Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SORGUN'DAN SICAK SU FIŞKIRIYOR

Durali Doğan

13 Aralık 2011, 11:50

Durali Doğan

       Orta Anadolu Kalkın ma Ajansı'nın (ORAN) mali yönden destek verdiği ve İl Özel idaresinin hazırladığı jeotermal enerji araştırması projesi kapsamında  Sorgun’da Bedirbaba Mahallesinde yapılan kuyu çalışması semeresini verdi saniyede 40-45 litre olmak üzere 80-85 derecede sıcak suya ulaşıldı. Bu sevince Vali Necati Şentürk, Kaymakam Levent kılıç, Belediye Başkanı Ahmet Şimşek’te ortak oldu.
        Büyük Jeotermal yeraltı kaynağına sahip olan Sorgun’un bir kez daha yüzü güldü.  “Sıcak su ya biterse”, diyenlere de büyük moral oldu.
        Sorgun Belediyesi, Jeotermal Enerji İle Tam Otomasyonlu Kentsel Isıtma, Termal- Sağlık Turizmi ve Sera Projesi ile Türkiye birincisi olmuştu. Pazar günü fışkıran sıcak su bu projeye gönül verenlerin de yüzünü güldürdü. 
        Sorgun’da sıcak su çok siyaset malzemesi yapılmış ısıtmada kullanılabilecek sıcak su olmadığını söyleyenler bile çıkmıştı.
        2005 yılında vurulan kuyulardan sıcak suyun fışkırdığı o sıcak günü hatırlıyorum. Rahmetli İlyas Arslan ve birçok insanın yüzünün güldüğü, yaşanan sevinci dün gibi hatırlıyorum.
         Her Sorgun’lunun görmesi gereken güzel bir manzaraydı o anlar. İnsan  köyüne, beldesine, ilçesine    hayırlı hizmetler yapılınca heyecanlanıyor ve gurur duyuyor.
 Pazar günü de o ilk heyecan yaşandı.
 Büyüklerimizin dilden dile naklettiği efsanelerin gerçekleştiğini gördükçe, ona şahit oldukça
 -“Hadi canım sen de o bir efsanedir, inanmayın” diyenlere
 -“Hayır efsane değil, o bir gerçek” deyip haykırmak geliyor içinizden.
 Bu efsaneleri sadece anlatmakla anlıyamıyoruz, yorumlamakta gerekiyor. Bunu iyi yorumlayan idareciler de böyle mutlu bir tabloyla karşılaşıyor.
  Efsaneler bize bazı sırları işaret ediyor.
 Bunu önceden anlattım bir kez daha anlatmak istiyorum:
         Türklere Anadolu’nun kapılarını açan 1071 Malazgirt savaşından sonra akın akın Anadolu’ya gelen Alperenler buraları yurt tutmuşlar. Anadoluyu Türkleştirmişler ve İslamlaştırmışlar. Bunların başında Ahmet Yesevi’nin halifelerinden Emirci Sultan gelir. Ayrıca bu bölgeye Halil Baba, Durali Baba ve Bedir Baba da gelerek bu bölgeye yerleşirler. Bu alperenlerin aynı zamanda Selçuklu komutanlarından olduğu da rivayet edilir.
 Halil Baba, Halil Baba tepesinde. Durali Baba’da Duralidayılı köyünde, Bedir Baba’da kaplıcaların olduğu mevkiye gelerek asasını vurur ve burada kalır. Asasını vurduğu yerden sıcak su fışkırır.
         Asırlar sonra Bedir Baba asasını vurdu ve maveradan gelen tok sesiyle dedi ki:
  -İşte size sıcak su. Bu suyla da ısının!
 Sıcak suya ilk asa Başkan Şimşek zamanında  Temmuz 2005’te vuruldu.
 1500 konutluk proje hayata geçiririldikten sonra Beğendik’te oturanlar sıcak, keyifli bir kış geçirdikleri gibi 24 saat evlerinden sıcak su eksik olmuyor.
 Ancak bütün bu olumlu çalışmalara rağmen , Türkiye birinci olan projenin uygulandığı Beğendik’te yol ve kaldırım çalışması olmadığı için  hala sıkıntılar yaşanmaktadır.
        Doğalgaz çalışması sonucu tüm yollar kazılmış ve çukurlar oluşmuştur. Bu çukurların özellikle Çevre Yolu Bulvarında meydana gelen çukurların doldurulması lazım.
        Sorgun’un ikinci büyük parkı, halı saha, basketbol sahasının Beğendik’e yapılması sevindiricidir.
 Diğer hizmetlerinni yanında, Jeotermal enerjiyle ısınma, kaplıca turizmi, seracılık gibi sıcak suya dayalı önemli hizmetler gerçekleştiren Sayın belediye başkanımızdan önümüzdeki yıl içerisinde Beğendik’te yol, kaldırım, çevre düzenlemesi gibi tüm sorunları da halletmesini bekliyoruz. Yeni sıcak su kuyusunun Sorgun’a hayırlı olmasını diliyorum.

Bu haber 2789 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN