Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ARAPLI'DA GÖNÜL GECESİ

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:39

Durali Doğan

ARAPLI’DA GÖNÜL GECESİ

   Cumartesi günü Araplı kasabasında düzenlediğimiz geceye halkımız yoğun ilgi gösterdi.
 Kısa adı SOYAŞAD olan Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımla birlikte Araplı kasabasından derneğimiz yönetim kurulu üyesi Şair Hüseyin Adak’’ın ve tüm Araplı halkının misafiri idik
Halk bizleri konuk ettiler, yüreklerine bastılar.
 Sazlı-sözlü ve şiirli geçen bir gece düzenledik. Daha doğrusu bu gecede Araplı Kasabası halkı ile bir araya geldik. Dertleştik, halleştik, kültür alışverişinde bulunduk.
 Geceye derneğimiz yönetim kurulu üyelerinden Şair Hacı Yiğid, M. Ali İlbaş, Şahozan’ da katıldı.
 Sazın, sözün, şiirin, fıkranın ağırlıklı olduğu gecemize  sağolsunlar Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek, İl Genel Meclisi Meclis Başkanı Üzeyir Arslan, Araplı Kasabası Belediye Başkanı Osman Torun ve çok sayıda davetli de katıldı. Gönül dostları halkıyla kaynaştı.
 Halkımız geçmişimizin, gelenek ve göreneklerimizin, halk kültürünün konuşulduğu ortamlara hasret kalmış. Biz karınca kararınca bu hasreti gidermeğe çalıştık, başarılı da olduk.
 Şahozan’ın söylediği o güzelim türküleri, destanları, koçaklamaları, Yozgat türkülerini Araplı halkı can kulağı ile dinledi. Şair arkadaşlarımızın okudukları şiirlere halkımız adeta susamış.
 O gecede de söyledim. Kısaca tekrar edeyim. Bu memleketin aydınları halkını iyi anlayamıyor, tahlil ve tespit edemiyor. Bizim öğrendiğimiz, anlatmaya çalıştığımız bilginin, kültürün ana kaynağı, ana damarı bu halkın kendisi. Onun muhayyilesi, geçmişi, geleceği, örfü, adeti, töresi. Aydınlar bu kaynaktan beslenmedikçe halkından kopar. Maalesef günümüzdeki bazı sözde aydınlar da durup dururken kendisine serseri kurşun gibi hedef aramaya başlıyor.
 Araplı kasabası halkının gözünde; aklı, izanı, bilimi, özümüzü okuduk. “Kendi benliğimize sahip çıkalım” mesajını aldık.
  Tempo TV ekibi de porgramın bir bölümünü yayınlamak üzere kayda aldı. Tempo TV’de yayınlanan ”Adım Adım Anadolu” programı sorumlusu sevgili hemşehrimiz Nihat Yılmaz’ da gecenin çok eğlenceli geçtiğini, bir bölümünü program içerisinde yayınlayacaklarını söyledi.
 Zamanımız ve imkanımız elverse de Sorgun’un bütün köylerini bir zaman dilimi içerisinde ziyaret etsek, böyle kaynaştırıcı programlar yapsak. Bu dileğimi tekrarlıyorum.
 Bu geceyi gerçekleştirmemizde vesile olan Şair Hüseyin Adak’a, derneğimiz yönetim kurulu üyesi şair ve ozan arkadaşlarıma, gecemizi şereflendiren misafirlere ve tüm Araplı köyü halkına teşekkür ediyorum.

Bu haber 7362 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN