Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KEMAL BEYİN HAYATI FİLME ALINSIN

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:08

Durali Doğan

“Sözde Aydınlara, Ermenilerden özür dileyerek ABD'nin AB'nin yapamadığı sözde soy kırım yalanına kendi içimizde büyüttüğümüz ermeni yandaşları yapmaya kalkışmışlardır.

           Şimdi buna verilecek en güzel cevap;

 

           Ermenilere kurban verilen Şehit Kaymakam Kemal Beyin hayatının TRT tarafından Filme alınmasını istiyoruz.”

           İzmir’den sevgili hemşehrimiz Osman Karaca Bey gönderdiği mail’de böyle diyor. Boğazlıyan Kaymakamı Şehit Kemal Beyin hayatının filme alınması teklifini destekliyoruz. Böyle bir kampanya “Özür gafletine düşenlere” ders olur düşüncesiyle, Osman Karaca ve bizim gibi düşünenlere teşekkür ediyoruz. Boğazlıyan Kaymakamı Milli Şehit Kemal Bey’i rahmetle anıyoruz.

           Hayatta bazı insanlar vardır ki nasıl, nerede ve ne zaman yaşadığını kimse bilmez. Öldükten sonra unutulur gidir. Ancak bazı insanlar vardır ki arkalarında izler bırakır, büyük bir çığır açarak gidir. Büyük akarsuların mecrasından taşarak yeni kanallar açtığı gibi.

          Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey de bu çığır açanlardan olmuştur.

          Yozgat’ta faaliyet gösteren Ermeni Hınçak komitelerinin kurduğu planlar sonucu şehit edildi Kemal Bey...

          Maddi yönden oldukça güçlü olan ve oluşturdukları dayanışma sonucu silahlanan Ermeniler çeteler oluşturarak Anadolu’nun ve Yozgat yöresinin içinde bulunduğu kötü durumdan da faydalanarak soygun ve talan işlerine girişmişlerdir. Onların bu soygun ve talan hareketlerinin amacı karışıklık çıkararak dikkatleri üzerlerine çekmekti. Ermenilerin bu faaliyetlerinin artması üzerine, Osmanlı Devleti 14 Mayıs 1915’te 3 maddeden oluşan “Tehcir Kanunu”nu çıkarmıştır.

          Osmanlı Devleti’nin çıkardığı bu kanunu da dinlemeyen Ermeniler 2 Eylül 1915’te Boğazlıyan ilçesine bağlı köyleri yine ateşe vermişler. Bu olayların meydana geldiği sırada Boğazlıyan ilçesinin kaymakamı Kemal Bey, verilen emiri yerine getirerek tehcir uygular.

          Boğazlıyan Kaymakamı ve Yozgat Mutasarrıf Vekili Kemal Bey, Ermeni tehcirinde görevini kötüye kullanarak ölümlere sebep olduğu iddiasıyla İstanbul’da idam edilir.

          Kemal Bey’in üzerinde çıkan vasiyeti tarihe bir belge olarak geçmiş ve yetişen Türk gençlerine miras kalmıştır.

          “Merhum sevgili oğlum Adnan’ın medfun bulunduğu Kadıköy Kuşdilli Çayır’ndaki kabristanda yavrumun yanına gömülmemi diliyorum. Teyzem ve kardeşim Kadıköy’ünde sakindirler. Teyzemin adresi Mühürdar Caddesinde 67 numaralı hanedir. Adı İsmet Hanım’dır. Defin masrafı teyzeme tevdi buyurulmalıdır. Kabir taşım, hamiyetli Türk ve Müslüman kardeşim tarafından dikilmeli ve üstüne şöyle yazılmalıdır: Millet ve Memleket uğruna şehit olan Boğazlıyan Kaymakamı Kemal’in ruhuna fatiha. Perişan zevcem Hatice’ye, yavrularım Müzehher ve Müşerref’e muavenet edilmesini, yavrularımın tahsil ve terbiyesine ihtimam buyurulmasını vatandaşlarımdan beklerim.

        Babam, Karamürsel Aşar Memur-u Sabıkı Arif Bey de acizdir. Kardeşim Münir de kimsesizdir. Bunlara da muavenet olunursa, memnun olurum. Türk Milleti ebediyyen yaşayacak, Müslümanlık asla zeval bulmayacaktır. Allah, millet ve memlekete zeval vermesin. Fertler ölür, millet yaşar. İnşaallah Türk Milleti ebediyete kadar yaşayacaktır.” (30 Mart 1335 Boğazlıyan Kaymakam - Sabıkı Kemal)

       Milli şehidimizi rahmetle anıyoruz.

Bu haber 7355 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN