FATURALAR CAN YAKIYOR


Açıklama: devam
Kategori: Eğitim
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2022
Geçerli Tarih: 28 Haziran 2022, 18:28
Site: Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
URL: http://www.duralidogan.com/haber_detay.asp?haberID=8641


FATURALAR İSYAN ETTİRDİ
Yeni yılla birlikte doğagaz’a yüzde 50, elektriğe yüzde 125'e varan zam vatandaşları isyan ettirdi. Ocak ayı faturaları yarısı zamlı yarısı ise eski tarifeden kesildi. Yüksek faturalara vatandaşlar tepki gösterdi.
Yeni yılla birlikte iğneden ipliğe gelen zamlar vatandaşı çileden çıkarttı.
Yeni yılla birlikte elektrik faturalarında kademeli tarife sistemine geçildi. Yeni sistemle birlikte elektrik faturaları iki tarifeye ayrılırken, elektrik fiyatlarına yüzde 50 ile yüzde 125 arası zam yapıldı. 1 Ocak'tan itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş uygulanacak.
SON FATURALAR VATANDAŞLARI ÇİLEDEN ÇIKARTTI
Sorgun Aras Kargo Müdürü Sedat Arslan, son gelen elektrik faturalarının oldukça yüksek oranda geldiğini belirterek “İşyerimde sürekli aynı malzemelerle elektrik tüketimi yapıyoruz. Bir önceki ay 563,50 Kr gelen elektrik faturam, Ocak ayında 1.419.10 kr.geldi. Bu nasıl bir fatura. Bu kadar zam biz esnaflara oldukça zor duruma soktu. Personel gideri, yemek gideri elektrik, doğalgaz, su vs. biz bu şekilde nasıl ayakta kalacağız. Devlet bizden istihdam sağlamamızı işçi çalıştırmamızı istiyor. Bir taraftan zam üstüne zam veriyor. Bu şekilde ayakta kalmamız çok zor”dedi.
ŞUBAT AYINDA DAHA DA KABARACAK
Zamlı tarifelerin ilk faturaları da 10 Ocak itibarıyla kesilmeye başlandı. Ancak zamlı tarifeler vatandaşı bir hayli zorlayacak gibi duruyor. Üstelik ocak ayında kesilen faturaların tamamı zamlı değil. Sadece 10-15 günlük kısımları zamlı. Bu da demek oluyor ki şubat ayında faturalar daha da kabaracak.