Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

KINALI HASAN VE FİTNESS CENTER

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:31

Durali Doğan

Sorgun’lu Kınalı Hasan anısına belediyemiz tarafından yaptırılan Kınalı Hasan Anıtı açıldı.
          Kına Türk aile hayatında, askerliğe gidişte çok önemlidir.
 Evliliğe ilk adımı atan gençler kınalanarak nişan yaparlar. Kına gecesinin Türk geleneğindeki yeri ise daha başkadır. 
           Sonra koç katımı... Özellikle köylerimizde koçlar kınalanır ve Koç Katımı törenleri yapılır.
           Gelin olan kızlar kınalanır. Eskiden gelinlik kızların duvağına bağlanan yaşmağının, ölümünde çene yaşmağı olması için dua edilir. Bu, kızın gittiği evden ancak ölüsünün çıkması anlamına gelir.
 Kına hikayesi toplumun her kesiminde bu ortak motif, duygu ve düşünceler çerçevesinde yorumlanır.
          KINALI HASAN KİM
          Kınalı Hasan kim!
          Kınalı Hasan o zaman Sorgun’a bağlı olan (Şimdi Sarıkaya ilçesine bağlı olan Karayakup köyü Terzili köyü ile birleşerek 1956 yılında belediyelik olmuştur)  Karayakup köyü doğumlu olduğu rivayet edilen bir kınalı kuzu.  Çanakkale Savaşına katılmış ve şehit olmuş. Annesine yazdığı mektup ile gönüllerde taht kurmuş büyük kahraman. TRT’de yayınlanan “Kınalı Kuzular” adlı dizi filmden sonra Sorgun’lu Kınalı Hasan olarak tanınmış.
          ÇANAKKALE’DE DÜĞÜN
          Ben de yazdığım oyunlarda kına motifini çok işledim. 1983 yılında yazmış olduğum “Çanakkale’de Düğün” piyesinde bu kına motifini işlemiştim. Piyeste köyde nişanlı iken Çanakkale savaşına kınalanarak giden üç gencin cephede şehit oluş hikayesini anlatmıştım. Bu hikayede Kınalı Hasan’da vardı.
          Daha sonra 1988 yılında yazdığım ve  belki Türkiye’de oynanmadık okul kalmayan “Bacımın Gelinliği” piyesinde yine Yozgat’lı bir gencin sevdası Kurtuluş Savaşı’na kınalanarak gitmesi, cephede bir bacağını kaybetmesi hikayesi ve Yozgat’ta eşkıyalık yapan Aynacıoğullarını anlatmıştım.
         HİLAL DOĞDU
         Yine 1996 yılında yazdığım ve Türkiye birincisi olan “Hilal Doğdu” oyununda ise anasının kınaladığı gencin güneydoğuda bölücü terörle mücadelede şehit olması ve şehit ailesinin yaşadığı dramı anlatmıştım.
Tek bir fidan idim yar bohçasında
Asker kınası mı anam saçında
Yadigar bıraktım yar bohçasında
Nazlı Hilalime sarsınlar bizi
diyen kınalı kuzuları anlatmıştım.
            KINALI MEHMEDİN TÜRKÜSÜ
            Evet. O devirde mücadele veren kahraman Mehmetler geride ne hatıralar bıraktılar. Kimisi nişanlı, kimi evliydi. Kimisinin yolda bekleyeni vardı. Oğlu vardı, kızı vardı. Şehit olduktan sonra hatırası Mehmetlerde, Hilal’lerde yaşatılacaktı. Öyle de oldu.
Bu vatan için verdiğimiz şehitlerin sayısı çoğaldıkça, inadına Hilal isimleri de çoğaldı.
            İşte o günlerde (1995) şehitlerimizi  Bayrak TV’de yayınlanan “Kınalı Mehmedin Türküsü “ adlı yüz yirmi dakikalık bir amatör filmle anlattım. 
             YOZGAT’TA GENÇLERİN KINALANARAK ASKERE UĞURLANIŞI DERS KİTAPLARINA GİRDİ
             Yine, kınalanarak “Yozgat’ta Gençlerin Askere Uğurlanışı” başlıklı yazım Türkiye genelindeki  çok sayıda dergi ve gazetede yayınlandığı gibi Milli Eğitim Bakanlığınca 2008-2009 öğretim yılından beri  ders kitabı olarak okutulan İlköğretim Okulu 8. sınıf Türkçe Ders Kitabı, Öğrenci Çalışma kitabı ve Öğretmen Klavuz kitaplarına girdi. Türkiye genelinde birçok öğrenci Yozgat’ta yaşatılan bu geleneği beş yıl süreyle okutulacak olan bu kitaplardan okuyup öğrenecek. 
            ÇANAKKALE MAHŞERİ
            Daha sonra ilk defa bir romanında Sorgun’lu Kınalı Hasan’dan bahseden yazar Mehmet Niyazi Özdemir olmuştur. 1998 yılında yazdığı Çanakkale Mahşeri romanı  o yıl Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü aldı. 
             Türkiye genelinde Yunuslara, Karacaoğlanlara, Nasrettin Hocalara değişik yörelerin sahip çıktığı gibi, Kınalı Hasan’lara sahip çıkanlar olmuştur. Zileli ve başka yörelerde yaşamış Kınalı Hasanların olduğu rivayet edilmektedir.
 Olsun. Önemli olan bu kahramanlarımıza layık olmak, ruh ve  ideallerini yaşatmaktır.
            O TARİHİ MEKTUP
 - Kumandanım senden sormamı istedi. Sahi ana saçımı niye kınaladın. Elime niye kına yaktın. Bana acele yaz sevgili anacığım, diye Çanakkale mahşerinden mektup yazan Kınalı Hasan’a anası Hatçe’nin verdiği cevap şudur:
 “Ey oğlum, gözümün nuru  Hasan’ım! Köyümüzde rahat  rahat oturalım mı? Vatan  sevgisi içimizde alev alev  yanıyor. Sen ecdadından,  babandan aşağı kalamazsın.  Ben senin anan isem, beni ve  seni Allah yarattı, vatan büyüttü. Allah, bu vatan için  seni yaşattı. Bu vatanın ekmeği iliklerinde duruyor. Zabit efendiye söyle... Biz kurbanlık koçları kınalar, öyle kurban  ederiz. Sen dört kardeşin  arasında kurbansın. Sen  İsmail’sin. Sen orada şehit  olacaksın inşaallah. Kurbanlık  koçlar nasıl kınalanırsa, ben de senin saçını öyle kınaladım.”  Allah seni Peygamberin yolundan ayırmasın. Seni  melekler  şimdiden rahmetle  anıyor.  Gözlerinden öperim. “
            İşte böyle kahramanlar yetiştiren asil bir milletin evlatları olarak şehitlerimizin ve gazilerimizin mirasına sahip çıkarak kahramanlarımızı gönlümüzde olduğu kadar diktiğimiz anıtlarda da yaşatmalıyız. Bu bakımdan Sorgun Dutluk Parkı’na yaptırılan bu anıtın gelecek nesillere vermek isteği mesaj büyük önem arzetmektedir.  Anıtı yapan Sorgun’lu hemşehrmiz sayın Hasan Mutlu’yu tebrik ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle Kınalı Hasan’ın şahsında tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum.

                 FİTNES CENTER SPOR SALONU
 
                Kınalı Hasan Anıtı ile birlikte aynı gün Fitness Center Spor Salonu’da açıldı.
                Kınalı Hasan Anıtı ile birlikte aynı davetiyede Fitness Center Spor Salonu açılışı yapılacağı da yazılıydı.
               Doğrusu Fitness Center’in kelime anlamını bilmediğim için hemen Google’den bu iki kelimenin anlamına baktım. Bu iki kelime ingilizce imiş. Ve aynen Türkçe karşılığı şöyle yazıyordu:
   1- Sağlıklı yaşam merkezi. içinde egzersiz yapmak için gerekli aletler bulunan spor merkezlerine verilen addır.
 2- Genellikle maddi durumu yerinde olan kadınların evlerinde iş yapmamak ve hareket etmemek için hizmetçi tuttuktan sonra hareket edip fazla kilolarını vermeye gittikleri mekandır. Normal spor salonlarından daha pahalıdır. Nedeni de isminin İngilizce olmasıdır. Erkekler genelde bunun halk arasında ismi body olan türüne giderler. 
              Bu İngilizce iki kelimenin Türkçe karşılığı bilinmediği için belediyenin yaptığı açılış anonsunu duyan birkaç kişi bana sordu:
 -Hocam Kınalı Hasan’ı biliyoruz’da şu Fitnes Center neymiş ki dediler.
 -Ben de anlamını bilmediğim için cevap veremedim.
- -Ee bunun Türkçesi yok mu dediler.
             Vatandaş yerden göğe haklı. 
             Türkçemiz anamızın ak sütü. İçinde hiçbir yabancı katkı maddesi yok. Ana sütü ile beslenen çocuklar ve yetişen nesiller daha sağlıklı oluyor. Ana sütümüz gibi katıksız Türkçe ile beslenen toplumlar da sağlıklı olur. Spor yapmaya önce bu noktadan başlamak gerekir. 
            Bayanlara hitabeden spor salonu yapılması güzel bir şey, Hayırlı olsun. Buna kimsenin itirazı olamaz.Hizmeti takdirle karşılıyoruz. Ama bu salona bir de Fitness Center gibi yabancı isim yerine Türkçe isim bulsaydık, hatta Yozgat’lı olup spor dallarının herhangi birisinde adımızı duyurmuş bir sporcunun adı verilseydi daha güzel olmaz mıydı?

Bu haber 6714 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Bu Tipsizden Milletvekili Olmaz02 Temmuz 2020

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN