Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Bacımın Gelinliği ve Bir Adam Tanıdım

Durali Doğan

06 Ocak 2012, 16:47

Durali Doğan

Yıl 1992. O zamanlar Şanlıurfa Birecik ilçesi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda müdür yardımcısı olarak görev yapıyordum.. Okulumuz adına
öğretmen ve öğrencilerden oluşan bir tiyatro ekibi çıkartmıştık.
 Durali Doğan'ın "Bacımın Gelinliği" adlı oyununu sahnelemiştik. Tiyatronun yönetmenliğini ben yapmıştım. Meslek hayatımca asla
unutamayacağım bu oyunda öğretmen ve öğrencilerin göstermiş oldukları performans takdire şayandı. Oyunu önce okulumuzda oynamıştık. Çok beğenildi. İkinci defa oynadık. Ayakta alkışlandı. İlçe kaymakamımız Sayın Nihat Nalbant oyunumuza özel bir önem verdi. Bizimle çok yakından ilgilendi. Bizim turneye çıkmamızı sağladı. Oyunu defalarca ayrı mekânlarda gerçek tiyatrocular gibi sahneledik. Çok heyecanlıydık.
 Her gittiğimiz yerde ayakta alkışlanıyorduk. Ekibimize
ilgi oldukça yoğundu. Kaymakam Bey oyunumuzu Erzurum'un Narman ve Oltu ilçelerinde de oynamamızı rica etti. Erzurum bize çok uzaktı. Uzaklığına aldırmadan kendisine sadece kaymakam olarak resmi saygı duymaktan öte özel bir değer verdiğimiz Sayın Nihat Nalbant'ın ricası üzerine önce Narman ve daha sonra da Oltu'ya gittik.
 Urfa'dan Erzurum'a gitmek o zaman yürek isterdi. Çünkü Bingöl terörist kaynıyordu. Korku sadece dağları değil yolları da sarmıştı. Ancak bizim ekibin aklına ne korku, ne de yılgınlık gelmiyordu.
  Aramızda çocuklar ve bayan öğretmenler de vardı. Ben hayatım boyunca o kadar kararlı ve o kadar inanmış bir ekibi bir daha görmedim. Tek bir yumruk, tek bir yürek gibiydik. Belki tiyatronun konusunun bize verdiği bir sorumluluktu. Belki ilçe kaymakamımızın bize verdiği değerin bir sonucuydu, belki de biz iyi bir ekiptik.
 Sebep neydi bilmiyorum ama hala aklıma düştükçe o ekibi çok özlüyorum. Hangi birinin adını saysam ki, Ayhan Soyluer,Mehmet Akpınar, Nefize Biçer, Şirin Tuncel... Tek kelimeyle ad saymaya gerek yok.
 Hepsi birer harika insanlardı. Bir tebessümle, bir bakışla ve bir suskunlukla ekip ruhunun ne demek olduğunu ben o zaman öğrendim. Yaşça onlardan bir iki yaş büyük olmamdan mıdır, yoksa onlara verdiğim güvenden midir nedir ekip etrafımda adeta kenetlenmişti.
 Uzun ve yorucu yolculuktan sonra Narman'a vardık. Narman kaymakamlığı bizimle yakından ilgilendi. Yorgunluğumuzu atıp oyunumuzu oynadıktan sonra Oltu'ya geçmiştik.
 Oltu Halk Eğitim Müdürlüğünde müdür yardımcılığı yapan Tahsin Parlak adında bir meslektaşım bizimle özel olarak ilgilendi.
 Onun dostça yaklaşımları Oltu ile ilgili yapmış olduğu çalışmalar, Oltu hakkındaki derin bilgisi ve gönül adamlığı yanı sıra yer altından çıktığında hiç bir anlam ifade etmeyen siyah
 Oltu taşlarının onun özel gayretleri ile birer kıymetli taş haline gelmesi benim dünyamda yeni ufuklar açtı. Ve biz Oltu'da bir Tahsin Parlak tanıdık. Pırıl pırıl bir yürek, azimli, gayretli ve Oltu
sevdalısı bir bilge kişiliği yanı sıra o kadar da candan bir dost ve
gönül erbabı tanıdık.
 Ben Tahsin PARLAK'ı ilk ve son defa o zaman gördüm. Ama Tahsin Parlak ismi o günden sonra hep benimle oldu. Ondaki Oltu'ya olan sevdanın bir başka biçimi bende Saimbeyli sevdasına dönüştü.
 O farkına hiç varmadı ama Tahsin Parlak benim hayatı anlayışımı değiştiren ve dünyaya değişik gözle bakmamı sağlayan bir insan olarak girdi. Kömür gibi sevimsiz simsiyah taşın bile bir değer olduğunu bana Tahsin Parlak
öğretti.
 Ve o günden sonra ben sanki zibilliklerde binlerce değerin
yattığına inandım. Belki ondan aldığım bir feyzle Toros Dağlarında
kaybettiğim değerleri hep araştırdım.
 Ben de Tahsin Parlak üzerinde çok etki bırakmış olmalıyım ki o da beni hiç unutmadı.
 Geçenlerde vefatını öğrendim
 Mekânın cennet olsun kardeşim.
  Yolun güzeldi. Sen de güzeldin.
  Rabbim seni cennetinin en güzel yerinde ağırlasın. Mekânın cennet olsundostum. Mekânın cennet olsun!
     AHMET KAYTANCI

Bu haber 2382 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN