Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kız Meslek Lisesi'nde Kermes

Durali Doğan

08 Mayıs 2012, 08:09

Durali Doğan

          Dün Sorgun Kız Meslek Lisesi’nde açılan mütevazi Kermes’ görmek amacıyla okula gittim. 
          Okul öğrencileri düzenlenecek olan gezide maddi durumu iyi olmayan arkadaşlarına destek olmak için bu kermesi düzenlemişler. Bir tarafta birkaç öğrenci gözleme yaparken, diğer tarafta öğrenciler kendi elleriyle yaptıkları, mantı, pasta, börek gibi yiyecekleri belli bir ücret karşılığı satmaya çalıştıklarını gördüm.
          Okul Müdürü Ahmet Boz’un makamında birer çayını içtik ve uzun uzun sohbet ettik. Sohbetimizde Okulun Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni aynı zamanda avukatlık yapan sevgili öğrencim Ömer Güneş ve Tarih öğretmeni Yakup Yazar da bulundu.
          Ahmet Bey, Kermes’in amacından bahsetti. Düzenleyecekleri Karadeniz gezisinde para ödeyemeyecek  durumda olan öğrencilerin gezi parasını bu Kermes’ten sağlamaya yönelik bir faaliyet içerisinde bulunduklarını belirtti.
          Ahmet Bey okulla ilgili sıkıntılarını da bizlerle paylaştı. Mahalle sakinlerinden bazılarının okul bahçesine kağıt ve kirletici şeyler attıklarını, bundan rahatsız olduklarını, bu konuyu birer mektupla mahalle sakinlerine iletmeyi bile düşündüklerini söyledi. Ayrıca Belediyenin çöp kutsunu okulun giriş kapısının hemen yanına koyduğunu, buraya atılan çöplerin öğrencileri rahatsız ettiğini, koku yaydığını sitemle dile getirdi.
          Bu iki konuyu mahalle sakinlerine ve belediye yetkililerine bu vesileyle iletmiş olalım.
          Ahmet bey’le yaklaşık 20 yıla varan bir tanışıklığımız, dostluğumuz var. Ben şube müdürü iken Ahmet Boz Esenli İlköğretim Okulu müdürü idi. Eğitimci olmasının yanında kültür ve sanat faaliyetlerine yatkın bir idareci idi. Aynı zamanda şairdir. Güzel şiir yazar. Esenli’de benim bir oyunumu oynatmış çokda ses getirmişti. Sonra Yozgat, ardından Sorgun İ. H. Lisesi, devamında da Kız Meslek Lisesi Müdürlüğüne atandı.
          Çalışkan gayretli, dürüst ve idealis bir kişiliğe sahip . sohbetimiz eski günlerden, idealistlikten açılınca çok şeyleri paylaştık.
          İdealist öğretmenlerin sayısının azaldığında hemfikirdik.
          Ahmet Bey “Bir öğretmen olarak söylüyorum. Bizlere büyük görevler düşüyor. Eski idealistlik kimsede kalmadı. Herkes kendi derdine düşmüş. Öğrencinin ilgi alanı çoğaldı. Eskiden böylemiydi. Öğretmenler öğrencileri adım adım takip eder, ne yaptıklarından haberdar olurdu. Şimde maalesef ilgilenemiyoruz. İlgilenmekte mümkün değil.”
          Sorgun Lisesi’nden sevdiğim ve takdir etitğim sayılı öğrencilerimden olan Ömer Güneş’te eski Sorgun Lisesi’ndeki  tiyatro yaptığımız günleri hatırlattı. O zor imkanlar içerisinde birçok şeyi başardığımızı konuştuk. Sıralar üzerinde tiyatro yaptığımız, eski Sorgun Lisesi salonunu badana boya yaparak , en güzel tiyatrolu günlerimizi bu soğuk salonlarda geçirdiğimizi yad ettik.
 Şimdi tiyatro hazırlamak, bir etkinlik düzenlemek eskiye göre bal kaymak. Çok kolay. Kolay ama şimdi de  o kadar emek vererek hazırladığınız bir oyuna seyirci getirmek zor. İlgi alanı çoğaldı. Televizyon, internet herşeyi, hatta dünyayı evimize, ayağımıza getirdi.
          Eskiden hazırladığımız oyunlara halkımız paralı bilet alarak gelir, yer bile bulamazdı. Şimdi öyle değil, Herşey bedava ama gelen yok.
 Bütün bu düşünce harmanına “Baş ağrısı bahane” misali Kermes vesile oldu.
 Yazıma son verirken okulun karşısındaki esnaf Metin Taşdemir’in bir şikayetini de dile getirmiş olayım:
          Metin Bey diyorki; 
          -Hocam Okulun ön kapısı kilitli olduğu için bazı öğrenciler demir kapının üzerinden atlıyorlar. Kapının üzerindeki demirlere takılırlar diye korkuyorum. Bu konuda da öğrenciler uyarılsın.
          Bunu da Ahmet hocama iletmiş olalım.
          Dileğim odur ki Kermes güzel amacına ulaşır, düzenleyenler idarecisinden, öğretmenine, öğrencisine kadar herkes mutlu olur.
 Başta sevgli hocam Ahmet Boz olmak üzere bu iyi niyete katkıda bulunan herkesi kutluyorum.

Bu haber 7251 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN