Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

24 Kasım

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:33

Durali Doğan

24 KASIM

 Öğretmenler Günü’nü ilk defa 1981 yılında kutlamıştık. O yıl aynı zamanda Atatürk’ün 100. doğum yıldönümü idi.
            24 Kasım 1928 Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım o yıldan beri kutlanmakta.
            O yıl ilk kutlanmaya başlandığı için ayrı bir heyecan vardı.
            Ben 1981 yılında Sorgun Lisesi’nde Edebiyat öğretmeni idim. İlk Öğretmenler Günü kutlama programını eski belediye binasının ikinci katındaki salonda gerçekleştirdiğimizi hatırlıyorum.  Eskiden bir de her yıl yılın öğretmeni seçiliyordu. O yıl Mehmet Bostancı Hocam yılın öğretmeni seçilmişti. Sonraki yıllarda bu kaldırıldı.
            Aradan bu kadar zaman geçti. Zaman hem insanların heyecanını törpülüyor.
            24 Kasım Salı günü yine Öğretmenler Günü olarak kutlandı. Kısacık bir saatlik özlü bir kutlama programı icra edildi salonda.
            Konuşmalar, şiirler, yemin töreni…müzik dinletisi.
Öğretmenler ve öğrenciler arasında yapılan yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Ama dereceye girenler şiirlerini okumadılar. Birinci olan şiirleri herkes dinlemek isterdi. Bence bu bilinen şiirlerin okunmasından daha faydalı olurdu.
            Program hiçbir aksaklık olmadan  sonlandırıldı. Emeği geçenleri kutluyorum ama eski heyecanların azaldığını da üzülerek belirtmek istiyorum.

MİLLİ EGEMENLİKTE ÖĞRETMENLERE
ÖZEL GÜN
 Aynı gün akşam saat 16.00’da Milli Egemenlik İlköğretim Okulu’nda okul öğretmenleri kendi aralarında çaylı pastalı bir eğlence, sohbet programı hazırlamışlar.
            Programa Sorgun Lisesi’nden öğrencim olan Okul Aile Birliği Başkanı Birdan Yıldız(Erzor)’ın özel davetini kıramayarak ben de katıldım. Böyle samimi bir ortamda gerçekleştirilen kutlamaya katılmaktan da ziyadesiyle mutlu oldum.
            Birdan Yıldız (Erzor) lisedeki öğrencilik yıllarında da çok idealist bir öğrencimdi. Benim yazdığım ve öğrencilerimle sahnelediğimiz “Bir Hilal Uğruna ve Vatan Şairi Mehmet Akif “piyeslerinde rol almış, rolünü başarıyla yapmıştı. Onu hep memleket meselelerine kafa yoran, vatanı ve milleti için canını verecek kadar vatanperver  bir Türk kızı- kadını olarak bilirim. Birdan’ın, Mehmet Akif ve Fatmanur isimli iki güzel evladı var. Bu gacenin sunuculuğunu da güzel sunumuyla Fatmanur yaptı. Bir veli olarak sosyal faaliyetlerini bu anlayış doğrultusunda sürdürme gayretinde.
 İşte bu güzel günde ben de Milli Egemenlik öğretmenlerinin o mutlu günlerini paylaştım.
            Okulu Müdürü Mustafa bey, protokolun soğuk yüzünü madalyonun öte yüzü gibi personeline, öğretmenlerine hiç göstermemiş. Hep gülen yüzü ile yaklaşmış mesai arkadaşlarına. İşte o zaman başarı ve heyecan yakalanıyor.
            Mustafa Bey, Birdan Yıldız, sınıf öğretmenleri ve öğrencileri ele ele vererek  bir çay ikramını da bahane ederek halleşme, dertleşme, paylaşmaya o gün için zaman ayırmışlar.
            Gecede; şiirler, türküler, konuşmalar, öğretmenlerimizin öğrencileri ile bire bir yaşadıkları anıları paylaşıldı.
            Ben de bir emekli öğretmen olarak meslektaşlarımla daha yakın ortamda sohbet etmenin keyfini yaşadım. Bir iki hatıramı anlattım, bir de şiir okudum.
            Okulda görevli bayan öğretmenlerimizin bazısı hatırasını anlattı, bazısı da şiir okudu, türkü söyledi. Mustafa beyin o güzel tonlaması ile okuduğu “Kır Çiçekleri” her zaman olduğu gibi bizleri çok duygulandırdı. Müdür Yardımcısı Ekrem hocanın okuduğu türküler yine hakeza…
            Sözün özü senli- benli bir eğlencede deyim yerindeyse “Kurdunu dökmeyen” öğretmen kalmadı.
            Gecenin bitiminde de öğretmenlere “Çam sakızı, çoban armağanı” birer hediye verildi.
            Vedalaşırken şu duygular ve düşünceler içerisinde idim:           
 -Yarım alma, gönül alma… Hayatta yapılan her şey gösterişten uzak olursa hem Allah, hem kul katında makbul.. Protokolun soğuk yüzü olmadan yapılan işler insana neşe veriyor, iştahını açıyor. İşte öğretmen- öğrenci- veli işbirliğinin aynası.
 Adı “Milli “ ile başlayan bu okulda her şey Milli Birlik ve Beraberlik anlayışı içerisinde. “Egemenlik Öğretmenlerindir” düsturu ile başarı elde ediliyor.
 Milli Egemenlik İlköğretim Okulu’nda bu birlikteliği gördüm.
Duygu ve düşüncelerime noktayı koymadan önce; başta emeğini para-pul gibi harcamaktan çekinmeyen Okul Müdürü Mustafa Ağıralioğlu olmak üzere, okul müdür yardımcıları, öğretmenleri, öğrencileri ve sevgili öğrencim Birdan Yıldız’ı kutluyor, şahsıma gösterdikleri ilgiye de ayrıca teşekkürü bir borç biliyorum.
Ve tekrar günlerini tebrik ediyorum.

Bu haber 2401 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN