Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

HÜSEYİN AKBAŞ'I KUTLUYORUM

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:14

Durali Doğan

O bir öğretmen, tarih öğretmeni. Vaktini öğrencilerine, kalan zamanını da “Naht” diye tarif edilen “‘ağacı yontmak suretiyle kabartma şekiller yapma sanatı’ na ayırmış.
      Öğretmen Hüseyin Akbaş’tan bahsediyorum.
      Hüseyin Akbaş Sorgun’lu bir eğitimci. Sanat ruhunu oymalarla  nakşetmeye çalışan ince ruhlu genç bir öğretmen. Doğankent İlköğretim Okulu’nda görev yapıyor.
 Hüseyin Akbaş’ın kelimelerle anlatılamayacak kadar alın ve ruh terini döktüğü “Naht” eserleri 15 Ocak tarihinde YEKDAV Vakfı tarafından organize edilen bir sergide Yozgatlıların beğenisine sunuldu.
       Akbaş’ın oymalarla işlenerek ortaya koyduğu eserlerin açılışını Vali Amir Çiçek yaptı.
        Vali beyin açılışta söylediği şu sözler bu sanata verilen kıymetin ifadesidir: “Naht geçmişimizi bugüne taşıyan önemli sanat dalları arasında. Bu eseri bizlere kazandıran üstadlara ve bu sanatı Yozgat'la tanıştıran ve sergi açanlara teşekkür ediyorum.  Bu önemli ve unutulmayan bir sanat olmalıdır. Bu bizim geçmişimizi bugüne, bugünü de geçmişe götürecek bir sanattır.”
 Yazımın başında da söylediğim gibi zamanını öğrencilerine ve sanata hasretmiş insanların çalışmalarının en üst düzey yöneticilerimiz tarafından takdir edilmesini önemsiyorum.
 O kadar çok zaman öldürecek ve tembel tembel oturacak yerler, kahvehaneler varken böyle güzel sanat eserleri vücuda getirmek, bu sanat eserlerini yapmak için evinin bir odasını ayırarak ölümsüz eserler vermeye gayret eden Hüseyin Akbaş ve tüm sanat ruhlu insanları yürekten kutluyorum.
 Ben de öğretmenlik ve idarecilik yaptığım çeyrek asır gibi bir zaman diliminde gördüm ki; Sorgun’da bu kadar zaman öğretmenlik yapmış olan kimselerin adının sanının unutulduğunu, emekli olduktan sonra varlığı ile yokluğu arasında silinip gittiğini, kimsenin hatırlamadığını bilirim.  Okuldan çıktıktan sonra daha eve gitmeden kahvehaneye veya öğretmenevine postu atarak zamanını çocuklar gibi çarçur eden öğretmenler. Hüseyin Akbaş gibi üretken ve sanata kendisini adamış ve “tarihe silinmeyen not düşenler” de ebedi unutulmazlar. Bu unutulmayanlar kervanına Hüseyin Akbaş’ta katılmıştır.
           Hüseyin Bey aynı zamanda Naht üstadı olduğu kadar şairdir de. Belki onun güzel şiirler yazdığını çok az kişi bilir. Yazgat Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi’nde 473 değerli şair ve yazarımız arasında ondan da bahsettim. Sorgun’lu hemşehrimiz, meslektaşımız, öğrencimiz Hüseyin Akbaş gibi şair, sanatkar ruhlu eğitimcilere aziz milletimizin, kutlu vatanımızın çok ihtiyacı var.
 Meslek hayatı boyunca bazı insanlar amirlerinden teşekkür ve takdir almaya çalışırlar. Bu onlar için çok önemlidir. Buna saygı duyarım. Ama bence halkından, millettinden takdir almak çok daha önemlidir. Ölümsüz eserler bırakarak “sadakayı cariye” türünden eserlerle milletinin takdirini kazanmanın ayrı bir mutluluğu ve hazzı vardır. Bu mutluluğu tatmanın zevkini, yaşayanlar bilir.
 Yozgat’ta büyük ilgi gören bu serginin halkımızın görmesi bakımından Sorgun’da da açılmasını diliyorum.. Etkili ve yetkili makamlar destek olarak sergiyi Sorgun halkının da görmesini sağlamalıdırlar.
          Bu güzel çalışmalarından dolayı Hüseyin Beyi kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum.
 

Bu haber 8354 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN