Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

"SORGUN" KONULU ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLANDI

Durali Doğan

26 Mayıs 2011, 08:09

Durali Doğan

         Yaklaşık bir aydır devam eden “Sorgun” konulu şiir yarışması süresi tamamlandı ve sonuçlar açıklandı.
         Sorgun belediyesinin düzenlediği yarışmaya Türkiye genelinde beklenenden çok  katılan oldu.
 Anadolunun ortasında yer alan, tarihi, kültürü ve gelişmekte olan yüzü ile geleceğe emin adımlarla yol alan Sorgun’un bu güzelliklerinin şiire de yansıdığını gördük.
         Toplam 4 bin Tl’ ödüllü yarışmada esas gaye güzel ilçemizi anlatan sanat eseri abide şiirler elde etmek, ayrıca şiiri, sanatı, kültürü teşvik etmek tek amaçtı bu da gerçekleşti sanıyorum.
       Seçici kurulda; Sorgun belediyesi Encümen Üyesi Memiş YAKIN, Kültür Ve Sosyal İşler Müdürü Hamza PEKER, Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni İsmail ZEYBEKOGLU, Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Seyit ÖZDEMİR ve bendeniz görev aldık.
         Yarışmaya katılan toplam 49 şiiri  2 gün kuyumcu titiz liğinde bir değerlendirmeye tabi tutarak belirledik.
          Yarışmaya katılıp dereceye giren şiirlerden birinciye 2000,, ikinciye 1000, üçüncüye de 500 Tl ödül verilecek. Toplam dört bin liranın ödül olarak verileceği bir yarışmaya ilgi büyük oldu.
 Yarışma vesilesiyle önemli olan güzel ilçemizi  güzel sanat eserleriyle tanıtmaktı. Her zaman söylüyorum. Bir beldenin, şehrin kültürü, tarihi turizmi o yörenin referansıdır. Bir yörenin şairi, yazarı, sanatçısı, ressamı, heykeltraşı, müzisyeni ne kadar çoksa gelişmişlik seviyesi o kadar yüksek demektir.
  Bu insanlar ö yörenin yüz akıdır, göstergesidir, istikbalidir.
  Bu seviyeye gelmek için de yerel desteğe mutlaka ihtiyaç vardır. Düşünen, düşündüğünü ifade edemeyen, ifade eden ama yayınlayacak maddi imkanı olmayan yetenekli insanımıza  yerel yöneticilerin sahip çıkması gerekir.
           Sorgun belediyesi bu yolda bazı adımlar atıyor. Bu yöndeki çalışmalar devam etmelidir.  Bir sanat eseri meydana getirmek, bir kitap yazmak, duygu ve düşüncelerinizi şiire yansıtmak bazılarının sandığı gibi öyle kolay olmasa gerek.
           Bugüne kadar az da olsa Sorgun’u anlatan şiirler yazılmıştır. Ama geniş kapsamlı sadece Sorgun’u konu alan bir şiir yarışması ilk defa düzenlendi ve sonuçlandırıldı.
  Bu yarışma sonuçlarından çok güzel Sorgun şiirleri çıktığını aziz hemşehrilerimiz bugün akşam düzenlenecek gecede şiirleri sahiplerinden dinlediklerinde bana hak vereceklerdir. Edebiyatımıza güzel Sorgun şiirleri kazandırıldı.
 Bu yarışmaya Yozgat dışından şairlerimizin de katılması çok sevindirici.
           Yarışmaya Yozgat ve il dışından olmak üzere toplam 49 şiir katıldı. Bu şiirler arasında üç şiire derece verildi.
            Derece alamayan şiirlerin içinde  gerçekten Sorgun’u güzel anlatan şiirlerin olduğunu bu şiirler belediyece kitap laştırıldıktan sonra göreceğiz.
 İl üç dereceye giren isimler şöyle;
 Birinci- İbrahim Şaşma (Karaman- Memur)
 İkinci: Rıfat Akdağ (Yozgat- Eğitimci)
 Üçüncü: Yusuf Özcan (Şefaatli- Eğitimci)
 Bugün akşam saat 20.30’da Sorgun İlyas Arslan Sinema ve Tiyatro Salonu’nda ödüller sahiplerini bulacak ve yarışmaya katılanların hepsi şiirlerini okuyacak.
 Böyle bir yarışmanın yapılmasına vesile olan Belediye Başkanı sayın Ahmet Şimşek’e teşekkür ediyoruz. Yarışmaya katılan ve derece alan şairlerimizi yürekten kutluyorum. Ayrıca bu yarışmada seçici kurul üyeleri; Memiş Yakın, Hamza Peker, İsmail Zeybekoğlu ve Seyit Özdemir titiz ve yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. Kendilerini de teşekkür ediyorum.
 Sonuçların ilçemiz Sorgun için hayırlı ve uğurlu olsun.

Bu haber 7635 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN