Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

BU AŞK BİTMEZ

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:18

Durali Doğan

 Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen " İstiklal Marşı’nı En Güzel Okuma Yarışması" yine bize heyecanlı dakikalar yaşattı.
           İstiklal Marşı’nı ezbere okuma yarışmasında heyecan ve duygularımızı tazeledik.
  İstiklal Marşımızın taşıdığı ruh ve manayı yeniden yaşadık, yedi düvele karşı kahraman ecdadımızın cephedeki ve cephe gerisindeki kahramanlarıyla bu cennet vatanı bizlere nasıl miras bıraktıklarını bir kez daha idrak ettik.
            “Türk’ün Şehnamesi” olan İstiklal Marşı’nın Türk milleti olarak hepimizin gönlünde ayrı bir coşkusu vardır. Ciltler dolusu nesir kitapları yazılsa  bu mana ve coşkuda milletimizin yedi düvele karşı verdiği mücadele  anlatılamaz.
            Adını İstiklal Marşı’na bir bayrak gibi sararak giden Mehmet Akif Ersoy milli mücadelenin kalem kahramanıydı. Yunanlılar Polatlı’ya kadar geldiklerinde, Ankara’nın camilerinde dualar yükselirken, Anadolu semalarında da İstiklal Marşımızın dizeleri yankılanıyordu.
            İşte bu ruh, bu kutsiyet milletimizin her ferdinin yüreğine sinmiş olmalı ki eli kalem tutan, adını yazmaya çalışan her öğrenci İstiklal Marşı ile dünyaya uyanır. Doğan güneşle birlikte selamlarız onu.
 Dünyada yazdığı eseri ile ahirete uğurlanma şerefi sadece Vatan Şairi Mehmet Akif’e aittir.
 O bakımdan her yıl yapılmakta olan İstiklal Marşını ezbere okuma yarışması çocuklarımıza milli ruhu vermesi, istiklal aşkı aşılaması bakımından çok önemlidir.
 Öğrenciler öğrendikleri, ezberledikleri bazı bilgileri unutabilirler, ancak İstiklal Marşı’nı duyarak, yaşayarak, ağlayarak okuyan bir öğrencinin hayatı boyunca bu coşkuyu içinden atması mümkün değildir.
          İstiklal Marşı, Çanakkale Şehitleri, Bayrak  , Sakarya Türküsü gibi ruh kökümüze hitab eden, bize bizi anlatan bu tür şiirleri ezberlemek, taşıdıkları anlamları öğrencilere, genç nesillere öğretmek mecburiyetinde olduğumuzu unutmayalım.
            Vatanımızın ve miletimizin birlik ve beraberliğini ebed müddet yaşatmak istiyorsak şiirimizi, edebiyatımızı, tarihimizi sevmeliyiz ve sevdirmeliyiz.
           Tek reçete budur.
 Bu reçeteye sarılan her Türk sevmeyi bırak bu mukaddes değerlerine halel gelmemesi için canını seve seve verecektir. Veriyor da.
 Bu coğrafya parçası o şehitlerin kanı ile vatan olmuştur.
Çünkü;
Bayrakları bayrak yapan üstündekiz kandır
Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. 
 Yarışmada öğrencilerimizin göğüslerinden çıkardıkları nazlı hilali gururla dalgalandırdıklarını izledik ve onlarla gurur duyduk. 
 Gözümün önünde Seyit pehlivan, Nene Hatun canlandı, büyüdü, büyüdü...
 Bu ruhu içimizde kimse söküp atmaya çalışmasın, sökemez “ Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sözü artık bir söz olmaktan çıkmış ve bu körpe çocuklarımızın yüreğine kazınmıştır.
 Bu coşkulu günde ben de bu salonda görev almaktan büyük mutluluk duydum. Bizlere böyle güzel bir gün yaşatan başta yöneticilerimiz olmak üzere,  öğretmenlerimize, öğrencilerimize teşekkür ediyorum.
 Yarışmaya katılan bütün öğrencilerimizi kutluyorum.
 Bu vesileyle şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi saygıyla anıyorsum.

Bu haber 7051 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN