Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SORGUN ÜÇÜNCÜ AŞIKLAR BAYRAMI - Tek kelimeyle muhteşemdi

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:29

Durali Doğan

4 Temmuz 2009 Cumartesi akşamı gerçekleştirdiğimiz “Sorgun 3. Aşıklar Bayramı” tek kelimeyle bugüne kadar yapılan gecelerin en görkemlisiydi.
           Belediyemizin katkılarıyla Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği olarak düzenlediğimiz Sorgun Üçüncü Aşıklar Bayramı'nı İlyas Arslan Sinema ve Tiyatro Salonu’nda büyük bir coşkuyla icra ettik. Sorgun halkı kültürümüz adına yapılan bu gecede bizleri yalnız bırakmadılar. Gecemize katılan herkese dernek yönetimi adına teşekkürü önemli bir borç biliyorum.
          Sorgun’lu Aşık Dindari ve Şair Kasım Kazancıklıoğlu anısına düzenlenen geceye sazda ve sözde güçlü aşıklarımız, ozanlarımız katıldı. Katılan şairlerimiz salondakilerden büyük alkış aldı. Programı başarılı bir şekilde Sorgun Selam Gazetesi köşe yazarı şair Rıfat Çakır sundu. Rıfat beyin Yozgat şivesiyle sunumu ve esprileri seyircilere neşeli dakikalar yaşattı.
 Gecede Türkiye genelindeki yarışmalarda ödül almış aşıklar usta malı türküler, atışmalarla salonu coşturdular.
           Programımıza üç yıldır destek veren Belediye Başkanı Şimşek ise yaptığı konuşmada bu tür programlara her türlü desteği devam ettirme sözü verdi. Şairlere teşekkür etti.
 Gecemize şeref veren Kars’tan Aşık Burhani, Aşık Ezgini söyledikleri güzel türkülerden sonra Sorgun’u anlatan atışmaları ile büyük alkış aldılar. Sivas Şarkışla’dan konuğumuz olan Aşık Ayten Gülçınar ise hem kendi, hem de Aşık Veysel’den söylediği türküleri ile salonda coşkuyla alkışlandı. Kayseri’de yaşayan Yozgatlı hemşehrilerimiz Aşık Çapanoğlu ve Ozan İlyas Türkmen’in söylediği ozanca deyişler de seyircilerin ilgi odağı oldu. İlçemizin yetiştirdiği ozanlardan Şahozan ve oğlu Arif Ozan’da söyledikleri türkülerle beğeni topladılar. Geceye iki türküsüyle katılan Aşık Rıza Kaygısuz ise  dinleyenleri duygulandırdı.
             Geceye katılan şairlemiz de birbirinden güzel şiirler okudu. Alanya’da yaşayan hemşehrimiz Ethem Kaygısız, Sorgun’dan Hacı Yiğit, M. Ali İlbaş, Hüseyin Adak, Salim Salman, Mustafa Köksal, Ankara’dan gecemize katılan Davut ve Hatice Comart çifti gibi daha ismini sayamadığım şair de güzel şiirlerinden bir demet sundular.
         Faaliyetimizi maddi ve manevi olarak destekleyen Şair Kasım Kazancıklıoğlu’nun kıza Birsen Koca ise  kardeşi Erdal Kazancıklıoğlu’nun bir şiirini okudu, ayrıca torunları için yazdığı sözleri kendisine ait türküyü okudu. Birsen abla salondan coşkulu bir alkış aldı.
 Salon hınca hınç dolu idi. Sonradan gelen misafirlerimiz programı ayakta izlemek zorunda kaldı. Gecemize Yozgat dışından katılan aşıklarımız ve şairlerimizi en iyi bir şekilde ağırladık. Program sona erdikten sonra saat ikiye kadar derneğimizde sohbet ettik. Çay içtik. Sohbetimize sağolsun hiçbir proğramımızı kaçırmayan eski belediye başkanımız sayın Yılmaz Kılıçarslan’da katıldı.
 Pazar günü Dutluk Parkında yaptığımız kahvaltılı sohbet ile yorgunluğumuzu bir nebze attık. Misafirlerimiz daha sonra gazetemizi ziyaret ettiler. Ben konuklarımızın hepsine gazetemde Yozgat Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi hediye ettim. Bu günü fotoğraf karesi ile belgeledik. Konuklarımız ilçemizden memnun ayrıldılar.
             Ardından derneğimize geçtik. Misafirlerimiz derneğimizin yerini ve otantik döşemeli içini çok beğendiler. Halkımız programımıza büyük ilgi gösterdi. Davetimize icabet ederek katılan gönül dostlarımızın hepsine teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.
 Bu gönül dostları Sorgun dönüşünde muhakkak ki bu şirin ilçemizden ve bizlerden bahsedeceklerdir.
               Gecemizi şereflendiren başta Milletvekilimiz sayın Bekir Bozdağ olmak üzere, Kaymakamımız sayın Ertuğrul Kılıç, Belediye Başkanımız sayın Ahmet Şimşek, belde belediye başkanlarımız, il genel meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri, daire müdürlerimiz ve adını zikretme imkanı bulamadığım değerli hemşerilerimize  gecemize teşrif eden herkese, derneğimizin kuruluşundan beri etkinliklerimize destek veren Belediye Başkanımız sayın Ahmet Şimşek'e ayrıca teşekkür ediyoruz. Her türlü faaliyetimizde cansiperane çalışan derneğimizin yönetim kurulu üyeleri; Hacı Yiğid, M. Ali İlbaş, Şahozan ve Hüseyin Adak’a, Kasım beyin kızı Birsen Koca’ya, programımıza maddi destek veren değerli Sorgun esnafına teşekkür ediyorum.
 2010 yılında Sorgun Dördüncü Aşıklar Bayramı’nda buluşmak dileğiyle.

Bu haber 7134 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN