Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Hakkı Yurtlu'nun Kaleminden

Durali Doğan

07 Nisan 2012, 17:49

Durali Doğan

DURALİ DOĞAN VE SORGUN GÜLDESTESİ

         Sorgun, Yozgat’ın  gerek demografik açıdan gerekse yerleşim yeri açısından,  bâhusus toprak   sanayi ve yer altı kaynakları açısından en büyük ilçesidir hiç kuşkusuz. Sportif faaliyetlerde de adını yâd etmez isek, sözümüz nakıs olur diye düşünüyorum.
          Söz Sorgun’dan açılınca, sayın Durali DOĞAN’ı yâd etmemek de insafsızlık olur diye düşünüyorum kendi adıma. Zira, bazı yerleşim yerleri vardır ki, bazı isimlerle özdeşleşmiştir adeta. İşte, Sorgun deyince de Durali DOĞAN ismi geliverir hemen aklıma. 
          Hal böyle iken, tabii ki büyük bir ilçeye de, usta kalemin ürünü  “Sorgun Güldestesi” gibi kıymetli bir çalışma gerekmeliydi. Ki, araştırmacı–yazar sayın  Durali DOĞAN bu çalışmayı da esirgemeyerek, okuyucuların ve meraklıların istifadesine sundu. 
          Sorgun ilçesinin tüm yerleşim yerlerini içerisine alan bu kapsamlı çalışma “Sorgun Güldestesi” adıyla,  29x20 ebadında ve 416 sayfa olarak  renkli basımla okuyuculara sunuldu.  Gerek fiziki anlamda gerekse bilgi içeriği açısından tabi ki bizim yazdıklarımız yazacaklarımız-  kifayetsiz kalacaktır. Muhakkak olan şudur ki, sayın DOĞAN’a destek olmak. Zira, bu tür faaliyet ve çalışmaları yapmak hakikaten zorlu bir iş. Emek, zaman, kaynak hepsinden de önemlisi bilgi derleyip, araştırmak ve okuyucuya sunuvermek.
          Diğer yandan, Alan araştırması yapılırken,  araştırmacının o coğrafyayı da iyiden iyiye bilmesi ve tanıması kaçınılmazdır. Sayın DOĞAN’ın doğup büyüdüğü, Sorgun’un dününü, bugün gibi bilen birisi olması da çalışmanın bir başka kıymete haiz yönüdür.
 “Sorgun Güldestesi” içerik açısından oldukça zengin ve yerleşim yerleri birer birer ele alınıp incelenmiştir. İlçe merkezinden, tutun ki en küçük yerleşim birimine kadar fotoğraf destekli bilgiler aktarılmıştır.  Tarihi, coğrafik. demografik, sosyo-kültür alanlarında emek esirgenmeden bir eser ortaya konulmuştur.
          Bu çalışmayı okuyuculara ve ilçe insanına sunan sayın DOĞAN’ı  tebrik etmekle birlikte, emeğe destek veren zevatı da kutlamak gerekir elbet. Çünkü, bu tür eserler, yerel anlamda kıt imkanlarla ortaya konulmaktadır. Okuyucu ve meraklılar kitlesi de göz önüne alındığında, maliyetini karşılamak oldukça zordur. İlçe kaymakamı sayın Levent KILIÇ ve ilçe belediye başkanı  kültür dostu sayın Ahmet ŞİMŞEK başta olmak üzere her kademedeki etkili ve yetkililere burada iş düşeceği kanaatindeyim.
          Sayın DOĞAN, belki Sorgun yollarında, köylerinde ayakkabılarınız eskimiş olsa da, kaleminizin mürekkebinin tükenmeyeceğine, bilgisayarınızın klavyesinin aşınmayacağına inancım tamdır. Elinize, yüreğinize sağık diyorum.

Bu haber 7015 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN