Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

DERS ZİLİ ÇALDI

Durali Doğan

19 Eylül 2011, 15:20

Durali Doğan

           Bugün ders zili çaldı.
            2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında, yaklaşık 16 milyon öğrenci öğrenim görecek. Bu öğrencilere 700 bin öğretmen ders verecek.
            Cuma günü Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürü sayın Yusuf Yazıcı ile görüştüm.
            Yazıcı “Sorgun milli eğitim müdürlüğü olarak eğitim öğretime hazır olduklarını, ilçe genelinde öğretmen ihtiyacı olmadığını” ifade etti.
            Eskiden okullarda öğretmen ihtiyacı  dönem sonuna, hatta ders yılı sonuna kadar tamamlanamazdı. Öğretmensiz sınıflarda nasıl eğitim öğretim yapılacağı malum.
            Ama şimdi öğretmen tayinlerinde alınan gerçekçi önlemler sayesinde bu sorun büyük bir oranda çözüldü. Yıllar geçtikçe herşey rayına oturuyor.
            İlçemizde 1984 yılında “Kendi Okulunu Kendin Yap” kampanyası ile başlatılan ve günümüze kadar devam ettirilen okullaşma çabaları ile  ilçemizde hem derslik sorunu çözüldü, hem de  sınıflardaki öğrenci sayılarının düşmesiyle birlikte eğtimin seviyesi de bu doğrultuda yükseldi.
            Sorgun genelinde 68 okul ve kurumda eğitim faaliyeti 772 derslikte devam ettirileceği belirtiliyor.
            Artık ders kitapları curcunası da tarihe karıştı. Okulların açıldığı gün öğrenciler ders kitaplarını  hiç bir ücret ödemeden hazır olarak masasının üzerinde buluyor.
 Sorgun’da ilköğretim öğrencilerine 144.076, ortaöğretim öğrencilerine ise 57.935 olmak üzere toplam  202.011 adet ders kitabı verilmiş.
            Hızla değişen ülkemizin bilim çağına uygun gelişim göstermesinde, en önemli anahtar eğitimdir. Başarılı bir eğitim sayesinde toplumların, millletlerin gelişmişlik seviyesi de yükselir.
            Sorgun İlçesinin lisans programlarına yerleştirmede  %32,02'lik bir oranla merkez dahil 13 İlçe arasında birinci olmasında, SBS’de yine büyük başarılar elde etmesinde elbetteki idarecisinden öğretmenine kadar Sorgun milli eğitim kadrosunun büyük payı vardır.
            Eğitimciler olarak; ülkesini, vatanını, milletini seven idealist sorumlu  öğrenciler yetiştirmek en  en büyük hedefimiz olmalıdır.
            Bunda öğretmenlerin rolü çok büyüktür.
            Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk “Öğretmenler! Yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir... Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.” derken buna işaret etmiştir.
            Bütün bu güzel gelişmelere rağmen sokaklarımızda sorumsuz, kötü alışkanlıklar sahibi olan gençlerimiz yok mu!
            Sorgun için söylüyorum. Çeşitli projeler yapılıyor. Yaşlılara bakım, hayvancılığı teşvik, Kobi’lere destek vs. Eğitimcilerimizin öncülüğünde  sokak gençlerini, gelecek nesilleri kurtaracak onları hayata kazandıracak projeler de hazırlamalıyız. Gayretli çalışmalarını her zaman takdir ettiğim sevgili müdürümüz Yusuf Yazıcı ve şube müdürlerimiz böyle projelere öncülük edebilirler.
            Bu düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Bu haber 2014 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN