Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SORGUN ŞENLİKLERİ

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:53

Durali Doğan

SORGUN ŞENLİKLERİ
 
 Geçen pazar Sorgun’da şenlikler haftasıydı. Sorgun’a bağlı Akocak, Tuzlacık ve Kepirce köylerinde şenlik yapıldı. Akocak köyündekinin bu yıl 5. Sİ icra edildi. Akocak köyündekine katılamadım. Ancak aldığımız bilgilere göre çok güzel geçtiği anlatıldı.
 İlçemiz Tuzlacık ve Kepirce’de yaPılan şenliklere katılma imkanı oldu.
 Dernek üyesi arkkadaşlarImız Hacı Yiğid ve M. Ali İlbaş’la bu iki köydeki şenliğe beraber katıldık. Havanın yağmurlu olmasına rağmen her iki şenliğe de ilgi büyüktü.
 Önce Tuzlacık’a uğrayıp hayırlı olsun dileğinde bulunduk. Tuzlacık köyü muhtarı Yakup Yıldırım ve dernek başkanı Sadi Gökçebay’la görüştük. Erken gittiğimiz için şenliğin bitmesine kadar kalamadık. Ama akın akın arabalarla gurbetçilerin ve davetlilerin geldiğini gördük.
 Dernek başkanı Sadi Bey derneklerinin amacını anlattı. Başkentte dernek olarak yaptıkları çalışmalardan bahsetti.
 Sadece Tuzlacıklılar derneği değil Ankara’da tüm Yozgatlı dernekler güzel faaliyetler yapıyorlar.
 Kendilerini tebrik ediyoruz. Şenliklerinin gelecek yıllarda da devam etmesi dileğinde bulunuyoruz.
 Tuzlacık Madımak şenliğinden sonra Kepirce köyüne uğradık. Kepirce 1. Kurupınar Şenliklerine büyük ilgi olduğunu gördük. Köy muhtarı Abdurrahman Korkmaz ve dernek başkanı Burhan Erbulut ile dernek yöneticilerinin koşuşturmacasına şahit olduk. Şenlik havasına kendisini kaptıran genç yaşlı halay çekiyor, eğleniyorlardı.
 Ocaklar yakılmış, kebap kokuları meydana yayılmıştı. Eğlence de boldu yemekte boldu. Hava yağmurlu olduğu için fazla bekleyemedik. Sağolsunlar şenlik kebabından ikramda bulundular. Daha sonra dernek başkanı ve muhtarla şenlik hakkında kısa bir sohbet ettik.
 Dernek Başkanı Burhan Erbulut köylüleri ile hasret gidermek,tanışmak, gelenekleri yaşatmak ve gelecek kuşaklara taşımak için bu şenliği yaptıklarını söyledi.
 Bundan böyle köylü hemşehrileri ile daha sık görüşeceklerini, bu gaye ile köyde dernek temsilciliği açtıklarını, 180 üyesi olan derneklerinin her türlü cenaze, düğün, yardımlaşma gibi her türlü sosyal çalışmalarda ve faaliyetlerde öncülük yapacağını, bunun için okul bahçesinde civar köylere örnek olabilecek bir dernek binası yaptıklarını ifade etti.
 Köy muhtarı ve Sorgun Muhtarlar Derneği Başkanı Abdurrahman Korkmaz’da aynı duygu ve düşüncelere katıldığını, bu vesileyle birlik ve beraberliklerini sürdüreceklerini söyledi.
 Şenliğe özellikle bayanların, yaşlı ninelerin ilgi gösterdiklerini gözlemledim.
 Gelenek ve göreneklerimizin sürdürülmesi, kültür ögelerimizin yaşatılması bakımından bu tür etkinlikler her zaman yaplmalıdır.
 Bu şenliklere emeği geçen, yardımı dokunan herkesi kutluyorum.

Bu haber 7907 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN