Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜLERYÜZLÜ BİR VALİNİN 2023 VİZYONU

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:13

Durali Doğan

Yozgat Valisi Amir Çiçek, Galata Çamlık Otel’de basın toplantısı yaparak  2008 yılını değerlendirdi. Hava muhalefetine rağmen davete icabet ettim. Bu toplantıda sayın va-limizin 2008’de ilimize yapılan hizmetlerle ilgili sevindirici açıklamaları çamlığın yüksek rakımında ve soğuğunda içimizi ısıttı.
             Yeni yıla merhaba buluşması adıyla yapılan basın toplantısında Çiçek, Yozgat’ın 2023 Gelişim Vizyonu’nu anlattı. 
             Vali Çiçek “Gelişmiş üniversite öncülüğünde; eğitim seviyesi yükselmiş, bilim ve teknoloji ile bütünleşmiş, eğitim ve sağlıkta dünya standartlarına ulaşmış, çağdaş bir Yozgat.” vurgusu yaparken heyecanlı ve Yozgat’ı 20023’e hazırlama gayretinin verdiği şevkle doluydu.
 Vali Çiçek hayalinden “Doğal kaynaklarını ve kültürel  varlıklarını iyi pazarlayan, enerji ihtiyacını kendi potansiyeli ile karşılayan, termal tu-rizmde  ülkemize öncülük eden ve sürekli kendini geliştiren  yenilikçi yaşam kalitesi yüksek, kişi başına düşen milli gelir seviyesi 15 bin $’ın üzerinde ferah bir Yozgat.” geçiriyor ve bu duygularını bizimle paylaşıyordu.
             “Kendi kendine yetebilen, huzurlu, mutlu ve güler yüzlü insanların yaşadığı sıcak bir  Yozgat. “ hedefimiz diyordu sayın Vali.
              Geçen yıllara göre 2008 yılında hazırlanan proje sayısının arttığını, 20 projenin yatırım tutarının 46.366.000 TL olduğunu vurgularken kendisinin proje adamı olduğunu ortaya koydu.
 Yatırım ödeneklerinde  2008 yılında -2007 yılına göre-  % 30.6 oranında artış olmuş.
 492.127 nüfusu ile 14 ilçe, 51 belde ve 556 köyden meydana Yozgat’ın İller Gelişmişlik Sıralaması (DPT- 2003) 64. sırada. Vali Çiçek bu sıranın aşağıya çekileceğini, hedeflerinin 2023’e kadar ilk ona girmek olduğunu kararlılıkla söyledi.
             Gelişme trendini “Gelişmiş Üniversite Öncülüğünde; Eğitim Seviyesi Yükselmiş, Bilim Ve Teknoloji İle Bütünleşmiş, Eğitim Ve Sağlıkta Dünya Standartlarına Ulaşmış, Çağdaş Bir Yozgat.” olarak yakalamayı istediklerini belirtti.
             Eğitim, Sağlık, Turizm alanlarında yapılan hizmetleri sıralayan Çiçek okullaşma oranının 2008’de %38’e çıktığını, 6323 öğrenci, 166 öğretim elemanı ve 134 idari perso-nelle Bozok Üniversitesi’nin Yozgat’ın çehresini değiştirdiğini ifade etti.
 Vali beyin en çok üzerinde durduğu konu zihniyet değişimi idi. Bu vurgulama benim dikkatimi çekti. Yatırımcının işini zorlaştıran değil, kolaylaştıran bir Yozgat bürokrasisi ile ilde zihniyet değişimi yaşandığına dikkat çekti. 
             “Hızlı Tren ihalesi yapıldı. 3-4 yıl içerisinde hizmete girecek.” derken çocuklar gibi sevinen bir Vali gözlemledim.
                Vali Çiçek 2009’un projelerini de açıkladı.
 Bozok Üniversitesi bünyesinde “Jeotermal Araştırma Merkezi kurulması
 Kariyer Merkezi kurulması
 Sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında Sorgun İlçemizde d 187 000 m² arsası hazır olan 250 yataklı bir hastane yapılması .
 İhtisas Seracılık Organize Sanayi Bölgesi
 İhtisas Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi
 

          Sorgun ilçemiz için düşünülen iki projeden de bahsetti sayın Çiçek.
         Sorgun İlçesi Eski Buğday Pazarı  Sosyal Dönüşüm Projesi (Sorgun İlçesi El Sanatları Eğitim ve Üretim Merkezi)
         “Sorgun İlçesine, İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Kurulması  Projesi”
           Sunum notlarından aldığım  diğer bir ilgi çekici not ise “ 2008 yılında  152.346 kişinin yeşil kart kapsamında hizmet almış olması”. Yani Yozgat’lının her üç kişiden biri Yeşil Kart ‘lı.
           İnanmak... Yapmak ve araştırmak.
           Yapılan hizmetlerin temelinde bu üç düsturun olduğunu her sözünün başında vurgulayan sayın valim belli ki Yozgatla yatıp, Yozgatla kalkıyor. Samimi, sevecen, güleryüzlü yönetimi ile kendisini Yozgat’a adamış. Bu inanç ve hizmetlerden Yozgat’ın çok kazançlı çıkacağına yürekten inandım.
 İlimize yaptığı bu güzel hizmetler için Sayın Valim ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Başarılarının 2009’da da devam etmesi dileğiyle...
           Not: 2008’de Sorgun’a yapılan hizmetlerle ilgili böyle geniş kapsamlı bilgiye çok ihtiyacımız var. Kaymakamımız sayın Ertuğrul Kılıç’tan da Sorgun hakkında kapsamlı bilgiler bekliyoruz.

Bu haber 7186 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN