Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SORGUN BELEDİYESİNE VERİLEN ÖDÜL NE ANLAMA GELİYOR

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:51

Durali Doğan

SORGUN BELEDİYESİNE VERİLEN  ÖDÜL NE
ANLAMA GELİYOR

 Sorgun Belediyesi, Jeotermal Enerji İle Tam Otomasyonlu Kentsel Isıtma, Termal- Sağlık Turizmi ve Sera Projesi ile Türkiye’de tüm ilçeler arasında birinci oldu.
   Belediye Başkanı Ahmet Şimşek“Sosyal Belediyecilik konulu proje yarışmasında birincilik ödülünden duyduğu sevinci yemekte partililerle paylaştı. Yemeğe davetli olarak ben de katıldım.

ÖDÜLÜN VERDİĞİ SEVİNÇ
 Birincilik ödülünü Başbakan Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Belediye Başkanı Ahmet Şimşek’in mutluluğu gözlerinden okunuyordu.
 Ödül getiren 1500 konutlık  Jeotermal Enerji İle Tam Otomasyonlu Kentsel Isıtma, Termal- Sağlık Turizmi projesiydi.
 Başkan önce projeyi anlattı davetlilere. 
 “Jeotermal projesini ilk defa kendilerinin yaptığını, projede en üst teknolojinin uygulandığını, ilçede uzun yıllar verimsiz ve kontrolsüz bir şekilde kullanılan  jeotermal kaynakların hizmete sunulduğunu vurguladı. “Örneği meydanda. Jeotermal enerjiyle ısınan Beğendik’te oturan vatandaşlarımız çok rahat. Daha az hastalanıyorlar, daha az para ile ısınıyorlar, hayat standartları yükseldi. Hava kirliliği yok. Mülkleri kıymetlendi. “ dedi.

ÖDÜLÜN GEÇMİŞİ
 Söyledikleri doğru idi. Sorgun’a ödül getiren ve en az Başkan Şimşek kadar tüm Sorgunluları sevindiren bu ödülün bir de geçmişi vardı.
 Sorgun’da sıcak su çok siyaset malzemesi yapılmıştı. Bazı siyasetçiler ısıtmada kullanılalabilecek sıcak su olmadığını söylerken, bazıları sıcak suya önemle dikkat çektiler. Bunların başında sayın sayın Şimşek geliyordu.
 2005 yılında vurulan kuyulardan sıcak suyun fışkırdığı o sıcak günü hatırılıyorum.
  Her Sorgun’lunun görmesi gereken güzel bir manzara ile karşılaştık. Gerçekten çok heyecan duyduk. Anlatılan masallar, dilden dile nakledilen efsaneler gerçek oluyordu.
EFSANELER GERÇEK OLDU
 Bu efsaneleri sadece anlatmakla anlıyamıyoruz, yorumlamakta gerekiyor. Bunu iyi yorumlayan idareciler de böyle mutlu bir tabloyla karşılaşıyor.
 Efsaneler bize bazı sırları işaret ediyor.
 Türklere Anadolu’nun kapılarını açan 1071 Malazgirt savaşından sonra akın akın Anadolu’ya gelen Alperenler buraları yurt tutmuşlar. Anadoluyu Türkleştirmişler ve İslamlaştırmışlar. Bunların başında Ahmet Yesevi’nin halifelerinden Emirci Sultan gelir. Ayrıca bu bölgeye Halil Baba, Durali Baba ve Bedir Baba da gelerek bu bölgeye yerleşirler. Bu alperenlerin aynı zamanda Selçuklu komutanlarından olduğu da rivayet edilir. Halil Baba, Halil Baba tepesinde. Durali Baba’da Duralidayılı köyünde, Bedir Baba’da kaplıcaların olduğu mevkiye gelerek asasını vurur ve burada kalır. Asasını vurduğu yerden sıcak su fışkırır.
 Asırlar sonra Bedir Baba asasını vurdu ve maveradan gelen tok sesiyle dedi ki:
 -İşte size sıcak su. Bu suyla da ısının!
İLK ADIM ATILDI
 Bu yolda ilk somut adım Başkan Şimşek zamanında atılarak Temmuz 2005’te Sorgun Belediyesi, İl özel idareden sıcak suyun 25 yıl kullanımını devraldı.
 Halkın istifadesine sunulan böyle farklı projeler hayata geçirilirken idarecilere ödül kazandırdığı gibi, bazı sıkıntıları da beraberinde getiriyor. İhaleyi alamayan firma idare hakkında söylemediğini, etmediği iftirayı bırakmıyor. Neticede güzel hizmetlerden halkımız yararlanıyor.
YAZ KIŞ SICAK
 Ben 3 yıldır Beğendik’te oturuyorum. Gerçekten Beğendik’te oturmaktan çok memnunuz. Sıcak, keyifli bir kış geçirdiğimiz gibi, 24 saat evimizden sıcak su eksik olmuyor.
 Yeri gelmişken söylemeliyim. Sayın başkanımızdan Beğendik sakinleri olarak isteklerimiz de olacak: Sorgun Belediyesi’ne ödül getiren bu projenin uygulandığı Beğendik’in diğer sorunlarının da halledilmesi lazım. Yol, kaldırım, çevre düzenlemesi, park ihtiyaçlarının giderilerek, bele diyenin bu ödülün karşılığı olarak Beğendik’i mevcut sorunlarını gidererek ödüllendirmesini bekliyoruz.
SORUN OLMASIN
 Bu vesileyle sıcak su konusunda bir endişemi de dillendirmek istiyorum. Şu günlerde Sarıkaya ilçesinde  sıcak suyla ısınmada problem yaşanıyor. İleriki günlerde böyle bir sorun bizde de yaşanır mı ! Neden derseniz; devamlı olarak sıcak su kaynaklı ilçemize yatırımcı davet ediliyor. Yapılan yeni yatırımlar, yapılacak olan seralara sıcak su kafi gelir mi? Bunun hesabı iyi yapılmalıdır. Yoksa ilçemize yapılacak yatırımlara karşı değiliz.
ÖNEMLİ HİZMET YAPTI
 Sayın Şimşek göreve geldiği günden beri ilçemize  eksikleri olsa da önemli hizmetler yaptı, yapmaya da çalışıyor. Yol, su, kanalizasyon ve diğer sosyal amaçlı hizmetler gibi.. Bu hizmetlerin başında da sıcak su projesi geliyor.
 Akşam ki yemekte sayın Başkanın konuşmasını dikkatle dinledim. Konuşmasının satır aralarında partililere önemli mesajlar da verdi.
SİZLERİ MAHCUP ETMEDİM
 “Sizleri mahcup etmedim, bundan sonra da mahcup etmeyeceğim” sözleriyle  partililerine güven veriyor, bundan sonra da destek verilmesini ima ediyordu. Başbakan’ın elinden aldığı ödülün de verdiği moralle artık kendine güvenen, ileriye dönük  düşünceleri de olan bir yönetici portresi gördüm.
VEKİLLİK DÜŞÜNÜYOR MU
 Yemekten sonra Ak Partili bir belediye meclisi üyesine sıcağı sıcağına:
 -Ahmet Bey milletvekilliğine hazırlanıyor. Şimdiden AK Partililere “Sizleri ben temsil ederim, sizlere hizmete devam etmek istiyorum.” demeye mi getiriyor” diye sordum.
 -Hayır, bilmiyoruz. Henüz parti teşkilatına böyle bir işaret vermiyor, belki de erken diye düşünüyor, dedi.
DÖRT VEKİLDEN BİRİSİ OLMAK
 Sayın başkanın vekil olmaması için bir sepep yok. Zaten son seçimlerde üçüncü defa aday olmayacağını ifade etmişti. Genel merkezle de arası iyi, Başbakan’ın elinden ödül almak her belediye başkanına da nasip olmaz. O zaman geride ne kalıyor.  Dört vekilden birisi olmak.
 Bu vesileyle Ak Parti Sorgun’dan vekil çıkaramamanın da ezikliğini 2011 seçimlerinde üzerinden atacaktır.
 Bunlar benim yorumum. 
 Sorgun’dan bir AK Partili vekil olacaksa bu neden sayın Şimşek olmasın! Ak Parti’nin kuruluşundan günümüze kadar partisine en çok onun emeği geçti.
 Yazımı noktalarken, belediye başkanımız sayın Şimşek’i ben de yeniden kutluyorum. Bu ödülün hem kendisi hem de Sorgun’a hayırlı olmasını diliyorum. Bir Sorgun’lu olarak ilçemize yeni projeler kazandırmasını beklediğimizi ifade ediyorum.

Bu haber 8182 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN