Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

YOZGAT ŞAİRLERİNİ ANLATTIM

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:36

Durali Doğan

YOZGAT ŞAİRLERİNİ ANLATTIM

  Türk Eğitim Sen Sorgun Temsilciliği her hafta temsilcilik binasında düzenlediği konferans ve seminerlerLE dikkat çekiyor.
    Her hafta mütevazi bir grup öğretmen değişik konularda bilgilendiriliyor.
   Sendika yönetimi ve değrli meslektaşlarımın bu haftaki konuğu bendim. Konferansın konusu ise "Aşıklık Geleneği ve Yozgat Şairleri" idi. 
 Öğretmenlerin büyük ilgi gösterdiği konferansta ayrıca kısa adı SOYAŞAD olan Sorgun Şair ve Yazarlar Derneği yönetim kurulu üyesi ve diğer aşıklar ve şairlerimiz de türkü ve okudukları şiirlerle programın neşeli ve eğlenceli geçmesini sağladılar.
 Yaklaşık 45 dakika süren konuşmamda özetle "Yozgat ve çevresinin Türk Edebiyatı'na hizmet eden çok değerli ve ünü Yozgat dışına taşan; gazeteci, yazar ve ilim adamları yetiştirdiğini, bunları tanımak ve tanıtmak zorunda olduğumuzu, Yozgat'ın Türk Edebiyatı ve kültürü içerisindeki ayrı bir yerinin iyi görülmesi gerektiğini" vurguladım
      Öğretmen arkadaşlar anlattıklarımı can kulağı ile dinlediler.
 Hüzni, Nazi, Fenni, Sıtkı, Dindari, Kasım Kazancıklıoğlu, Aşık İbrahim, Yozgat'lı Karacaoğlan, Aşık Hurşit, Aşık Niyazi, Demli Molla, Şevkiya, Sıtkı baba, Akif Paşa, İbrahim Bakır, Gamlı, Molla Hüsrev,  vb. gibi şair ve Yozgat'ın yetiştirdiği önemli şahsiyetlerin hayatlarından, bazılarının şiirlerinden örnekler sundum.
 Yozgat'tan yetişen 473 kişinin bir arada biyografi, eserleri ve fotoğrafıyla birlikte yer aldığı "Yozgat Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi" nde genişçe anlattığım önemli şahsiyetleri örnekleme şiirleriyle tanıtmaya çalıştım.
 Öğretmenlerimiz bir kısmının ismini duymuş olabilir. Ama bazı larının adını ilk defa belki benden duyuyorlardı.
 Sohbetimiz o kadar dikkat ve nezaket içerisinde gerçekleşti ki, yanan sobanın sıcağından daha çok, kültür havasının verdiği sıcaklık anlatıcı ve dinleyicilerin yüreklerini ısıttı.Yozgat'ın kültürel zenginliğine, ilçeleri içerisinde de güzel sorgun'umuzun kültürel potansiyeline ve yetiştirdiği şair ve aşıklarına dikkat çektim.
 Bize ayrılan zaman içerisinde  kısa da olsa vermek istediğim mesajı, anlatmak istediğim konulara satır başlarıyla da olsa işaret ettim.
 Yozgatlı şairlere, gönül erlerine, aşıklara yerel yöneticilerin, mülki amirlerin ve halkın sahip çıkması gerektiğini belirttim.
Bu güzel ortamı aşıklarımızın, şairlerimizin türküleri, şiirleri daha çok ısındırdı.
 Daha sonra Sorgun Şair ve Yazarlar Derneği (SOYAŞAD) Yönetim kurulu üyesi şairlerimizden Hacı Yiğid, M. Ali İlbaş, Hüseyin Adak kendi şiirlerinden bir demet sundular.
 Şahozan, Arif Ozan, Aşık Rıza Kaygısız ve Aşık Fazlı'da kendi bestelerini seslendirdiler.
 Tiftikli Aşık Sıtkı Baba'nın oğlu Hüseyin Gök' te babasının yazdığı meşhur Semaver kasidesini okudu. Aşıklarımız, şairlerimiz eğitimcilerden büyük alkış aldılar.
 Hadi beye programın anısına "Yozgat Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi, Aşık Sıtkı Baba ve Suya Zincir Vurulmaz" adlı 3 kitabımı hediye ettim.
  Bir eğitimci olarak böyle sıcak bir ortamda değerli öğretmenlerimizle bir arada bulunmamıza fırsat sağladıkları için Türk Eğitim Sen Sorgun Temsilcisi Hadi İnal ve ekibine, beni sabırla dinleyen değerli meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Ayrıca programa şiirleri ve türküleri ile katkıda bulunan değerli gönül dostlarına da teşekkürü bir borç biliyorum.
 Sazlı- sözlü Yozgat Aşıklarını, şairlerini konuştuğumuz gece, hepimiz açısından çok yararlı bir program olduğunu özellikle belirtmeliyim.
 Karne tatilinden sonra Türk Eğitim Sen camiası ile derneğimizde (SOYAŞAD) buluşmak üzere sözleştik ve Hüseyin Gök'ün o duygulu duası ile programı noktaladık.
 Yozgat'tan yetişen değerli şahsiyetlerin ruhlarını şad ettik.
 Bu vesileyle ebedi aleme göçmüş olanları rahmetle, hayattakileri de saygıyla anıyorum.

Bu haber 7513 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN