Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Durali Doğan

29 Mayıs 2011, 21:09

Durali Doğan

    "Sorgun" konulu şiir yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.
            Sorgun İlyas Arslan Sinema ve Tiyatro Salonu’ndaki ödül gecesinde yarışmaya katılan şairlerin tamamı şiirlerini okuyarak davetlilere güzel bir Sorgun şiirleri demeti sundular.
            Halkımızın yoğun ilgi gösterdiği ödül törenine yarışmada birinci olan İbrahim Şaşma ta Karaman ilinden kalkıp geldi. Bir devlet kurumunda memurluk yapan Şaşma, birinci olan şiirini heyecanla yürekten şiirini okudu, salondakilerden sıcak ve büyük alkış aldı.
            İkinci olan Rıfat Akdağ ise ilköğretim müfettişliği yapıyor. Yozgat’tan katıldı geceye. Şiirini okudu o da büyük alkış aldı. Rıfat beyin güzel şiirlerinin yanında yayınlanmış tiyatro eserlerinin olduğunu belirtelim.
            Üçüncü olan Yozgat’ın önde gelen eğitimci- şarlirinden olan Yusuf Özcan ise sağlık problemi nedeniyle ödül programına katılamada. Yusuf beyin ödülünü hemşehrimiz şair- yazar Siyami Yozgat aldı.
            Yarışmada dereceye girmese de katılanların birçoğu gecede şiirlerini okuyarak Sorgun hakkındaki duygularını halkımızla paylaşma fırsatı buldular.
            Sorgun’a özel bir şiir ziyafeti gerçekleştirildi.
            Bu yarışmada dereceye girenlerin içerisinde Sorgun’dan kimsenin bulunmaması, belki gönlümüzden bir Sorgun’lunun olmasını umduğumuzdan olmalı eleştirilebilir. Ancak bu eleştiriyi yapanlar derceye giren şiirleri dinledikten sonra jürinin ne kadar objektif olduğu ve edebi ölçütleri dikkati nazara alarak değerlendirme yaptığına hak verdiler.
            Benim de görev aldığım, sayın Memiş Yakın, Hamza Peker, İsmail Zeybekoğlu ve Seyit Özdemir’den oluşan jüriye programın bitiminde herkes çok doğru bir neticeye varıldığı hususunda takdir duygularını dile getirdiler.
            Kaymakamımız  sayın Leven Kılıç’ın da gecede özellikle vurguladığı gibi “Karaman’dan şair İbrahim Şaşma’nın birinci olması, Türk Dili’nin anayurdu, membaı ve yeşerdiği kutlu diyarla kültür köprülerinin atılacağı anlamında” çok şey ifade etmektedir. 
            1277 yılında Karamanoğlu Mehmet Bey, Türk dilinin unutulmaya ve Türk kimliğinin yok olmaya yüz tuttuğu bir dönemde Türkçenin yeniden devlet dili olmasını sağlayan ünlü fermanı olan “ Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya” diyerek,  Türkçenin Anadolu topraklarında köklü bir çınar haline gelmesinde öncü rol oynamıştır.
            Yahya Kemal'in deyimiyle, ağzımızda anamızın ak sütü kadar helal olan Türkçemiz, bugün yeryüzünün en eski ve en geniş coğrafya parçasında konuşulan gelişmiş, zengin bir kültür, bilim ve sanat dilidir. Bizim millî kimliğimiz olan Türkçe, sadece Anadolu'da, Balkanlarda, Türkistan'da ve Sibirya'da değil, çalışmak amacıyla Avrupa'ya, Amerika'ya, Avustralya'ya ve dünyanın diğer ülkelerine giden vatandaşlarımız sayesinde dünyanın dört bucağında konuşulur bir dil hâline gelmiştir.
            Sevgili İbrahim beyin şahsında Karamanoğlu Mehmet beye minnet duygularımızı dile getiriyoruz.
            Bir milletin fikirlerini, hayallerini, duygularını, daha geniş manasıyla ruhunu ve hayatını dil taşır. 
            Bu dil ile, Türk edebiyatına arı, yalın Türkçemizle güzel Sorgun şiirleri hediye edilmiştir.
            Katılan şiirler tekrar gözden geçirilerek kitap haline getirilirse kalıcı bir hizmete de imza atılmış olur.
            Söz; buz üzerine yazılan yazı gibidir. Ama yazı, eser her zaman kalıcı olur. Söz uçar yazı kalır.
            Güzel ilçemizin  türihi, sosyal ve kültürel zenginliğinin farkına varanlara selam olsun.
   Bu etkinliğe emeği geçen, eserleriyle katılan, dereceye giren, programa katılarak şiirin, şairin yanındayız mesajını veren isim zikretmeden teşekkür ediyoruz.     

Bu haber 7375 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN