Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Ahmet Sargın: "Yozgat'ta Yiğit Şairler Var."

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:18

Durali Doğan

Lüzumuna binaen yazmak istiyorum. Bana verilen edep ve terbiye gereği insana ve insanın taşıdığı düşünceye saygı duyarım. Çok konuşan biri değilim, iş yapan, yaptığı işlerde konuşulan biri olarak tanınmak isterim. Eleştirme, tenkit etme, başkasını çekiştirme hastalığım yoktur. Emeğe saygı duyarım, alın teri dökene şükranlarımı sunarım.
         Edebiyata sevdalı yiğit insan Gazeteci-şair-yazar Durali Doğan'la başlamıştık bu ulvi yolculuğa. Yıl 1994 şiir şölenleriyle başladı çalışmamız. Çiğdemli, Sorgun, Yozgat şiir şölenleri... Rahmetli Göktürk Mehmet Uytun'la Yozgat Lisesinde bir toplantı düzenlemiştim. Göktürk Mehmet Uytun Yozgat'a bizim davetimiz üzerine birkaç kez geldiler.
        Ondan sonrasını hatırlarsınız, 96-97 şiir şölenleri ve devamı... bu alanda Yozgat'ta ciddi bir toparlanma oldu. Halk Kültürüne ve şiire gönül veren yüzlerce arkadaşımızlar görüştük. Elbette çoğu bu işe amatörce başlamıştı. Onları teşvik etme adına yine Durali Doğan Hocamla bir çok fedakarlığa göğüs gerdik. Çile yumağını birlikte ördük.
    Gün geldi, Yozgat çalışmalarını tamamladığımızı görünce il dışına açılmayı düşündük. Kendi halinde şiir yazan, sazla ozan vari çalıp-söyleyen arkadaşlarımızda önemli ilerleme gördük. onların şehirler arası yarışmalarda ilimizi temsil edebilecekleri seviyesine ulaştığını görünce dernekleşmeyi düşündük.
    Yine çoğumuzun bildiği gibi 2006 yılında Yozgat Şairler-Yazarlar Birliğini kurduk. (Ondan önce Sorgun Ozanlar Derneğini kurmuştuk.) Yerköy Kültür Derneği-Yerköy Halk Aşıkları Derneği-Yerköy Abdallar Derneği derken bu alanda bir dernekleşme faaliyeti başlattık.
    Şuanda bu köşede sayamayacağım kadar çok faaliyette bir araya geldik. Dernekleştikten sonra il dışına açıldık. Yozgat-Sürmeli Konulu Şiir Yarışmaları, Şiir okuma-yorumlama yarışmaları ve İstiklal Marşını okuma yarışmaları ile şiire ve şairlere dikkat çekmeye çalıştık. Sanırım derneğimiz bu alanda bir otorite oldu.
    Şiirin yanı sıra Yozgat'ı tanıtma görevini üstleneceğimizi ifade etmiştik. Arka arkaya üç yıl süreyle Kars Aşıklar Bayramına katılarak ilimizi onurla temsil ettik. Arkadaşlarımızın şiirleri ve şiir yorumları Kars'da büyük yankı uyandırdı. Kars Aşıklar Bayramı bizim için önemliydi, Uluslararası boyutta yapılan ve 250-300 Aşığın-Ozanın katıldığı  bir yarışmaydı. Yozgatlı şairler bu yarışmalara damgasını gururla vurdular. Onları kutluyorum, gözlerinden öpüyorum.
    2006 Sürmeli Festivali şiir yarışması ve Şiir Şölenine 70'in üzerinde konuk yazar katıldı. 2007 Sürmeli Şiir Günlerine 40'ın üzerinde Şair-Yazar, 2008 Sürmeli Festivali Şiir Şölenine de 30 kadar Şair-Yazar Arkadaşlarımız katıldı. Bunların hepside illerinde ve bölgelerinde tanınmış, sevilen, sayılan insanlardı.
    Bu arkadaşlarımız tam üç yıldır Yozgat'ı anlatıyorlar. Yozgat onlarda bir sevda oldu. Yozgat onlar için kardeş şehir. 50 ilin üzerinde bizi ve arkadaşlarımızı dile getiren insanlar oldu. Biz de bu şehirlerde yapılan sanat etkinliklerine, Şiir Şölenlerine, panellere katıldık ve Şerefle Yozgat'ı temsil ettik...
    Araştırmacı Yazar-İhsan Işık'ın önce üç cilt, sonra on cilt halinde hazırlayıp yayımladığı Türkiye Şair, Yazar ve Edebiyatçılar Ansiklopedisine 100'e yakın arkadaşımızın biyografisini gönderip bu unutulmaz eserde yer almalarını sağladık.
    Türkiye genelinde çıkan Sanat Edebiyat ve Şiir dergilerinde arkadaşlarımızın eserlerini yayımlattık. Araştırmacı-Yazar Durali Doğan Hocamın Yozgatlı Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi bu alanda çıkarılmış en mükemmel eser olarak yer aldı. Böyle bir esere saygısızlık etmeyi kendime yakıştıramıyorum.
    Tenkit etme ve eleştirme hastalığımız yoktur, emeğe ve alın terine saygımızdan dolayı Türk Edebiyatına gönül verenlere destek olmaktan başka göreve talip olmadık, olmayız da...
    Yiğit-onurlu Yozgatlı Şairler de var; ses getiren şiirleri de... Bakmak ve görmek isteyenlere çok şey anlatıyorlar. Şiir ve Edebiyat adına yazılanlara saygı duyarım. Ama emeğe saygısızlığa tahammülüm olamaz.
    Şiir ve şair benim tek elimde mi ki, insanlara “sen yaz, sen yazma!” diye hükmetmeye kalkışayım. Günümüzde binlerce şiir yazan hikaye, roman, deneme, makale yazan insanlar var. Bunlara siz yazmayın mı demeliyiz? Yoksa “Yazın” diye teşvik mi etmeliyiz. Biz teşvik etmeden yanayız
    Düne ait hatırladıklarımız üç-beşi geçmez! Doğrudur, Sanatta ve Edebiyatta öne çıkanlar listeye girer, diğerleri unutulup gider bu tarihin bir cilvesi-gerçeği olmalıdır. Kimsenin düşüncesine ipotek koyamayız. Edebiyat kimsenin tek elinde değil ki
    Aldığım-edep ve terbiye anlayışım bana bunları, samimi, dürüst ve adam gibi yazmayı gerektiriyor. Bu köşenin dışındaki tenkitlerimi ve cevaplarımı kültür-sanat dergilerinde, internet sitelerinde yazarak saygı alanımı korumak istiyorum. Çünkü birileri benim muhatabım değildir, olamaz da. Biz işimizi yapmaya devam edeceğiz. Müsaade buyursunlar da bir iki şey yazalım bari olur mu?
    Hani ne derler “Gölge etme başka ihsan istemez!” şimdi çok iyi anlıyorum, birilerinin neden başarılı olamadıklarını! Başarılı olanlara alkış tutmak bana yaraşır... “Dağ gibi büyük şair olamadığım!” için selamını da aleyküm selam diyemeyeceğim kusura bakmasın ona da ihtiyacım yok...
             DURALİ DOĞAN’IN NOTU:
             Konuyla ilgili olarak bir yazı yazmayı düşünüyordum ki Yozgat kültürüne hizmet eden, Yozgatımızı gece gündüz mesaisini harcayarak uzaktan gazel okuyanların inadına elini, yüreğini taşın altına koyarak tanıtmaya çalışan Araştırmacı- yazar- şair- gazeteci Ahmet Sargın Hocamın elini benden çabuk tuttuğunu gördüm
              Eline, yüreğine sağlık değerli hocam. Edep ve saygı üslubu içerisinde kalarak “Yozgat’ta şair mi var, şiir mi var, Şairi çok, şiiri kıt bir beldede yaşıyoruz. Şiir üstüne yapılan etkinlikler, atılan nutuklar havanda su dövmekten başka hiçbir işe yaramıyor.” Diyenlere yerinde ve güzel bir cevap olmuş
              Değerli Hocam, yazdıklarınıza ekleyecek bir şey bulamıyorum. Benim de duygu ve düşüncelerime tercüman olmuşsun. Yazdıklarınızın altına imzamı atıyorum. Tüm gönül dostlarına selam ve sevgilerimi sunuyorum.
 

Bu haber 7802 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN