Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

TEMPO TV MİSAFİRİMİZDİ

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:38

Durali Doğan

TEMPO TV MİSAFİRİMİZDİ

 Geçen hafta, Tempo TV. Televizyonunda yayınlanan ”Adım Adım Anadolu” programı ekibi Sorgun’da çekimler yaptı.
 7 Mart’ta Tempo TV’de ekrana gelecek olan programda ilçemiz tanıtılmış olacak.
Bu amaçla ilçemizde 2 gün süreyle çekimler yapan ekip, derneğimizde de pazar günü akşamı çekim yaptı.
 Programın yapımcı yönetmenliğini İsmail Özcan, sunuculuğunu hemşehrimiz Nihat Yılmaz, Kameramanlığını Musa Caner Şenses yapıyor.
                Kısa adı SOYAŞAD olan Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği’nde  program çekimi vesilesiyle eski oda geleneği bir kez daha canlandırımış oldu.
 Geceye Kaymakamımız Ertuğrul Kılıç, Belediye Başkanımız Ahmet Şimşek ve çok değerli birçok misafir katıldı.
 Derneğimizin Yozgat’ta olmadığı gibi, Orta Anadolu’da eşine ender rastlayabileceğimiz otantik ortamında, köy odası havasında doyumsuz bir gece yaşadık. Ozanlarımız sazı ve sözüyle, şairlerimiz şiirleriyle, aşıklarımız kasideleri ile  bizleri eski günlere götürdüler.
 Köy odaları, köylerin sosyal yaşantısının en yoğun, etkin olduğu, insanların toplanıp doyumsuz sohbetlerin yaptığı yerdi. Köy odası, bir halk okulu olarak görev yapardı. Köy odaları, köyde misafirseverlik töremizi yaşatma yeri idi.
 Şimdi bu görevi Sorgun ilçe merkezinde Belediye Başkanımız Ahmet Beyin de destekleriyle derneğimiz yerine getiriyor. İşte bu düşüncelerle derneğimizde çaldık, söyledik, arabaşı yuttuk, çiğ köfte yedik. ”Yemek, içmek” bahane.
 Şahozan,  Aşık Kadir Öğren (Çapanoğlu), Arif Ozan, Aşık Rıza Kaygısız, Aşık Yaşar, Aşık Ahmet Karadoğan türküleri ile, Hacı Yiğit, Aşık Hüseyin Gök, M. Ali İlbaş, Hüseyin Adak, Naci Akdemir, Salim Salman, Şahin Bağcı, İsmail Kahraman’da şiirleriyle bize kültür konferansı verdiler.
  Hüseyin Gök ise babasına ait meşhur Semaver kasidesini söyledi. Ayrıca Şahozan ve Aşık Çapanoğlu’nun atışmaları ortamı daha da neşelendirdi. Çok eğlenceli geçen proğram sonunda davetlilere arabaşı ve çiğ köfte ikramı yapıldı.
 Şair Salim Salman’ın misafirlere kendi yetiştirdiği kabaktan yaptırdığı kabak tatlısı ikramını da unutmayalım.
   Sazlı-sözlü ve şiirli geçen bir gece samimi bir ortamda gerçekleşti.. Sazın, sözün, şiirin,  ağırlıklı olduğu gece deyim yerindeyse  tam bir “Muhabbet Gecesi” ne dönüştü.
 Halkımız böyle birlik ve beraberliğin tesis edildiği, öz değerlerimizin, geçmişimizin, gelenek ve göreneklerimizin, halk kültürünün konuşulduğu ortamlara hasret kalmış. İşte bu güzel ortamları sürdermeye gayret gösteriyoruz.
 Oda kültürünü yaşatalım. Bu kaynaktan beslenmeyen aydınların halkından kopması bu nedenledir. Dileğimiz ve arzumuz böyle gecelerin devam ettirilmesidir.
                Bu geceyi gerçekleştirmemizde vesile olan Belediye Başkanımız Ahmet Şimşek ve Tempo TV ekibine, katılan misafirlerimize, şairlerimize, ozanlarımıza, hizmette kusur etmeyen belediye personeline teşekkür ediyorum. duralidogan.com

Bu haber 5856 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Bu Tipsizden Milletvekili Olmaz02 Temmuz 2020

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN