Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Dönüş ile İrbaham

Durali Doğan

13 Haziran 2012, 20:02

Durali Doğan

DÖNÜÞ ÝLE ÝRBAHAM

 Saraykent ilçesine bağlı Dedefakılı beldesinde Dönüþ ile Ýrbaham piyesini  izlerken geçmiş yıllara keyifli bir yolculuk yaptım.
 Oyunu Saraykent Kaymakamı Ali Öner, Dedefakılı Belediye Başkanı İsmet Karabulut,  Saraykent İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Erdoğan ve Şube Müdürü Volkan Temel  ile birlikte izledik.
 Bu oyunun benim  yazarlýk hayatýmda ayrý bir yeri vardýr.
 1985'li yýllar.. Sorgun Lisesi'nde edebiyat öðretmenliði yapýyorum. O yýllarda oyun yazma çalýþmalarým devam ediyor. Ülkemizin sorunlarýnýn baþýnda bugün de olduðu gibi eðitim ve okullaþma sorunu geliyor. O yýllarda kendi Okulunu Kendin Yap Kampanyasý baþlatýlýyor. Sorgun Belediye Baþkaný Ahmet Uslu. Güçlü ANAP iktidarý iþ baþýnda. Rahmetli Turgut Özal Baþbakan. Türkiye genelinde baþlatýlan okullaþma çalýþmalarýna Sorgun'dan da bir meþale yakýlýyor.
 1985 yýlýnda milli eðitim þube müdürlüðüne atanýyorum. Okullaþma ve kültürel sosyal faaliyetlerde ilçemiz doruklarda. Ýþte bu heyecanlý günlerin en büyük eseri Dönüþ ile Ýrbaham…
 Okul müdürleri, öðretmen , öðrenciler.. Oyunu yazdýðým gibi yönetiyorum ve sahneye koyuyorum…
 Hummalý bir çalýþma sonucu oyunu ilk defa oynuyoruz, yer yerinden oynuyor.. Oyunun sesi Yozgat sýnýrlarýný aþýyor.. Sonra Yazgat merkezde 2, diðer ilçelerde ve Sorgun'da olmak üzere oyunu 25 defa sahneliyoruz.
 Oyunu eðitimli insanlardan tutun ki köylü vatandaþlara kadar birçok insan seyre doymuyor.
  Ve esas amaç gerçekleþiyor: Kendi Okulunu Kendin Yap Kampanyasý düþüncesi dalga dalga oyunun sayesinde verilen mesajlarýn etkisiyle Yozgat halkýna mal oluyor…
 Bugün olduðu gibi dün de "Dönüþ Ýle Ýrbaham" piyesi birlik ve beraberliðin timsali oluyor.    Öðretmen, öðrenci, veli bu oyunda bütünleþiyor. Toplumda afedersiniz" fitne ve fesat yaratmak" isteyen insanlar tipleniyor ve toplumdan dýþlanmaya baþlýyor.
 Dönüþ ile Ýrbaham piyesinde; Gülerken düþünüyorsunuz, düþünürken aðlýyorsunuz. Satýlmýþ Emmi'nin ve Dudu Kadýn'ýn bitmeyen acýsý, Dönüþ ile Ýrbaham'ýn dolmayan çilesi,    Karanlý Deresi köyü  öðretmeninin azimli mücadelesi, Ýmam, muhtar ve öðretmenin örnek davranýþý, Bekçi Memo'nun renkli  dünyasý ve vefasý.
 Hala yüreðimizi yakan, her gün aðýtlar yaktýðýmýz, göz yaþý döktüðümüz bölücü terörün ihanet belgesi… ve önce okul, sonra düðün diyen bir çift yürek…
 28 yýl önce þu arkadaþlar rol almýþlardý: Halil Dursun, Satýlmýþ Demirbaþ, Ali Polat, Yakup Caner, Mahmut Mutlusoy, Ali Genç, Celal Laçin (rahmetle anýyoruz), Yüksel Gültekin, Ahmet Yaþar, Kadir Kazancýk, Abdullah Gökhan, Abdullah Aydýn ve Ünsal Ekinci.
 Oyun, 1992 yılında Milli Eğitim Bakanlığınca kitap halinde yayınlanıp Türkiye geneilne dağıtılıyor.

DÖNÜÞ ÝLE ÝRBAHAM
HEP ANLATILACAK
 Dün ülkemizde kendi Okulunu Kendin Yap Kampanyasý vardý, bugün de Yüzde Yüz eðitime Destek Kampanyasý var. Demek ki eðitim bizim en büyük sorunumuz.
 Bunu çözmek halkýmýzý bilinçlendirmekle olur. Bu kadro bu mesajý vermiþ ve büyük baþarý sergilemiþtir.
 Çok iyi bilinmesi gerekir ki; kalabalýk kadro ile tiyatro yapmak zordur. Yönetmek ve bir araya toplamak zordur. Bu zor baþarýlmýþtýr.
 Bazý idareciler vardýr ki sosyal ve kültürel faaliyetlerin önüne set çekerler. "Aman hocam baþýmý aðrýtma, bir de tiyatro mu kaldý yapmadýðýmýz" gibi sudan nedenlerle rahatýný kaçýrmak istemez. Bilmez ki " tiyatrodaki iki cümlelik, jest ve mimikteki en küçük bir vücut dili saatlerce konuþmayý özetler ve halka doðrudan ve faydalý mesaj verir.
 Tiyatro ocak baþý. Ruhumuzu, gönlümüzü, kalbimizi  orada ýsýtýrýz. Dönüþ ile Ýrbaham klasiðini izlerken bunu yaptýk.
 Dedefakılı İlköğretim Okulu öğrencileri oyunu güzel oynadılar.
 Mekan da çok güzeldi. Belediye binası alt katında çok güzel bir tiyatro salonu yapılmış.   Dedefakılı gibi bir beldede tiyatro hazırlama ve sahnelemenin zorlukları var. Öncelikle tiyatroya gelenlerin oyunu çok sessiz dinlemeleri gerekiyor. Gürültü olduğu zaman konuşmalar anlaşılmıyor ne yazık ki o kadar emek boşa gidebiliyor.
 Değerli öğretmenlerimizin bu konuda gelecek yıllarda daha tedbirli olmaları lazım.
 Önceki okul müdürü sayın Alper Kapan’ın Dedefakılı beldesinde geleneksel hale getirdiği, iki yıldır da bahadın beldesinde sürdürdüğü  tiyatro gösterisi bu yıl da  Dedefakılı’da devam etti.
 Bu geleneği sürdüren oyunun yönetmeni öğretmen Uğur Yıldırım ve emeği geçen tüm öğretmenlerimizi, rol alan öğrencilerimizi tebrik ediyorum.
 Gecede bir de şiir dinletisi yapıldı. Dinletide öğrenciler birbirinden güzel şiirleri çok güzel selendirdiler. Hepsini kutluyorum.
 Nasýl ki 28 yýl önceki yýllarý hatýrlarken duygulanýyoruz, bugünkü kadro da sonraki yıllarda benim yaþadýðým duygulara kapýlacak ve çocuklarýna, torunlarýna bu oyunu anlatacaklardýr.  Ne mutlu tiyatro ve yarýna yatýrým yapanlara...    duralidogan.com

Bu haber 6932 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN