Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Darısı Başımıza...

Durali Doğan

08 Ekim 2011, 11:36

Durali Doğan

            Yıllar evveliydi, ismime imzaladığı kitabı vermişti nazikçe. Senem’in Turnaları… “Döndü, dönmedi” diye Abdülvahab Kocaman’ın şiirini de ismime ithaf ederek ezbere okumuştu. İsmime bir şiirin varlığını ondan öğrenmiştim. ‘Yıllar evveli’ çerçevelenmiş gözümün önünde gibi şu an bile.
Durali Doğan. 2000-2001 yıllarında Serik’te İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğü yaptı. “Serik benim için önemli” deyip buraları hayatından çıkartmadı. İlçesiyle ilçemizin tarih kardeşliği de var. 26 Haziran 1926 tarihinde ilçe olmuş Serik de, Sorgun da.
            Gazetemizi web sitemizden takip eden Durali Doğan Serik’teki gelişmelerden de haberdar. Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir ve aynı zamanda Yozgat Sorgun’da “Sorgun Selam" adlı günlük yerel bir gazetenin sahibidir. Bir çok Tiyatro, şiir ve folklor alanlarında çalışmaları vardır. Her bir eseri gönüllerde tescillidir de bazı çalışmaları da ödülleriyle tescillidir.
            Yalnız, benim size bahsetmek istediğim ne Durali Doğan’ın kendisi ne de takdire şayan olan yayınlanmış eserleri. İnternetten arama motoruna Durali Doğan yazdığınızda anlatamadıklarım da dökülür. Ben en son eserinden Sorgun ilçesinin Tarihi-Kültürü-Folklorunu anlatan “Sorgun Güldestesi” adlı kitabından bahsedeceğim.
            Durali bey dün gazetemize ziyarete geldiğinde elinde kitapla girdi. Kitapla dediysem anlatabileceğim kelime ancak o olduğu için. Aslında tarih getirdi, memleketinden. Buram buram emek tüten, iki kapağın arasında ‘nefes alıp veren’ hayat getirdi. Sayfa sayfa çevirdiğinizde nasıl titizlikle hazırlandığına şahitlik edebilirisiniz. Emekten kaçınılmadığı gibi masraftan da kaçınılmamış. Kapak kalın cilt, sayfalar kuşe kağıt.
            3 yılın gecesi gündüzünde dikkatle çalışılarak, titizlikle incelenerek hazırlanmış. Hazırlayansa sadece Durali Doğan. Fotoğraflar yine bizzat Durali Doğan çekimi. Hem arşivinden hem de yeniden karelenerek. Fotoğraflarda söylüyor ki profesyonel el dondurmuş sayfaya yer edenleri. Ta Osmanlı arşivinden alınan bilgileri bizzat tercüme ettirerek ve teyit ettirerek kitabına almış. Bu ilçesiyle ilgili ilk kitabı değil, ama en kapsamlısı. Derecikler de var. Belli ki o dereler karışmış bu okyanusa.
            Daha önceki çalıştığım iş yerinde ilçemize yeni açılan üniversitenin öğrencileri Serik ile ilgili kitap sorarlardı. Yazık ki böyle bir kitap tavsiye edemezdim. Varlığından haberim yok muydu, yoksa vardı da tozlu raflarda mıydı yeri, bilemiyorum. Hala da bilememekteyim. Şimdilerde bir komisyonun Serik ile ilgili bir kitap çalışması yaptığını duyduk. Müthiş bir başlangıç. Ancak, ortaya çıkan çalışma kapsamlı olursa göz önündeki raflarda yıllarca yerini alabilir. Ciddi bir çalışma olması lazım, uzun yıllar sürse de değmeli. Bekledik, bekleriz. Durali Doğan’ın da tavsiye ettiği gibi “merkez, belde ve tüm köylerini içine alarak, yıllık hüviyetinden öte arşiv bilgi ve belgelerine dayalı bir eser olarak hazırlanmalı.”
            Belek’i Boğazkent’i, Belkıs’ıyla Serik geniş bir ilçe. Turizm beldeleri olması hasebiyle dünya burada yaşıyor. Unutulmasın, yaşasın her beldemiz.
            Şöyle yaşayan tarihlerimiz de toprağına karışmadan Serik’imizi anlatsalar, biz de dinlesek, kaydetsek yazsak… Biz nereden geldik, nasıl yaşadık, kimler geldi, kimler geçti buralardan, kimler uğradı. Düğünlerimiz nasıldır, ne yeriz, ne içeriz, nasıl oynarız, nasıl ağlarız, nasıl askerlerimizi uğurlarız. Delimiz var mıdır? Velimiz ikamet etmiş midir? Ünlümüz, bilginimiz, aşığımız var mıdır.
            Çıksa bir bir, dizilse kelime kelime, okunsa cümle cümle, raflarda yerini alsa kitap kitap.
            Durali Doğan’ı bizzat tebrik ettiğim gibi buradan da tebriklerimi sunuyorum. Kıskandırdı ya bizi, biz de onu kıskandıralım Allah’ın izniyle.
            Emeğine yüreğine sağlık. Yüzüne söyledim ardın da söyleyeyim; ‘ölseniz de, ölümsüzsünüz siz.’ Zaten yazdığı bir çok piyes adını bilmediği yerlerde oynanarak, yazdığı yazılar ders kitaplarına geçerek, şiirleri sanal alemde paylaşılarak yaşıyordu da, şimdi yıllar sonra da o artık yokken bir el yazdığı kitabın sayfalarını çevirerek daha da yaşatacak onu.
            Daha nice eserlere Durali hocam. Dediğiniz gibi "Sorgun Güldestesi" formatında neden "Serik Güldestesi" kitabı olmasın.
            Darısı başımıza…
 
            Döndü Çolak
            Ayyıldız Toros Gazetesi Yazı İşleri Müdürü
            Serik Antalya
 

Bu haber 2376 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN