Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

DERNEĞİMİZDE İSTİKLAL MARŞI VE BAYRAK ŞAİRİMİZİ ANDIK

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:13

Durali Doğan

Kısa adı SOYAŞAD olan Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği’nde İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya’yı anmak amacıyla geçtiğimiz cumartesi günü akşamı gönül dostlarıyla bir araya geldik.
       Çok keyifli ve muhabbetli geçen gecede iki vatansever şairimizi anmanın mutluluğunu yaşadık ve bir vefa borcumuzu yerine getirdik.
       Şiirin, ozanın, sazın, sözün konuştuğu gecede kardeşlik, dostluk, sevgi ve saygıyla andığımız şairleri-mizi hatırlama ve hayatlarından kesitler sunma fırsatı bulduk.
       Gecemize Yozgat’tan Bozok Üniversitesi’nden Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdal, Halk Bilimi Araştırma Görevlisi Tuğçe Erdal, Türk Dili Bölümü Öğretim Görevlisi Seyfullah Türkmen, Yozgat Şair ve Yazarlar Birliği Derneği Başkanı Ahmet Sargın, dernek yönetim kurulu üyeleri, Yozgat Sürmeli Lisesi Müdür Yardımcısı ve Edebiyat Öğretmeni Ruhi Bakır, Yozgat Atatürk Lisesi Edebiyat Öğretmeni Murat Durna, Yozgat’tan ve Sorgun’dan şairler, ozanlar katıldı.

         Dernek binamızda gerçekleştirdiğimiz gecede 27 Aralık 1936’da vefat eden Mehmet Akif Ersoy ve 5 Ocak 1975’te aramızdan ayrılan bayrak Şairimiz A. Nihat Asya’yı andık. Edebiyat öğretmeni Ruhi Bakır Akif’i, yine Edebiyat Öğretmeni Murat Durna ise A. Nihat Asya’yı anlattı. Murat Durna Arif Nihat’ın şiirlerinden örnekler sundu. Okuduğu Naat şiiri ise programa katılanlarca can kulağı ile dinlendi.
 Gecede konuşan Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdal; M. Akif ve Arif Nihat Asya’nın milli hassasiyetleri-mizin temel taşı önemli şairler olduğunu vurgulayarak, kültü-rümüzün kayda alınmasının öne-mine değindi. Yrd. Doç. Dr. Seyfullah Türkmen ise geceye katılmaktan memnun olduğunu ifade ederek; “Yozgat’ta kültür taşıyıcı çok sayıda insanın olması memnuniyet verici” dedi. Araştırma Görevlisi Tuğçe Erdal da gecede yaptığı konuşmada “Öğrencilerinin aracılığı ile Sorgun’lu şairlerle, ozanlarla tanıştığını” belirterek öğrencilerinin araştırmalarında her türlü yardımı yaptığımızdan dolayı bizlere teşekkür etti. Tuğçe Erdal “Yozgat kültüründe maddi ve manevi unsurların kayda alınmasının önemine değinerek Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği’nin önemli çalışmalar yaptığının da altını çizdi.
         Gecede bir konuşma yapan Yozgat Şair ve Yazarlar Birliği Derneği Başkanı Ahmet Sargın da Sürmeli Festivalinde düzenlenen Sürmeli Şiir Şöleninin Türkiye genelinde ses getirdiğinden bahsederek “1992 yılında Çiğdemli kasabasında yapılan aşıklar, şairler şiir şölenlerinin bir gelenek haline dönüştüğünü ve devam ettiğini” söyledi.  Sargın, gecede “Sürmeli” adlı şiirini okudu.
 Ben de gecede bir konuşma yaptım. ”Türk milletinin Mehmet Akif ve Arif Nihat Asya’ya vefa borcu olduğunu, bu gecede Yozgat’lı şairler, ozanlar, yazarlar olarak bu vefa borcu ödemeye çalıştığımızı kaydettim.  “Mehmet Akif’in ilham babasının Yozgat’lı Mahmut Efendi olduğunu, annesi Emine Şerife Hatun’un Yozgat’ta doğduğunu, Mısır’da kaldığı 10 yıl içerisindeki en yakın arkadaşının Yozgat’lı Mehmet İhsan Efendi olduğunu, Mehmet Akif’in Yozgat atmosferinden etkilendiğini” söyledim. SOYAŞAD olarak hem Bayrak Şairimiz A. Nihat Asya’yı, hem de İstiklal marşı şairimiz Mehmet Akif’i anmaktan çok mutlu olduk. 
          Gecede Emekli öğretmen Nuh Şahin’in okuduğu “Bayrak” şiiri dinleyenlere milli bir heyecan yaşattı. Sorgun Osman Çavuş İlköğretim Okulu Müdürü Yasin Yılmaz’ın da gecede Arif Nihat Asya’nın “Dua” şiirini okuması geceye ayrı bir renk kattı.
          Daha sonra anma gecesi sazlı- sözlü ve şairlerin şiirleri, ozanların türküleri ile davam etti. Gecede Şair Hacı Yiğid, M. Ali İlbaş, Hüseyin Adak, Salim Gülbahçe, Reyhan Tataroğlu, Erdoğan Bektaş birbirinden güzel şiirlerini okudular.
 Sazlı-sözlü devam eden gecede Sorgun’lu ozanlardan Şahozan, Arif Ozan, Rıza Kaygısız ve Ahmet Karadoğan ise okudukları birbirinden güzel kendi besteleri olan türkülerle programa ayrı bir coşku kattılar.
          Söylediği kasideler ile tanınan Buruneren köyünden Aşık Hüseyin Gök ile Tiftikli Sıtkı Babanın oğlu Hüseyin Gök ise söyledikleri kasidelerle bizleri mest ettiler.
 Programımızı zevkle izleyenlerin arasında Ömer Osman Yiğit, Yozgat Belediye Katı Atık Müdürü Bekir Sargın, Emekli Öğretmen Mehmet Karaarslan’da vardı.   Gecede misafirlerimize Yozgat’ın yemek kültüründe baş yeri tutan ve kış mevsiminin vazgeçilmez yemeği olan “Arabaşı” ikram ettik. Sonra Sıtkı Babanın oğlu Aşık Hüseyin Gök tüm şairlerimiz, yazarlarımız ve şehitlerimiz için Kur’an okudu ve dua etti. Bu duaya hepimiz amin dedik. Niyetimizin, dualarımızın Allah katında kabul olmasını diliyorum.
          Gecemiz amacına ulaştı. Şairlerimizi yad etmenin mutluluğunu, sevincini yaşadık.
          Bu geceye emeği geçen derneğimiz yönetim kurulunda görevli arkadaşlara, üyelerimize, Eğitimci-Yazar- Şair Ahmet Sargın hocama, Yozgat’tan katılan eğitimci ve şair dostlara,  Bozok Üniversitesinin değerli hocalarına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Başta İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve Bayrak Şairimiz A. Nihat Asya olmak üzere ebediyete intikal eden tüm şairlerimizi rahmetle anıyorum.

Bu haber 7707 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN