Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Fatih ve Can Bonomo Gençliği

Durali Doğan

29 Mayıs 2012, 08:06

Durali Doğan

          Bugün 29 Mayıs. İstanbul’un Fethinin 559. yıldönümü.
           Üstad Ali Ulvi Kurucu’nun Hatıratı’nın 2. cildinin 69. sayfasında Fatih’in büyüklüğünü anlatan bir bölüm beni çok etkiledi. 
           Dünün genç Fatih’i küçük yaşlardan beri İstanbul’u alma planları yaparken;
           Bugünün o ”Can Bonomo” gençliği ve onu hem de İngilizce söylediği şarkıyla yarışmaya gönderenler biraz ibret alır diye belgeyi dikkatlerinize sunuyorum:
           Ali Ulvi Kurucu hatıratında “Geçenlerde Fatih Sultan Mehmed'e dair bir araştırma yaptım. Şöyle bir vesikayla karşılaştım” diyor ve vesikayı şöyle açıklıyor:
           Sultan Murad, yani Fatih'in babası, oğlunda, küçük yaşında iken bir fevkalâdelik görmüş. Hususi hocalar tutarak yetiştirmek istemiş. Zamanın âlim, arif, mutemed zatlarından, oğluna ders aldırmaya başlamış.
           Bu hocaefendiler arasında bulunan meşhur Molla Güranî ile Fatih arasında geçen bir hâdise benim gözümü korkuttu. "Böyle kimselerin tarih-i hayatı nasıl yazılır? diye endişeye kapıldım.
           Şehzadenin hocaları da, bizim halkın evlâdını hocalara teslim ederken dediği gibi: Eti senin, kemiği benim, usulüyle tam selahiyetle ve sahiplenerek Fatih’in talim ve terbiyesiyle meşgul olmaya başlamışlar.
           Birgün Şehzade yatsıdan sonra Molla Güranî’den ders okuyup yatmak için odasına çekilmiş. Fakat hocası, gece teheccüd namazına kalktığında, onun odasındaki ışığın yandığını görmüş ve meraklanarak kapısına gitmiş, çalmış.
          "Hayırdır inşaallah şehzadem, rahatsız mısınız?diye sorunca, Fatih’ten:
           "Hayır hocam, iyiyim, uykum gelmedi, ders çalışıyorum.cevabını almış.
           "Girebilir miyim?deyip; buyurun denilince, odaya girmiş ve bakmış ki, yatağın üzerinde, yerde, rahlesinin üzerinde derse ait olmayan, haritalar, resimler plan gibi şeyler var.
           Peygamber, Câhil Adamı Medhetmez
           Bunların ne olduğunu sorunca, Fatih; bunun bir sır olarak kalması şartıyla söyleyebileceğini şart koşmuş. Sözü alınca şöyle demiş:
           "Hocam, sahabe-i kiramdan beri, Müslümanlar tarafından, Kostantinopolis kuşatılır da niçin alınamaz? Fethetmek için ne yapmak lâzımdır? Hatırıma bazı şeyler geldi onları kaydettim. Plan müsveddeleri yapıyorum..."
           Bunun üzerine Molla Güranî, der ki:
           "Şehzadem, Peygamber-i Zîşân'ın müjdelediği o mübarek şehri fethedecek kumandanın, talebem olması, benim için de bir şereftir... Fakat bu fethi müjdeleyen zat, Muhammed Mustafa sallallahü aleyhi ve sellemdir. Peygamberdir. Demek ki; Allah'ın vahyini tebliğ eden bir insandır.
           "Binaenaleyh, Allah'ın vahyi ve emri ile hareket eden, konuşan, söyleyen bu büyük insan, câhil bir insanı medhetmez. "Mısır, Şam, Yemen, bütün iklimler alındığı gibi, le-tufte-hanne'l-Kostantmiyyetu, Konstantıniyye şehri de fetholunacak; ve le-nFme'l-cmîru emîruha ve le-niyme'l-ceyşu zalike'l-ceyş... Onu fetheden ordu ne güzel ordudur ve o ordunun kumandanı ne güzel kumandandır...
           "Câhil bir kumandana, Peygamber-i Zîşan, ne güzel kumandan, demez. Böyle bir kumandan da zaten o fethe muvaffak olamaz.
           "Demek ki, şehzadem, şimdi ders yerine bu fikir ve planlarla uğraşırsan, tahsilin yarım kalır. Hem ilmin tamam olmaz, hem de fethe nail olamazsın. Onun için, inşaallah, şimdi başladığımız dersleri bitirelim, icazetnamelerini al; bu işlere ondan sonra muvaffak olursun."
           Hocası Molla Güranî'nin bu âkılâne, arifane, müdebbirane sözleri üzerine, Şehzade Fatih de, karaladığı kâğıtları ortadan kaldırır ve ilim tahsiline devam eder... Sonrası malum...
           İşte Molla Güranî'den nakledilen bu hadise, o zatların şahsiyetleri üzerinde yazılacak bir tarihçe-i hayatın güçlüğü hakkında benim gözümü korkuttu." 

Bu haber 6780 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN