Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

YAKIN'IN GAZETEMİZİ ZİYARETİ

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:29

Durali Doğan

24 Temmuz Gazeteciler Günü tüm meslektaşlarımıza kutlu olsun.
                Aslında belki de gazetecileri sadece özel günlerde ve seçimlerde hatırlayanlara inat, Sorgun Belediye Başkan Vekili sayın Memiş Yakın beraberinde Özel Kalem Müdürü Nihat Kümbetli ile gazetemizi ziyaret edip, çiçek takdim etmesi Selam gazetesi sahibi ve çalışanları olarak bizleri çok mutlu etti.
                Memiş Yakın hocam emekli bir öğretmen. Öğretmenlik yaptığı yıllarda da nezaketi ile tanınan Memiş beyi Sorgun’u seven, ilçemiz için kafa yoran bir eğitimci olarak tanıdım ve her zaman sevgi ve saygı besledim. Kendisine teşekkür ediyoruz.
 Basın deyince, gazeteler, televizyonlar, radyolar, dergiler ve yazılı haber bültenleri aklımıza gelir. Basın olmasaydı Edirne'deki veya Kars'taki bir olaydan, yerel gazeteler olmasaydı Sorgun’da olan bitenden nasıl haberimiz olacaktı!
                Dünya'da ve ülkemizde, ilimizde hatta ilçemizde yaşanan olaylardan basın-yayın organları aracılığıyla çok kısa bir süre sonra haberdar olmaktayız.
                Her mesleğin kendine özgü bir günü var. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 1946 yılında kurulduğu zaman “gazeteciler için de bir gün belirleyelim” düşüncesi ortaya atılmış. “İlk gazetenin çıktığı günü belirleyelim” demişler. Ama iki ayrı görüş ortaya çıkmış. Türkiye’de ilk gazetenin çıkışı, tabii Osmanlı’dan sonraki Cumhuriyet döneminde kalan topraklar üzerinde. İlk gazetenin çıkışı kimilerine göre 1831, yani Takvim-i Vakayi’nin yayınlanışı. İlk Türkçe gazete ama onu, resmi gazete olduğu için ilk gazete saymayan görüştekiler de 1861, yani Tercüman-ı Hakikat’ın çıkışını ileri sürmüşler. Bu anlaşmazlık nedeniyle o konuda bir görüş birliği olmamış. Bunun üzerine Fatih Rıfkı Atay, Akşam gazetesinde 24 Temmuz’u ortaya atmış. 24 Temmuz bildiğiniz gibi II. Meşrutiyet’te 1908’de Anayasa’nın yeniden yürürlüğe girmesinin ertesinde çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına verilmeden, gösterilmeden çıkarılmış olduğu birgün. Yani bir başkaldırı simgesi. Bu nedenle 24 Temmuz kabul edilmiş.
                Zamanla yarışan basınımızın, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir görevi var. İlçemizde de bu önemli göreve katkıda bulunan yerel gazeteciler olarak halkımızın gözü, kulağı, sesi olmaya ve objektif yayın yapmaya devam edeceğiz.
   Gazetemizin manşetinde verdiğimiz gibi TOKİ konutları için kamulaştırma çalışmalarının son hızla devam etmesi de özellikle evi olmayan dar gelirli vatandaşlarımız için için iyi bir haber. Belediye Başkan vekilimizin TOKİ konusundaki açıklamasını haberimizde okuyabilirsiniz.Saygılarımla.

Bu haber 2254 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN