Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Altınsu'da tiyatro gecesi

Durali Doğan

08 Haziran 2012, 08:14

Durali Doğan

             Okullar tatile girerken öğrenciler yıl boyu kazandıkları becerileri, sosyal ve kültürel faaliyetlerle annelerine, babalarına göstermek amacıyla  etkinlikler düzenliyor.
              Önceki gün Bahadın Şehit Ali Akdoğan İlköğretim Okulunda düzenlenen gecede oynanan benim yazdığım Bir Nesil Yargılanıyor oyunundan bahsetmiştim.
              Sonraki gecede ise Saraykent’e bağlı Altınsı İlköğretim Okulu öğrencileri en güzel oyunlarımdan  birisi olan “Bacımın Gelinliği”ni oynadılar.
              Oyuna ilgi yoğundu. Altınsu gibi bir büyük köyde çeşitli imkansızlıklar içerisinde etkinlik yapmak ve halka beğendirmek zor bir iş.
              İşte okul idareci ve öğretmenleri, öğrencileri bu zoru başardılar. Okulun bahçesinde kurulan sahnede sahnelenen oyuna kadın erkek, yaşlı kadınlara varıncaya kadar gelmişlerdi.
              Saraykent İlçe Mili Eğitim Müdürü sayın Bekir Erdoğan ve Şube Müdürü sayın Volkan Temel, köy muhtarı Mehmet Kocataş, öğretmen, öğrenciler ve köy halkı ile birlikte izledik oyunu.
              Öğrenciler müthiş başarılıydı. Amatör ruhlarını Bacımın gelinliğine katarak istiklal Savaşı’nda dedelerimizin gösterdikleri kahramanlık tablolarını canlı canlı yaşattılar bize.
              Bacımın Gelinliği’ni seyredenler ömür boyu bu oyunu unutamıyorlar. Bacımın Gelinliği Türkiye genelinde en çok oynanan oyunlarımdan.   
              Bacımın Gelinliği’ni Yozgat’ta yaşanmış bir gerçek hayat hikayesinden yola çıkarak yazmıştım.  Yıllar geçtikten sonra anladım ki Anadolu insanının tam bam teline basmışım ve o dile, o ruha, o maneviyata ve o kahramanlığa hitap etmişim.
              Bu oyunda; Ay yıldızlı Hilâlimize kanını karıştırma yarışında olan balaban bakışlı, uğru nakışlı yüksek yerlerde açan yayla çiçeği Elif’lerin , bahtı garalı, oğlunu ve kızını eliyle kınalayan Sultan kadınların, cennet vatanımız için her şeyini hatta canını bile göz kırpmadan veren Topal Askerlerin destanı, bazen orduların, bazen de en ileri fikirlerin öncüsü sembolü olan gelinliğin hikayesi anlatılıyor.
              Oyunda geçmişi yaşarken, perde aralarında ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencilerinin gösterileri bizleri adeta büyüledi. Anaokulu öğretmeni Fatma Zehra Uçar ve birinci sınıf öğretmeni Yağmur Özen’in öğrencilerinin Onuncu Yıl Marşı eşliğinde sahnede yıldız çizmeleri, diğerlerinin ise Kerimoğlu Zeybeği oynamaları takdire şayandı. Bu öğretmenlerimizi ve minik öğrencilerini tebrik ediyorum.
              Saraykent İlçe Mili Eğitim Müdürü sayın Bekir Erdoğan proğramın sonunda bir konuşma yaptı. Erdoğan, “oyunu beğendiğini, geceye emeği geçen herkese teşekkür ettiğini” ifade ettikten sonra söylediği şu sözler beni  çok duygulandırdı:
              - “Bugün mutlu bir olay yaşıyoruz. Ne mutlu ki onlara babası yazıyor, oğlu oynuyor. Oyunu öğretmenlerimizden Mustafa Yılmaz ile Ahmet Doğan sahneye koymuş. Ahmet bizim öğretmenimiz. Durali beyin oğlu. Babasının yazdığı oyunu öğretmen oğlunun sahneye koyması çok anlamlı büyük bir mutluluk. Baba ile oğlunu tebrik ediyorum.”
              Değerli kardeşim Bekir beye çok teşekkür ediyorum. Aramızda bulunduğu ve bu duyguları bizlerle paylaştığı için.
              Sayın  Erdoğan’ın ilçe genelinde en uzak okulda  bile yapılan faaliyete destek verdiğini, bizzat katılmak suretiyle moral verdiğini biliyor ve bu davranışını takdir ediyorum. 
              Sosyal etkinlikler bir kurumun not karnesidir. Karnesi yıldızlı pekiyi diyebilirz. Akşam gördüm ki; Altınsu İlköğretim Okulu idareci, öğretmenleri , öğrencileri , köy muhtarı ve halk çok güzel kaynaşmış.
              Muhtar Mehmet Kocataş ve köy halkının okulla desteklerini yakinen biliyorum. Hepsine de teşekkür ediyorum.
              Bu birlik ve beraberliğe tanık olduk. Nazar değmezin.
              Oyunu Türkçe Öğretmeni Mustafa Yılmaz ve sevgili oğlum Ahmet Doğan sahneye koymuş. Ama sahne gerisinde diğer adını sayamadığım sevgili öğretmen lerimizin büyük alın teri var. Hepsini kutluyorum.
 Ayrıca Okul Müdürü Murat Gözübüyük’ü kutluyorum. Böyle bir kadronun kıymetini bilerek ekip işi güzel bir takım kurmuş. Murat bey, iyi bir eğitimci, iyi bir sporcu. Sporda Türkiye genelinde çalıştırdığı öğrencileriyle birlikte büyük başarılara imza attı. Altınsu için büyük şans. En büyük temennim odur ki, Altınsu İlköğretim Okulu sporda, kültürde ve diğer etkinliklerde bu kadro ile güzel başarıları yakalar.
 Büyüklerimizin güzel bir sözü var. Derler ki; Yıl yeni, nasip yeni. Gelecek yıllarda daha güzel etkinliklerde buluşmak dileğiyle...

             BAŞSAĞLIĞI
              Türk şiirinin en önemli temsilcilerinden olan büyük şair, büyük dava adamı Abdurrahim Karakoç'a Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı dilerim. Ruhu şad olsun.   

Bu haber 7240 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN