Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

NEMRUT MUSTAFALAR ŞİMDİ YOK MU

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:09

Durali Doğan

Tarihi kaynaklar “ Şimdiki PKK bölücü terör örgütünün arkasında ve içinde olan Ermenilerin, Çapanoğlu İsyanının da arkasında yer aldıklarını” söylüyor. Yozgat’ta Türk ve Ermeni ailelerinin çok iyi geçindiklerini, dostane ilişkiler kurduklarını herkes bilir.

Yozgat halkının hep başının kakıncı olmuş olan bu Çapanoğlu İsyanı Sorgun’a kadar uzanmış, Atatürk Çapanoğularının isyan hareketini T.B.M.Meclisinde şöyle izah etmişti: “Çapanoğullarından Celal, Edip beyler, Aynacıoğulları ve Deli Ömer gibi birtakım eşkıyayı başlarına toplayarak 13 Haziran 1920’de Sorgun, 14 Haziran’da Yozgat’ı istila ederek, büyük mıntıkaya sahip oldular. ( Nutuk 2. cilt sayfa:448) Bu isyanı Çerkez Ethem 19 Haziran 1920’de bastırır.

1914 yılı kayıtlarına göre Yozgat'ta yaşayan bütün Ermenilerin sayısı 60.588 kişi idi. Bunların 13.7361'i Yozgat ta, 14.902'si Boğazlıyan ve 31.950'si Akdağmadeni'nde yaşıyordu.

Yozgat ve ilçelerinde olduğu gibi ilçemiz Sorgun’da da Ermeni aileleri huzur ve güven içerisinde yaşamışlardır. Bu Ermeni ailelerin başında Avdis’in Çocukları, Serkis’in çocukları, Çiçioğlu, Aram Terziyan, Honan, Mihran ve ailesi. İlçenin Hanbaşı, Çay mahallelerinde yaşamışlar. Her aile bir meslekle uğraşmış. Kasaplık, berberlik, bakırcılık, kalaycılık, sınıhcılık gibi... Ermeni Mihran kasapçılık, Serkis’in çocukları bakırcılık, kalaycılık; Seranuş terzilik, Ermeni Çiçioğlu Karabit’in yaşının büyüklüğü ve bilgili oluşu nedeniyle Papaz vekilliği yaptığı anlatılıyor. Aram Terziyan berber, Ezik usta Saraç imiş. Aram Usta Sorgun’da ilk sinema işletmeciliği yapan kişidir. Biz ortaokulda öğrenci iken “Aram’ın Sinema”nın kültür ve eğlence hayatımızda büyük bir yeri vardı. Tarihi ve kahramanlık filmlerinden Karaoğlan, Malkoçoğlu, Bir Millet Uyanıyor gibi filmleri Aram Ustanın sinemada seyrettik.

Tehcir kanununa dayanarak Akdağ ve Boğazlıyan bölgelerinde çıkarılan Ermeni ayaklanmalarını durdurmak isteyen Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Beyin Nemrut Mustafa Paşa tarafından idama mahkum edilmesi ve Nemrut Mustafa'nın daha sonra kaçarak Şam'a gitmesi, ihanetini ülkesine karşı İngilizler ile işbirliği yaparak bir kez daha göstermiş olması ve Bağımsız Kürdistan Kurulması fikrini savunması milletimize kurulan tuzağın bir acı belgesi.

Nemrut Mustafalar hemen her asırda çıkmış ve Türk milletine ihanet etmiştir. Nemrut Mustafalar şimdi yok mu!... Hem de öncekileri aratmayacak şekilde var.

 

HEMŞEHRİMİZ OSMAN KARACA’YA TEŞEKKÜRLER

“Sözde Aydınlara, Ermenilerden özür dileyerek ABD'nin AB'nin yapamadığı sözde soy kırım yalanına kendi içimizde büyüttüğümüz ermeni yandaşları yapmaya kalkışmışlardır.

Şimdi buna verilecek en güzel cevap;

 

Ermenilere kurban verilen Şehit Kaymakam Kemal Beyin hayatının TRT tarafından Filme alınmasını istiyoruz.”

İzmir’den sevgili hemşehrimiz Osman Karaca Beyin güzel bir teklifi var. Boğazlıyan Kaymakamı Şehit Kemal Beyin hayatının filme alınması teklifini destekliyoruz. Böyle bir kampanya “Özür gafletine düşenlere” ders olur düşüncesiyle, Osman Karaca ve onun gibi düşünenlere teşekkür ediyoruz.

Bu haber 7615 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN