hesabını vermek durumundadır. Yargılama başlar. Ama aslında yargılanan o genç değil, bir nesildir.
 Bu açık mesaja rağmen, bu oyunu okumadan ön yargılı olarak “değer yargılarımıza ters düşüyor” diyerek rapor düzenleyip okullarda oynanmasını yasaklayanlar da oldu.
 Buna rağmen “Bir Nesil Yargılanıyor” nerede oynansa ses getiriyor, anneler, babalar, evlatlar oyunda kendine bir yer ayırabiliyor.
 Bu meşakkete katlanarak Yozgat Anadolu Lise idareci, öğretmen ve öğrencileri hayırlı bir iş yapmışlar. Başta okul müdürü Adil bey olmak üzere oyunu sahneye koyan öğretmenler Mehmet Ayık , Murat Dursun ve  programın takdimini yapan Yavuz Metin’i ve görev alan öğrencileri, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Bu haber 7135 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN