Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Rumların Barbar Yüzü

Durali Doğan

27 Ekim 2011, 21:41

Durali Doğan

              Kıbrıs gezimiz Güzelyurt beldesinde devam ediyor. Burası yeri düz, şirin bir belde. Şadırvanlı mahyasında “Şefaat ya resulullah” yazılı Fatih Camiinde ikindi namazını eda ediyoruz. Cami avlusunda Türkiye’den Çorum ve Muş’tan gelmiş soydaşlarımızla tanıştık. Ben ne var ne yok, diye soruyorum.
         Belli ki dertliler:
               -Biz burada üçüncü sınıf vatandaşız. Hayat pahalı, diye dert yanıyorlar.
               Bir emekli  Kıbrıs’ta 1580 Tl maaş almasına rağmen geçinmekte zorluk çektiklerini ifade etti.
 Kıbrıs’ta su çok pahalı. Türkiye’den 3 misli fiyatlı. Yakıt, çay, sigara, içki Türkiye’den ucuz.
         Limasol Şehitler Anıtı ile Rum Kilisesi karşı karşıya. Şehitlerimize fatiha okuduktan sonra Rum Kilisesini geziyoruz.
               Yöneticimiz Mustafa Traşoğlu, rehberimiz Halit Seyran, Kaptan Mehmet Özsezer gazilerimizin bir dediğini sağolsunlar iki etmediler.
               Bu rahatlık ve moralle Gazi Bekir Doğan’ın askerlik yaptığı Mevlevi köyüne özellikle uğruyoruz. Gazi Bekir Doğan çok heyecanlanıyor. Arabadan inip köyü gezme zamanımız yok. Askerlik yaptığı yerin ev olarak kullanıldığını görünce heyecanını saklayamıyor:
         -Bu evde kim otoruyosa la..“ diyor. 
               LOKMACI SINIR KAPISI
               Lefkoşe’de Türk-Rum sınırının olduğu yer. Hemen yakınında Selimiye Cami (1326) var. Kiliseden camiye çevrilmiş. Kilisenin 118 yılda Fransızlar tarafından yapıldığı anlatıldı.
               Caminin hemen ilerisi Lokmacı sınır kapısı. Kıbrıs adasını ikiye bölen yaklaşık uzunluğu 180 kilometre olan Yeşil Hat üzerindeki beş ayrı gümrük kapısından biri. Kıbrıs Cumhuriyeti'nde toplumsal çatışmaların yaşandığı 1963-1964 olayları sırasında kapatılan geçiş, 3 Nisan 2008 tarihinde yeniden açılmış. 
                Bu noktaya kadar vardık. Bir Rum askeri nöbet tutuyor. Benim fotoğraf çektiğimi görünce kulübesine giriyor. Bir daha da çıkmıyor. Rum bayrağı ile, Türkiye ve K.K.T. C’nin bayrağı arasında yaklaşık 10 metre mesafe var. 
               DR. FAZIL KÜÇÜK
               27 Aralık 1967 tarihinde kurulan Geçici Kıbrıs Türk Yönetimi'nde başkanlık yapan, Dr. Fazıl Küçük, 18 Şubat 1973 tarihinde Cumhurbaşkan Muavinliği'nden ayrılarak, yerini Rauf R. Denktaş'a bırakan büyük mücahit. Kıbrıs Türk’ü onu çok seviyor. 
               Halkın Sesi gazetesini kurarak Kıbrıs Türkü'nün davasına bayrak yapmış büyük devlet adamı.
               O’nun mücadelesini Kıbrıs Türk’ü unutmamış. Adına Hamitköy’de görkemli Anıttepe denilen bir tepede muhteşem bir anıt yaptırmış.
               Adı Kıbrıs’la özdeşleşen Kıbrıs Mücahidi Dr. Fazıl Küçük’ün ruhu için bu anıtta fatiha okumakta nasip oluyor bize. 
              BARBARLIK MÜZESİ
            Başkent Lefkoşe’de şirin bir evi gezerken Rumların vahşeti, barbarlığı ile karşılaşıyorsunuz.
 -Müzenin duvarlarındaki siyah-beyaz fotoğraflar Rumların 21 Aralık 1963’teki katliamları sonucunda kadın, erkek, genç, ihtiyar Kıbrıslı soydaşlarımızın şehit edilişlerini, bu soydaşlarımızın evlerinin, köylerinin yakılıp yıkılışını yansıtıyor bugünlere…
               1963-74 arasında 103 Türk köyü yerle bir edildi. Her kare fotoğrafta, ayrı bir öykü var. Bu öykülerin ortak adresi ise Kıbrıs Türkü’nü “ya ölümle”, “ya da göçle” yok etmek, adayı tamamen ele geçirip, Yunanistan’a iltihak etmek.
              EŞİ VE ÇOCUKLARININ ŞEHADETİNİ 4 GÜN SONRA ÖĞRENİR
               24-25 Aralık 1963’te Rumlar saldırıya geçerek, Türkler üzerinde müthiş bir soykırıma girişmişler. Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay doktoru Elazığlı Binbaşı Nihat İlhan’ın evini basan Rum çetelerinin sesini duyan eşi Mürüvvet İlhan, çocukları Murat, Kutsi ve Hakan’ı yanına alarak, evin banyosundaki küvetin içine girerler. O sırada evde bulunan ev sahibi Ferdiye Gudum adlı yaşlı kadın da tuvalete saklanır. Kapıyı kırıp içeri giren Rumlar Binbaşı’nın ailesini banyodaki küvetin içerisinde kurşun yağmuruna tutarlar. Ev sahibi kadını da tuvalette tararlar. Eşinin ve çocuklarının şehit edildiğini Binbaşı Nihat İlhan, ancak 4 gün sonra öğrenir.
              KÜVET BARBARLIĞIN ŞAHİDİ
                Mürüvvet İlhan ve çocuklarına ait eşyalar, son odada ise toplu katliamlarla ilgili siyah beyaz fotoğraflar, izleyenleri yeniden o günlere götürüyor.
               Binbaşı Nihat’ın eşi ve 3 çocuğunun şehit edildiği banyo ve küvet aynen duruyor.
              RUMLARIN UTANÇ BELGESİ
               Müzenin bahçesinde o gün şehit edilen 11 Kıbrıs Türk vatan evladının anısına bir anıt yaptırılmış. “Kumsal Şehitleri Anıtı”da bu evi ziyarete gelenler tarafından açık havada ziyaret edilerek, hatıra fotoğrafları çektirilen önemli bir mekan. 
               Anıt üzerinde şehitlerin fotoğrafları da bulunuyorlar. Bu anıt “Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği”nin katkılarıyla yapılmış. Barbarlık Müzesi’nin bahçesindeki bu anıtta Kumsal Şehitlerinin isimleri var. 
               Barbarlık Müzesi 42 yıl önceki bu soykırımın delili ve belgesidir. Rumların utanç belgesi. İçimiz kor gibi yanarak ayrılıyoruz bu utanç müzesinden. Bu barbarlığı yapanları Allah kahretsin.
              YARIN: ATLILAR KATLİAMI

Bu haber 7223 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN