Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SORGUN'DA EĞİTİMİN TARİHÇESİ

Durali Doğan

26 Kasım 2011, 15:31

Durali Doğan


     
   Bugün öğretmenler günü.
       Tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyorum.
 Bu güzel günde Sorgun’un eğitim tarihinden kısaca bahsetmek isityorum. 
       Sorgun'un eğitim tarihi çok geçmişlere dayanmaktadır.
 Bozok adıyla tanınan ilimiz, Cumhuriyet dönemine kadar medrese, cami ve vakıf eserleriyle donanmış zengin kültür sahip bir bölgedir . İlmî, İktisadî ve kültürel gelişmelere ışık tutan 30 kadar medrese olduğu, Yozgat'a uğrayan seyyahlarca da bu husus dile getiril mektedir.
       Sorgun İlçesi de bu dönemlerde medrese tahsili gören büyük âlimler, aydın kişiler yetiştir miştir. Ahmetfakılı Köyü'nden medrese tahsili görerek yetişen Müftü Hasan Efendi'yi, Ekşi Hoca'yı bu dönemde yetişen aydın kişilerin başında sayabiliriz.
 Ayrıca Gedik hasanlı Şakir Efendi'nin çevrede büyük bir alim ve keramet sahibi en büyük kişilerden olduğunu bilmeyen yoktur.
       Cumhuriyet döneminde latince harflerle eğitim yapılmaya başlanmış, önceleri üç sınıflı ilkokullar üçüncü sınıfa kadar öğrenim yapmış ve diploma verilmiş, 1950'li yıllardan sonra beş sınıflı öğretime geçilmiş ve beş sınıflı diplomalar verilmiştir. Köylerde okul yokken ilk önceleri köy odalarında ve köy evlerinde öğrenim yapılmış zaman içerisinde her köye ilkokul yapılmıştır.
 1939-1940 Öğretim yılında Yeşilyurt İlkokulu eğitim ve öğretime açılarak Baş öğretmenliğine Kadir Kayatürk atandı. Bu görevi 1944 yılına kadar sürdürdü. Bu tarihte Edip Otan Maarif memuru olarak tayin edildi. 1952 yılına kadar bu görevde kalan Edip Otan'dan sonra kısa bir süre Halis Altan Maarif Memurluğu yaptı. Daha sonra aynı görevi
 1956 yılına kadar Mustafa Özcan devam ettirdi. Mustafa Özcan'dan sonra ise Yaşar Önen atandı.
       Teşkilât, 1960 yılına kadar "Maarif Memurluğu" olarak hizmet verdi. Maarif Memuru, bugünkü Merkez Yeşilyurt İlkokulu'nda görev yapmakta ve aynı zamanda bu okulun müdürlüğünü yürütmekte idi. Köydeki ilkokul müdürlerine ise Başöğretmen deniyordu.
       Maarif Memurluğu, İlköğretim Müdürlüğü; köy ilkokullarında görev yapan Başöğretmenler O kul Müdürü unvanını aldılar.
       1960 yılında ibrahim Kalemoğlu Maarif Memuru iken, İlköğretim Müdürü unvanını aldı. Sorgun'un ilk ilköğretim Müdürü, İbrahim Kalemoğlu'dur.
       Sorgun İlköğretim Müdürlüğü 1967 yılına kadar Merkez Yeşilyurt İlkokulu binasında hizmet verdi. Bu tarihte şimdiki Hükümet Binasına taşındı. Merkez Yeşilyurt İlkokulu Müdürlüğü de müstakil oldu.
       1985 yılında ise ilköğretim müdürlüğünün yerine ilçe milli eğitim müdürlüğü kuruldu.
       O tarihten bugüne kadar ilçemizde eğitim- öğretim faaliyetlerinde, okullaşma çalışmalarında büyük aşamalar kaydedildi.
        İlçemizin en büyük eksiği henüz bir yüksek okul ve fakültenin açılmamış olmasıdır. İnşaatı devam eden meslek yüksek okulu inşaatının tamamlanarak hizmete girmesi dileğiyle,tekrar 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün tüm öğretmenlerimize kutlu olmasını diliylorum.

Bu haber 7745 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN