Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

MEHMET AKİF VE YOZGAT

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:09

Durali Doğan

İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy 72 yıl önce 27 Aralık 1936 tarihinde aramızdan ayrıldı.

 

            Mehmet Akif, 1873 yılında İstanbul'da, sade ve geleneksel bir hayatın yaşandığı Fatih'in Sarıgüzel semtinin Nasuh mahallesinde 12 numaralı evde (Büyük bir yangında harap olan bu semtin ortasından bugün Vatan Caddesi geçmektedir) dünyaya geldi. Asıl adı Mehmet Ragif'tir. Ragif, ebced hesabıyla hicri 1290 rakamına karşılık gelmektedir ve bu rakam Akif'in doğum tarihidir.

 

AKİF'İN BABASININ HOCASI YOZGATLI

 MAHMUT EFENDİ'DİR

 

            Babası Fatih Medresesi müderris ve mücizlerinden (icazet veren) İpek'li Temiz lakabıyla anılan Tahir Efendi'dir.  Mehmet Tahir Efendi İstanbul'da Yozgatlı Hoca Mahmut Efendi'nin derslerine devam etti. En olgun ve en kıymetli öğrencilerinden biri olarak ondan icazet aldı.  Akif"in babasının hocası Yozgatlı Mahmut Efendidir. (İ.H. Şen güler, M. Akif Külliyatı Cilt 10- s.16)

 

ANNESİ BUHARALI EMİNE

ŞERİFE HANIM YOZGAT'TA DOĞDU

 

            Annesi ise Buharalı Mehmed Efendi'nin kızı H. Emine Şerife Hanımdır. Ailesi Anadolu"ya göç etmiş ve Emine Şerife Hanım Yozgat'ta doğmuştur. (Muhittin Nalbantoğlu - Mehmet Akif ve İstiklal Marşı: s. 6)   Babası Rumelili (Arnavut) annesi ise Buhara'dan hacca giderken Amasya'da vefat eden Buharalı Şirvani Rüştü Efendi'nin kızıdır. Tahir Efendi, ilk kocası vefat eden Emine Şerife Hanım'ın ikinci eşidir.

 

            Akif'in ailesi sade ve orta halli ama bir inanç ikliminin bütün olgunluğu ve güzelliği ile yaşadığı bir aile idi.

 

            Akif babasını, "Beyaz sarıklı, temiz, yaşça elli beş ancak/ Vücudu zinde fakat saç sakal ziyadece ak." diye tasvir eder.

 

            Akif bu mahallede bu inanç ve gelenek ikliminin ortasında mahalle hayatını bütün renk ve çizgileriyle yaşadı.

 

            Akif bu dönemde de Kıyıcı Osman Pehlivandan güreş öğreniyor, Çatalca köylerinde yağlı güreş tutuyor, taş yarıştırıyor, yüzüyor ve çok sevdiği mektebin "Doru" isimli atına biniyor, uzun yürüyüşlere çıkıyor

 

            Şiire ilgisi de bu yıllarda başlıyor ve okulun son iki senesinde başladı. Bunlar dönemin yaygın kanaatlerinin izlerini yansıtır ve divan şiirlerine nazireler şeklindedir.

 

            Bu seyahatler Akif'in gözlem gücünü, toplumu daha yakından tanımasını sağlamış olmalıdır. Akif bu dönemdeki gözlemlerini şiirlerinde son derece gerçekçi bir şekilde kullanır. Yine bu ve bundan sonraki seyahatler Akif'in hem düşünce tarzını hem de şiir anlayışını temellendirir. sürecek. 

 

MEHMET AKİFLE  YOZGATLI MEHMET İHSAN EFENDİ'NİN ARKADAŞLIĞI

 

            Ünü bütün İslâm dünyasına yayılan ve İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un en yakın arkadaşı Yozgatlı Mehmet İhsan Efendi idi.

 

            Ayrıca Mısır'da Türk Kültürüne unutulmaz hizmetleri oldu. İstiklâl Şâiri Mehmet Akif Ersoy ile yakın dostluğu ve beraberliği oldu.

 

            Mehmet İhsan Efendi; Kahire'de Sultan Mahmud Medresesi'nde Türkiye'den, Balkanlardan ve İslam Dünyasının başka yerlerinden gelen öğrencilere ders verdi, pek çok talebe yetiştirdi. 1935-52 yılları arasında Mısır Kraliyet Sarayı Türk Arşivi baş uzmanı olarak çalıştı. Ayn Şems Üniversitesi'nde  Arap dünyasının ilk Türk Dili ve Edebiyatı Kürsüsü'nü kurdu. Vefatına kadar bu kürsünün başında kaldı. Mehmed İhsan Bey Mısır Milli Kütüphanesi'nde bulunan Türkçe yazma ve basma eserlerin fihrist ve kataloglarının hazırlanmasını sağlamıştır. (1955-61) Üniversitedeki ders ve konferansları basılmadı. Ali Himmet Berki'nin "Fatih ve Adalet Hayatı" isimli eserinin Arapça tercümesini hazırladı ve bu eser 1953'te basıldı.

 

AKİF ATMOSFERİ

 

            Yazar İsmail Hakkı Şengüler Mehmet Akif Külliyatının  birinci cildinde şunları anlatıyor: "Mısır'da yüksek tahsilimi yaparken Akif'in oradaki en samimi iki dostundan biri olan Yozgatlı Prof. Mehmet İhsan Efendi, bana Akif'le ilgili bazı değerli bilgileri aktarmıştı. Mehmet Akif'in Kahire Üniversitesi'nde başlatıp vefatına kadar sürdürdüğü Türk Dili ve Edebiyatı Dersleri ile Üniversite çevresinde bıraktığı " Akif Atmosferi"ni aynı derslerle devam ettiren Mehmet İhsan Efendi'nin bu hizmetlerine hasbelkader ben de katılmış, o dersleri okutma şerefine ererek beş yıl Mısır'da "Akif Atmosferi"ni teneffüs etmiş ve onu yaşatmaya çalışmıştım. "

 

MISIR'DA KUR'AN MEALİNİ AKİF BİR YOZGAT'LIYA EMANET ETMİŞTİ

 

            Yazar İsmail Hakkı Şengüler Mehmet Akif Külliyatının  birinci cildinin 15. sayfasında Mehmet Akif ve Yozgatlı Mehmet İhsan Efendi'den şöyle bahsediyor: " Mısır'daki ilim erbabı arasında çok değerli Türk alimler vardı. Bunlardan biri de Sultan Mahmut Medresesi'nin müderris ve müdürü Yozgatlı Mehmet İhsan Efendi idi. (İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreterliği gibi dünya çapında önemli bir görevi başarıyla yürüten Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun babası.) Bu zattaki yüksek ahlak ve kemale hayrandım. Kendisine sonsuz saygı duyardım. O da beni severdi. Bilindiği gibi merhum Akif, hazırladığı meşhur Kur'an Mealini  bu zata teslim etmişti. Bu zatla sık sık görüşürmüş. Mehmet İhsan Efendi Mısır'da onun, Prens  Abbas Halim'den sonra gelen en önemli dert ortağı, en büyük teselli kaynağı, en güvendiği insanmış.

 

ON YIL BOYUNCA GURBET ACILARINI YOZGAT'LI İHSAN EFENDİ İLE PAYLAŞTI

 

            Akif, 1O yıl boyunca gurbet acılarını onunla paylaşmış. Bu zat, Akif'in mısır'daki son on yıllık sessiz hayat hazinesinin anahtarıydı. "Ben, ser verip sır vermeyen bu altın anahtarı keşfetmiş, Akif hakkında ondan bir hayli bilgiler almıştım. Onun sayesinde Akif'i daha yakından tanıma fırsatı bulmuştum."

 

            Tarihi kaynak ve belgeler gösteriyor ki; Mehmet Akif'in fikir ve manevi atmosferinin gelişmesinde ve şekillenmesinde Yozgatlı Mahmut Efendi ile, Yozgatlı İhsan Efendi'nin büyük bir rolü vardır.

 

            Büyük vatan şairi istiklalimizin bülbülü Mehmet Akif”in Annesi Emine Şerife Hanım Yozgat’ta doğdu. Babası Temiz Tahir Efendi Yozgatlı Mahmut Efendiden ders aldı. Mısır’da on yıl Yozgatlı Mehmet İhsan Efendi ile beraber kaldı, acılarını onunla paylaştı. Kur’an Mealini Mehmet İhsan Efendi’ye emanet etti. Merhum Akif”in Yozgatla olan manevi bağı en az bizim kadar  kuvvetli idi. Milli şairimizi vefatının 72. yılında rahmetle anıyoruz.

Bu haber 3101 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN