Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Şehit Resul Elhan'ın romanı

Durali Doğan

31 Mart 2012, 15:09

Durali Doğan

          BİR ŞEHİDİN ROMANI
       Bugüne kadar en hızlı ve elimden bırakmadan okuduğum bir kitaptan bahsedeceğim.
       Sevgili öğrencim Süleyman Elhan'ın gerçekten bir destan gibi kaleme aldığı şehit kardeşi Resul Elhan'ın romanı. Bir şehidin destanı ancak böyle güzel anlatılır.
       Romanı okuyup bitirdiğimde 16 yıl öncesinin o yakıcı temmuz ayında şehadet şerbetini içen ve mahşeri kalabalıkta doğduğu köyden  uğruna canını verdiği albayrağa sarılarak ebediyete uğurlanan Şehit Resul Elhan'ın cenaze töreni gözümün önünde canlandı.
       O yıllarda gözyaşı dökmekten göz pınarlarımız kurumuştu şehitlerimiz için. Bir hafta önce uğurladığımız Şehit Ferhat Değerli'nin ardından Resulü'de vatan toprağına tekbirlerle emanet etmiştik.
CENAZESİNDE MAHŞERİ KALABALIK
       Resul'ün şanlı Hilal'e sarılı tabutu  eller  üzerinde, mahşeri kalabalığın omuzlarında evine veda edip, köyün  ortasındaki camiye doğru yola çıktığında büyük  bir çığlık kopmuştu.
       Beş yıl okuduğu ilkokulun önünden geçerken öğrenciler sıra sıra olmuş
şehidimizi selamlıyorlardı.
       Resul, Tunceli-Nazimiye Şehit Mehmet Karakolu'nda görevli iken pusuya düşürülerek vatan haini bölücüler tarafından şehit edilmişti.
       Son sözü Lailaheillallah olmuş. 21 Temmuz 1996. Saatler tam dokuz yirmi geçiyordu.
   ANNESİ RÜYASINI GÖRMÜŞTÜ
       15 gün sonra düğünü vardı.
       Kısmet olmadı... Kahpe bir pusuya düşünce düğün bayrağını iki hafta önce arkadaşları açtılar. Ama düğün evi olan baba evine değil tabutunun üstüne. Yine düğün günü pazardı Resul'ün!..
        Annesi Resul'ün  iki gün önce rüyasını görmüş:
       -"Vurulmadan iki gün önce. Aşağı evde bir kalabalık, iğne atsan yere düşmez. Tanıdık adamlar bağrışıyorlar: "Vuruldu Resul'de vuruldu!..."diyorlar. Sabah kalkınca babasına anlatıyor.
       O tarihte katılmadığım şehit cenazesi yoktu. O uzun "Şehidin Son
Mektubu" adlı şiirim ile "Hilal Doğdu" adlı tiyatro oyunum  bu şehit cenazelerinden sonraki kağıda döktüğüm duygularımdı.
       O gün Şehit Resul'ün cenaze töreninden sonra şu kıtayı karalamıştım:
Sevgili yaranım göz yaşı döksün
Üstüme kırmızı karanfil eksin
Başucuma ulu bir çınar diksin
Dostlar gölgesinde ansınlar bizi
Sağolsun Resul'üm vatan sağolsun
Bu vatana kastedenler kahrolsun
       O günleri böyle hatırlıyorum.
 GÜNLÜĞÜ ROMAN OLDU
       Sevgili Süleyman Elhan'ın bu romanı tamamen şehit kadeşinin hatıra defterine dayanarak yazdığı biyografik bir roman.
       Şehit Resul, hayatını tuttuğu günlükler ile belgelendirmişti.
       Günlük tuttuğu defteri baştan sona okumuştum.. Defterin en başındaki notu şu idi:
       -"Neydim, ne oldum, ne olacağım. Evet bütün sorun burda. Yaşam bir yarış gibidir. Yarışı kazanmak için yaşamak. yaşamak için kazanmak gerekir... Bu dönemde beni en çok üzen olay amcamın kızı Aysun'un vefat etmesidir."
 ASIL AZMAZ BAL KOKMAZ
       Sağlığında şehidin babası Bekir amca ile uzun bir röportaj yapmış 1996 yılında çıkarmış olduğum Sıla Dergisi'nde yayınlamıştım.
       Hani atalarımız demiş ki; Asıl azmaz, bal kokmaz, kokarsa yağ kokar aslı katıktır. Bekir amca, tanıdığım kadarıyla evlatlarını büyük sorumluluk içerisinde vatan, millet, devlet, aile, komşu sevgisiyle yetiştirmiş. Rahmetli  ile kadim yakın bir dostluğumuz vardı.
 Beyefendi, çalışkan, misafirperver, dürüst ve tevekkül içerisinde bulunan bir kişiliğe sahipti. Resul'ün acısını da bu olgunluğuyla savdı.
TARİHE NOT DÜŞMEK
 Ama bu acıya dayanmak ne mümkün. Bu ateşin düştüğü ocaklar iflah olmadı. Tanıdığım birçok şehit aileleri büyük felaketler yaşadı.
       Sorgun Belediyesinde görev yapan sevgili Süleyman Elhan kaleme aldığı "Ana Ben Ölmedim" romanı ile tarihe silinmez bir not düştü.
       Süleyman beyin ilk çalışması olmasına rağmen bazı teknik ve kurgulama eksikleri, imla, noktalama ve anlatımda eksikleri olsa bile mükemmel bir eser.
       Keşke şehit Resul Elhan gibi aziz şehitlerimizin her birinin destanı yazılsa da gelecek nesiller bu coğrafya parçasını vatan yapmak ve yaşatmak için nasıl mücadele verildiğini, nice genç fidanların "Göğ ekin gibi zamansız biçildiğini" okuyabilse ve anlayabilseler.
       BUNDA BÜYÜK SEVAP VAR
       Hep şunu söylerim: Her şehit bir destan.
       Bu bakımdan Süleyman bey, yaşta en küçük ama mertebede hepsinden yüksek bir makama ulaşmış şehit kardeşinin hayatını romanlaştırması ile dünya ahiret büyük mükafaat kazanmıştır diye düşünüyorum.
       Sorgun Belediyesi'nin 6 nolu kitabı olarak yayınlanan 173 sayfalık bu romanı küçük büyük herkesin okuması lazım.
       Düğün kınası karılmadan, şehitlik kınası ile vatan toprağına emanet edilen şehidimize ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.
       Bu romanı Türk kültürüne hediye eden sevgili Süleyman Elhan'ı da tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını ve arkasının gelmesini arzu ediyorum.

       BU KİTAPLAR NEREDE
       BASTIRILIYOR
 
       Sorgun Belediyesinin kültürümüze yaptığı hizmetleri takdirle karşılıyorum.
  Yozgat’ta “Ben kitaba para vermem ” diyen ilçe belediye başkanları tanırım. Böylelerinin aksine belediyemiz şairlerimizin, yazarlarımızın kitaplarını satın alıyor, kitaplarını yayınlıyor. İyi de yapıyor. Bu bakımdan Belediye Başkanı sayın Ahmet Şimşek’e teşekkür ediyorum.
 Ama burada anlayamadığım bir husus var: Belediyenin yayınladığı 6 kitapta Sorgun dışındaki matbaalara bastırılmış.
 Bazı kültürel faaliyetler var ki; ilçenin tanıtımı, sonra da ekonomisine yansıması için yapılır. Bu işte öncelikle belediyenin parasının ilçede kalması icap etmez mi!  Çünkü; orada hepimizin su, emlak, çöp ve reklam için ödediğimiz vergiler var. Yani bu para bizim. Çok mecbur kalınmadıkça bu paranın da ilçede kalması gerekmez mi!
 Sorgun’da bu kitapları basacak matbaalar varken iş dışarıya ihale edilir. Hem de buranın esnafından hiçbirteklif alınmadan.
 Bu çalışmalar esnasında; bizden bilgi, belge ve her türlü kaynak istenir de iş kitabın basılmasına gelince küçümseniliriz.
 Bu işle ilgili ve yetkili olanlarbize bunu nasıl izah ederler acaba?

         TEŞEKKÜR

         Gazetemizin bugünkü sayısındaki köşe yazısında;  şahsım ve Sorgun Güldestesi adlı kitabım hakkındaki güzel duygu, düşünceleri ve olumlu tesbitleri için Araştırmacı-Yazar Sayın Hakkı Yurtlu Beye teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Bu haber 7374 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN