Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kıbrıs Mavi Köşk

Durali Doğan

27 Ekim 2011, 08:02

Durali Doğan

        MAVİ KÖŞK ÇAMLIBEL (KAÇAKÇININ KÖŞKÜ)
         Kıbrıs gezisinin en ilgi çekici  bir yeri Mavi Köşkteyiz. Bu köşk diğer bir adıyla Makarios’un köşkü olarak anlandırılmış.
         Mavi Köşk; İtalyan asıllı rum olan Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmış. 
         İki kat üzerine on altı bölüm olarak inşa edilen köşk, Türk, Rum- İtalyan ve Akdeniz bölgesi mimari özellikleri taşımakta. 
        MAKARİOS’UN AVUKATI İMİŞ
          Paolides italyan asıllı rumlardanmış.
         Paolides Avukat olmasına karşın aslında Ortadoğunun en büyük silah tüccarıymış. Aynı zamanda dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios'un avukatıdır. Avukatlık mesleğini silah ticaretini gizlemek için kullanmış. Bu nedenle köşkü kimsenin dışarıdan göremeyeceği ancak hertarafa hakim bir mevkiye yaptırarak silah dağıtım noktası olarak kullanmış.
         Rehberimiz Ulaş Yalçın köşk hakkında her şeyi anlaşılır şekilde anlatıyor.
         Mavi köşk bir ibret müzesi olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin himayesinde halkın ziyaretine açılmış.
         1963 - 1974 yılları arasında Kıbrıslı Türkler çeşitli zorluklar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışırken, Paolides’in kanlı paralar ile bu köşkte sefasını sürdüğü söyleniyor.
        EV SANAT ESERİ 
        İLE DONATILMIŞ
         Paolides sanata düşkün bir kişi imiş.
         Evde paha biçilmez tablolar, biblolar, içki dolapları, el işi iran halıları, ayrıca kendisine ait kara kalem çalışmaları dikkatimizi çekiyor.
          Köşkteki Meryem Ana tablosudur. Rehberimizin anlattığına göre kendisine Fransız bir ressam tarafından hediye edilmiş. Tablonun özelliği halesinin som altından elindeki tas ve gerdanlığın ise altın suyuna batırılarak resmedilmiş olmasındandır. Tablonun bir diğer özelliği ise odanın neresinden bakarsanız bakın elleri, dizleri ayak ucları ve gözlerinin size dönük olmasıdır. 
        GİZEMLİ ALTIN ANAHTAR
         Köşk 1974 Kıbrıs Barış Haretından sonra ele geçirilmiş, köşteki para kasasında 20 sterlin para ve bir altın anahtar bulunmuş. Ancak bu anahtar köşkün bütün kapılarında denenmiş ve hiçbirini açmamış.
          Mavi Köşk’te; dokuz boyutlu güvenlik aynası, kuş tüyü yastıklı stres koltukları, mevsime göre renk değiştiren bukalemun derisinden içki dolabı, kristal şarap bardakları, italyan el işi yer döşemeleri, istenirse 24 saat şarap akan aslanlı çeşmesi.
          Köşkün bir çok yerinde bulunan günah çıkarma noktaları, Deprem uyarı cihazı, Köşkle bir bütünmüş gibi görünen ancak depremde yıkılmaması için köşkten ayrı olarak ve farklı bir teknikle yaptırılmış deprem odası.
          Ayrıca ipeksi bir perde. Bu perde çekildiği zaman dışarıdaki su şırıltısını kesiyor.
         Süt Havuzu
         Köşkün bayan misafirleri için paolides ayrıca bir süt havuzu yaptırmış. Dönemin ünlü aktristlerinden Sophia Loren'nde köşke gelerek süt banyosu yapmış olduğu anlatıldı. 
         İTALYA’DA ÖLDÜRÜLMÜŞ
         Paolides çok severek yaptırdığı Mavi Köşkü 1974 barış harekatı sırasında arkasında bırakarak İtalya'ya kaçmış.
          Kaçarken yatak odasında bulunan ve ingiliz mahallesine doğru giden kendi yaptırdığı gizli tüneli kullanmış. Tünelleri kaçarken patlattığı için tam olarak nereye açıldığı bilinmemektedir. Paolides 1986 yılında İtalya'da bir mafya toplantısında öldürülmüş.
         Şimdi bu köşk Yıldırım Kışlası sınırları içerisinde tamamı askeri denetime alınmış bu tepede ziyaretçilerini beklemekttedir. 
         Köşkü gezdikten sonra şu kanaate vardık ki; Paolides çok zeki, kurnaz, sanat düşkünü, ince ve derin zekalı tamamen ajan ruhuna sahip avukat maskeli bir kişi. 
        YARIN: RUMLARIN BARBAR YÜZÜ

Bu haber 2568 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN