Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:17

Durali Doğan

Sorgun’da seçime girecek olan siyasi partiler; belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ilan ettiler.
          Sorgun’da iddialı iki parti belediye meclisi listelerini hazırlarken epeyce zorlandı. Çünkü benim 50 oyum, benim 100, benim 500 oyum var diyen belediye meclisi üyesi olmak istedi. Hatta bazı köyler kendilerine bir üyelik istediler. Yoksa köycek partinize oy vermeyiz dediler. Bu yolla üye veren köyler de oldu. AKP ve MHP’nin listelerine bakılırsa bu görülecektir.
          AKP listesine baktığımızda yanılmıyorsam 6 kişi yine üye olarak yerini korumuş. Bunlar Murat Gürbüz, Sedat Altınok, Memiş Yakın, Abdullah Gökhan. Bunlar hem de seçilmesi kesin olan sıraya konmuşlar. Ömer Kayhan, Ali Gökkaya’da halen üye olan kontenjan adayları. AKP seçimi alırsa meclise ikinci defa girmiş olacaklar.
          AK Parti Sorgun Belediye meclisi listesinde; 1 mali müşavir, 2 mühendis, 2 emekli öğretmen, 1 oda başkanı, 1 emekli memur, 6 esnaf, 1 nakliyeci ve 1 işçi yer aldı. Mevcut belediye meclisi üyelerinden ise 6 ‘sına yeni listede yine yer verildi. Diğerleri ise yeni isimlerden oluştu. AKP’de halen görevde olanların bazılarına da kırmızı çizgi çekilmiş. 
 AKP’de Mali Müşavir Ercan Şahin’e birinci sıra verilmiş. Partiye emeği geçen Ercan bey milletvekili de olamayınca bir ara ilçe başkanlığını dönmeyi düşünmüş, ondan da vazgeçmişti. İlk sıra teşkilatın Ercan beyin dürüst kişiliğini onure eden özel bir jest olmuş ve yerinde olmuş. Bu partide üyelerin 5’i yüksek okul veya üniversite, 7’si ilkokul, 3’ü lise mezunu. AKP’nin ilk beş sırasına yüksekokul veya üniversite mezunu adaylar yerleştirilmiş.
          Gelelim MHP’ye. MHP’nin Sorgun Belediye Meclisi listesinde ise; 1 eczacı, 2 emekli öğretmen, 1 Avukat, 1 emekli memur, 2 mühendis, 4 esnaf, 1 iş adamı, 2 nakliyeci ve 1 çiftçi yer alıyor. Üyelerin 6’sı yüksek okul veya üniversite, 5’i ilkoluk, 1 ortaokul, 3’ü lise mezunu adaylardan meydana gelmiş.. MHP’nin ilk beş sırasına da AKP’de olduğu gibi yüksekokul veya üniversite mezunu adaylar yerleştirilmiş. MHP’nin kontenjan adaylarından her ikisinin kadın olması dikkat çekiyor. MHP kadın seçmenlere “Bakın sizleri de temsil edecek adaylarımız da var.” diyerek kadın seçmenlere mesaj veriyor.
            Hangi parti seçimi kazanırsa kazansın ilk 5 veya altıncı sıradaki adaylar seçilmiş olacak. Listeye giremeyenler de bir küskünlük olacak ama bunlar “Kol kırılır yen içinde kalır” misali bu küskünlüğü sineye çekeceklerdir.
          Saadet Partisinde ise iddialı bir liste hazırlanmadığı görülüyor. CHP ise seçim kuruluna meclis üyeliği için aday ismi bildirmedi.
          Belediye başkanı kadar hatta daha önemli olan belediye meclisine seçilen kişilerdir. Genellikle belediye başkanlarının hizmet performansı sorgulanırken aynı seçimle beş yıllığına göreve gelmiş olan halkın belki de birçoğunun tanımadığı belediye meclis üyelerinin, seçildikleri şehir için neler yaptığı hiç tartışılmaz.
           Başkanlar dediği herşeyi onaylayan üye ister. Oysa belediye meclis üyeleri, yerel demokrasi açısından son derece önemli bir göreve sahiptir. 
           Peki, belediye meclis üyeleri seçildikten sonra ilçesi için ne yapar. İhale peşinde mi koşar, oğlunu, yeğenini, kızını işe aldırmak için mi çalışır, bunlar tartışılmalı.
           Üyeler sadece meclis toplantılarına katılıp el indirip kaldırarak apar topar geçen kararları oylayıp, ardından her toplantı için “huzur hakkı” ücretini alarak görevlerini yaptıklarına mı inanmaktadır?
           Hatta, zaman zaman Türkiye’de yargıya da yansıyan biçimiyle, belediye meclis üyelerinin bir bölümünün imar yolsuzluklarına karıştıkları, belediyedeki nüfuzlarını yandaşlara çıkar sağlamak için kullandıkları gerçekleri ile karşılaşı-yoruz.
            Bu bakımdan gerek Sorgun Belediye Meclisinde, gerekse il genel meclisinde görev alacak kişilerin dürüst, kişilikli, ihale peşinde koşmayan, arsasını imardan kurtarma gayretine girmeyen, yolsuzluk kelimesini bırak düşünmeyi hatırından ve hayalinden bile geçirmeyen, üye rozetini yakasına taktıktan sonra mevki ve makamların, rozetlerin geçici olduğuna inanan değerli insanlardan oluşması hepimiz için, geleceğimiz için, yeni yetişen nesillere örnek teşkil etmesi bakımından çok önemli. Bu kıstasları göz önünde bulunduran partiler 29 Mart’ta daha fazla oy alacaktır.
            Sorgun’da seçim havası yok. İnsanların siyasete, siyasetçiye olan güveni kaybolduğu için bir de buna ekonomik sıkıntılar eklenince seçim havası olmuyor.
            Yıllarca siyasetten siyasetciden nasibini almamış olan ilimiz böyle gelir böyle gider karamsarlığından haklı olarak kurtulamıyor. Vaadler yıllarca oy avcılığı üzerine yapıldığı için vatandaşın umudu kalmadı. “Seçim zamanı görevini yapar sandığa gider bir dahaki seçime kadar Allah”ın selameti üzerlerine olsun” diyen çok insan var.
          Bu düşüncelerle başkan ve üye adaylarına başarılar diliyorum.

Bu haber 2540 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN