Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Zamani ve Kim Bu Millet?

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:21

Durali Doğan

Bu milleti bilmeyene söyleyim
Düşmanına karşı duranlardanız
Aslımı dünyaya beyan eyleyim
Üç kıtada  kılıç vuranlardanız
        Zamanını sevda ile kuran , ömrünü zaman ayarı, saat tamirciliği ile geçiren , alın terini ailesinin refahı, çocuklarının saadeti için döken bir şairden, şiirlerinde kullandığı Zamani mahlası ile Türk şiirinde, Yozgat şairleri arasında bende varım diyen bir şairden Şair Mehmet Ali İlbaş’tan, bahsetmek istiyorum.
       Bugüne kadar yüzün üzerinde yazdığı güzelleme ve vatan sevdasını, edebi, hayayı, örf ve adetlerimizi şiirlerine yansıtan şair Zamani’den söz ediyorum.
Zamani'yim yâre gül gönderirdim
Hasretinden yavaş yavaş erirdim
Bir canım var isteseydin verirdim
Öl dedin de ölmedim mi muhanet
       Yurt genelinde yapılan şiir şölenlerinde, Sivas ve Kars Aşıklar Bayramı’nda yürekten alkışlanan, yazdığı şiirleri, kendisine has tok ve vurgulu üslubu ile şiirlerini gür sesle okuyarak Sorgun’u temsil noktasında büyük başarılara imza atan Zamani ilk şiir kitabını “ Kim Bu Millet” adıyla yayınladı.
Seller gibi aksa kanımız bizim
Bu vatana kurban canımız bizim
Beş kıtada vardır şanımız bizim
Kahpe düşman Çanakkale geçilmez
      Zamani Sorgun’un Çakırhacılı köyü doğumlu. Yıllar öncesi ilçeye gelmiş ve dokuz çocuğunu Sorgun’da büyütmüş. Hepsine de lise ve yüksekokul tahsili yaptırmış.
            Eski belediye dükkanlarındaki mütevazi bir şekilde 38 yıldır sürdürdüğü saat tamirciliğinden elde ettiği mütevazi geliri ile çocuklarının kölesi olmuş örnek bir aile reisi.
Kosova'da kılıç vuranlar gelir
İstanbul'a tahtı kuranlar gelir
Kore'de çemberi yaranlar gelir
Kahpe düşman bilmiyorsan bil bizi
 Diyerek yiğitçe haykırıyor Zamani.
        Köyünde aldığı medrese tahsili ve köy odalarında geçmiş çocukluğu şair Zamani’ye edep, haya, mahcubiyet ölçüleri içerisinde küçüğüne sevgi, büyüğüne saygı çerçevesinde yetişme olgunluğu kazandırmıştır. Bu ocaktan gelmenin kazandırdığı olgun meziyetleri kendisine şiar edinmiş olarak sağlam karakterli ve güvenli kişiliği ve ayakları yere basan şiiri ile kültürümüze hizmet etmektedir. Çocuklarını da bu terbiyede yetiştiren Zamani de örf ve adetlere bağlı olarak yaşamanın bir insan için çok önemli olduğunu dizelerine de yansıtır:
Türk milleti oğuzların boyundan
Alparslan'ın, Yavuzların soyundan
Korkumuz yok tuzaklardan oyundan
Zincire vursalar kıranlardanız
        Zamani ile tanışıklığımız yıllar öncesine dayanır. Ancak onun mütevazi tavrı ve yaşantısı şiirde ustalığını çevresinden gizlemesine, bir dosya arasında saklamasına neden olmuştur. Sonraki yıllarda Zamani artık yazdığı şiirleri gizleyemez, saklayamaz duruma gelmiş, eşine dostuna şiirlerini okumaya, kendisinden bahsetmeye başlayınca fark edilmiştir.
Aşıp geldim şu dağları taşları
Kaldır da göreyim hilal kaşları
Sürmeli gözlerden akan yaşları
Sil dedin de silmedim mi muhanet
         Hayatımı verdiğim İlki 1988, genişletilmiş ikinci baskısı 2006 yılında yayınlanan Yozgat Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi bu alanda büyük boşluğu doldurmuş, gelmiş geçmiş büyük şairlerden tutun ki, günümüzde Zamani gibi güçlü şiir ustalarının da tanınmasına vesile olmuştur.
Göklere ulaşır feryadım ahım
Sılada bekliyor zülfü siyahım
Ilgıt ılgıt eser bâdi sabahım
Yeller beni nazlı yâre götürün
         2003 yılında kurduğumuz Sorgun Şairler Yazarlar Kültür ve Araştırma Derneği’de yöremiz şairlerinin tanınmasında büyük rol oynamış ve bu alanda birçok faaliyetlerin öncüsü olmuştur. Şair Zamani aynı zamanda derneğimizin yönetim kurulu üyesidir. Derneğimizin kültürel faaliyetlerinde cansiperane gayret göstermektedir.
Zamani'yim hitam buldu sözlerim
Yaşım geçti utanıyor yüzlerim
Ölsem bile mezarımda gözlerim
Kadir Mevla'm onu yazmadı bana
          İlk şiir kitabı “Kim Bu Millet” ile tarihin altın sayfalarında at koşturan, adım attığı her yere adalet ve medeniyet götüren kahraman ceddimizi, Türk’ün örf ve adetlerini, hasletlerini, mukaddeslerini nakış nakış dizeleriyle ören kıvrak kalemi ile yazılmış, tadımlık değil, doyumluk şiirleri ile yiğitçe haykırıyor Zamani.
Kimi tanımıyor gendi kökünü
Kimisi İslam'a atar okunu
Kimisi cevherden tutmuş yükünü
Kiminin matafı pula benziyor
         Şükür, inanç,iman, vefa, vatan sevgisi, aşk, geçmişe özlem gibi duygularla halk şiiri geleneğimize sıkı sıkıya bağlı, kafiye ve redifte usta bir kalem olan Zamani şiirlerini daha çok 11’li hece ölçüsüyle yazmaktadır.
        Rahat söyleyişi sayesinde, ırmak misali şiirleri çağlayarak akar okuyanın gönlüne. Takılmaz, tutulmaz, şiir yazarken sanki hiç düşünmez. İşte böyle rahat bir şair Zamani.
Seyyah olup yüce dağlar aşalı
Yana yana ciğerlerim pişeli
Aşkın deryasına düştüm düşeli
Yüze yüze ben usandım arkadaş
 “Kim Bu Millet” her Yozgatlının, her Sorgunlunun, şiir seven, tarih seven herkesin kütüphanesinin en güzide köşesinde saklaması gereken bir kitap. Herkese tavsiye ediyorum. Alın, okuyun, şairlerimizi teşvik edin. Edin ki kültürümüze hizmet eden böyle değerli üstadların eserleri vücut bulsun, kültürümüz zenginleşsin.
 Şairlerimize, yazarlarımıza da cesaret gelsin. Gelsin ki Zamani gibi nice usta şairlerin Sorgun’dan, Yozgat’tan yetişebileceğini gösterelim.
          Tebrikler Zamani… Eline, koluna, yüreğin sağlık…
            Bu kutlu yolda başarılar dili yorum.

Bu haber 7363 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?




Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN