Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ŞEKERİN AKİBETİ BİRA FABRİKASI GİBİ Mİ OLUR?

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:32

Durali Doğan

Şeker İş Sendikası Yozgat Şubesi’nin, ilçemizde bulunan Şeker Fabrikasının özelleştirilmesinin ardından kapatılacağını ileri sürerek, başlattığı imza kampanyası yürekten destekliyoruz.
        Dün Sorgun Cumhuriyet caddesinde başlatılan kampanyada yüz bin imzanın toplanması hedefleniyor.
 1974 yılında Necmettin Erbakan tarafından Azot Fabrikası yapılmak üzere temeli atılan, daha sonra rahmetli Turgut Özal zamanında Şeker Fabrikası yapılması için temeli yenilenen ve Başbakan Mesut Yılmaz tarafından açılış kordelası kesilen fabrikanın şeker tadı kaçmaya başladı.
         Bazı siyasiler fabrikanın kapalı bir yapıda çalışması ve Sorgun ekonomisine bir katkı sağlamadığı iddiasını ortaya atarak bir sebep ara Şeker Fabrikası faaliyete geçtiği günden beri ilçemize büyük faydaları vardır. İlçe ekonomisine sağladığı katkı tartışılamaz.
          Sendikanın Şube Başkanı Ömer Macit, fabrikanın kapatılmaması için tüm güçlerini seferber edeceklerini,  belirtirken Sorgunlulardan da destek istiyor.
 Fabrikada 500 işçi çalışmakta. İlçeye aylık girdisi 350 bin lira .
 Tabii ki işçiler ve tüm çalışanlar buradan kazandığını yine Sorgun'da harcıyorlar. Nakliyecisinden, minibüsçüsüne, bakkalından, manavına tüm esnafımıza bir girdi sağlıyor.
 Aldığımız bilgiye göre; ''Yozgat genelinde 10 ilçede 188 köyde 61 bin dekar alanda pancar ekimi yapılmakta, 32 milyon lira para ekonomiye hareket getirmektedir. Küspe ve pancar nakliyesi için taşıyıcılarımıza ve çiftçilerimize 5 milyon 440 lira nakliye parası, atık maddelerin taşınsm ası için müteahhitlere 155 bin lira, personel taşıması için minibüsçülere 100 bin lira ödenmektedir. Fabrika ayrıca günlük ihtiyaçlarını karşılamak için faturalı olarak yıllık 1 milyon 600 bin lira tutarındaki alış verişini Sorgun esnafından yapmakta.”
     2008 yılında Şeker Fabrikasının Yozgat ekonomisine toplam katkı tutarı 78 milyon lira.
 Pancar köylüsü hemşehrilerimiz  fabrikanın özeleştirilmesini ardından da kapatılmasını istemiyor.
 İşte pancar köylüsünün pür melali. 10- 20 ton pancar satacakta evini geçindirecek. Ya ayağındaki fabrika kapatılırsa ne yapacak!
 Sorgun esnafı ve sivil toplum örgütleri siyasileri harakete geçirmeli.
 Şeker fabrikasının özelleştirilmesi ve kapanmasının vebali siyasilerin omuzlarında olacaktır. Sorgun’un vekili olduğunu söyleyenleri bu konu hiç ilgilendirmiyor sanırım.
  Fabrikamızın özelleştirilmesi demek ardından kapatılması demektir. Yozgat Bira Fabrikası öyle olmadı mı. Bizim kaderimiz de öyle olacak.
 Bir hemşehrimizin biraz acı ama şöyle bir tesbiti var: Şeker Fabrikasını satıldığı yıl depo, takibeden yıl ise paralarını repo yapacaklar.
   Doğrusu, halkımız özeleştirilmesinden sonra fabrikanın kapatılmasından korkuyor. Biz Şeker Fabrikamız özelleştirilmesini ve kapatılmasını istemiyoruz.  Sonuçtan Sorgun, Yozgat çiftçisi kazançlı çıksın istiyoruz.
 Sendikanının başlattığı kampanyaya geleceğimiz için mutlaka bir imza da siz atın.

Bu haber 7028 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN