Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

İstiklal Marşı'nı okuma yarışması

Durali Doğan

10 Mart 2012, 15:50

Durali Doğan

         Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen " İstiklal Marşı’nı En Güzel Okuma Yarışması"nda yaşadığmız duygulu dakikalardan sonra  yürekten inandım ki “İstiklal Marşı bir aşk, bir kara bir sevda, yüreğimize  nakşetmiş milli bir türkü, şanlı bir destan”
          Bu duygularla şad oldum, sevindim.
 Milli marşımızla heyecan ve duygularımızı tazeledik. Öğretmen Melek Reçberi’in başarılı sunumuyla güzel dakikalar yaşadık.
           İstiklal Marşımızın taşıdığı ruh ve manayı yeniden yaşadık, yedi düvele karşı kahraman ecdadımızın cephedeki ve cephe gerisindeki kahramanlarıyla bu cennet vatanı bizlere nasıl miras bıraktıklarını bir kez daha idrak ettik.
            “Türk’ün Şehnamesi” olan İstiklal Marşı’nın Türk milleti olarak hepimizin gönlünde ayrı bir coşkusu vardır. Ciltler dolusu nesir kitapları yazılsa  bu mana ve coşkuda milletimizin yedi düvele karşı verdiği mücadele  anlatılamaz.
            Adını İstiklal Marşı’na bir bayrak gibi sararak giden Mehmet Akif Ersoy milli mücadelenin kalem kahramanı olarak dünyanın en bahtiyar insanıydı.
 Çünkü; yazdığı İstiklal Marşı ile ebediyete, kendi eseriyle uğurlandı. Öğrencileri tebrik ederken de üzerine basa basa söylediğim iki cümlenin biri de şuydu:
 “Rahmetli Mehmet Akif kadar Türk insanı da bahtiyar, çocuklarımız bahtiyar çünkü böyle bizleri heyecanlandıran milli ruh dolu bir marşımız var.
 İşte bu ruh, bu kutsiyet milletimizin her ferdinin yüreğine sinmiş olmalı ki eli kalem tutan, adını yazmaya çalışan her öğrenci İstiklal Marşı ile dünyaya uyanır.
 Doğan güneşle birlikte selamlarız onu.
 O bakımdan bu yarışma çocuklarımıza istiklal aşkı aşılaması bakımından çok önemli.
 Bu aşk, bu ruh, bu sevda tazelenerek devam etmeli. Öğrenciler öğrendikleri, ezberledikleri bazı bilgileri unutabilirler, ancak İstiklal Marşı’nı duyarak, yaşayarak, ağlayarak okuyan bir öğrencinin hayatı boyunca bu coşkuyu içinden atması mümkün değildir.
         Öğretmenlerimiz unutmasın. Ben görev yaptığım yıllarda bunu yaptım.  İstiklal Marşı, Çanakkale Şehitleri, Bayrak  , Sakarya Türküsü gibi ruh kökümüze hitab eden, bu tür şiirleri ezberletsinler.
            Vatanımızın ve miletimizin birlik ve beraberliğini ebed müddet yaşatmak istiyorsak şiirimizi, edebiyatımızı, tarihimizi sevmeliyiz ve sevdirmeliyiz.
 Öğrencilerimizin göğüslerinden çıkardıkları al bayrağı gururla dalgalandırdıklarını görünce bu ruhu söküp atmaya çalışan, birlik ve beraberliğmize alçakça kastedenlerin amaçlarına uluşamayacaklarını bir kez daha anladım.
 Yarýþmada; İbn-i Sina Anadolu Lisesi öğrencisi Rüveyda Çaylak 75 puanla birinci, Ticaret Meslek Lisesi öðrencisi Mehmet Yetim 73 puanla ikinci, Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Şüheda Gençarslan 71 puanla üçüncü oldu.
 Katılan ve derece alan bütün öğrencilerimizi kutluyorum. Bu coşkulu günde yarışma yürütme kurulunda görev almaktan, daha önemlisi  bu ortamda bulunmaktan mutlu oldum.
 Başta İlçe Milli Eğitim Müdürü sayın Yusuf Yazıcı, Şube müdürlerimiz sayın Hayrettin Şahin ve Ali Bolat olmak üzere bu organizeye emeği geçenleri, okul müdürlerini, öğretmenleri kutluyorum. Bu vesileyle İstiklal Marşı Şairimiz merhum Mehmet Akif’i, şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla anıyorum.

Bu haber 7329 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN