Şehir hastanesinde müdahale edilecek


Açıklama: devamı
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 30 Ocak 2020
Geçerli Tarih: 05 Nisan 2020, 22:01
Site: Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
URL: http://www.duralidogan.com/haber_detay.asp?haberID=8155


 Sağlık Bakanlığı tarafından ülke genelinde olası virüs salgını durumunda belirlenen 25 müdahale hastanelerinden birisi de Yozgat Şehir Hastanesi oldu.
 REHBER HAZIRLANDI
 Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı alarma geçiren coronavirüsle ilgili tedbirler alan Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanları için de rehber hazırladı. Tüm sağlık kuruluşlarına gönderilen o rehberde 2019-nCoV hastalığı ile ilgili detaylı bilgiler yer alıyor. Hastalığın bulaşma yolları, belirtileri ve sağlık çalışanları tarafından hastalığın nasıl tanınabileceği, karantina aşamaları anlatılıyor. Rehbere göre Çin'de bulunmuş olmak, hastalık açısından çok büyük bir risk nedeni. Virüs vakalarının rastlandığı ülkelere gidecekler için de yapılması gerekenler rehberde yer veriliyor. Yabani hayvanlardan uzak durmak, elleri sık sık yıkamak ve insanlarla temastan kaçınmak bu tavsiyeler arasında. Rehberde en dikkat çeken başlıklardan biri de 2019-nCoV hastalığı ile ilgili acil bir durumda hastaların Türkiye'deki hangi hastanelere gönderileceği. Listede toplam 25 hastane bulunuyor. Sağlık Bakanlığı tarafından olası bir virüs salgını durumunda hastaların sevk edileceği 25 hastanenin içerisinde ülkemizin ilk Şehir Hastanesi olma unvanına sahip Yozgat Şehir Hastanesi de var.
 YOZGAT İÇİN NE GİBİ BİR ÇALIŞMA YAPILACAK
Çin’de başlayıp başka ülkelerdede görünen yeni tip koronavirüsün olası bir salgını durumunda Yozgat Şehir Hastanesi’de müdahale edecek hastaneler arasında yer alırken, akıllara Yozgat’a gelmesi muhtemel bir hastanın ilimizde salgın başlatmaması adına ne gibi tedbirler alınacağı ise merak konusu. Yozgatlı vatandaşlar ilimizde hiç rastlamadıkları bir hastalığın dışarıdan gelen birisi tarafından bulaştırılacağını, yâda çevre illerde bu hastalığa yakalanan birisinin Yozgat’a sevki sonrası bulaşma riskinin olacağını dile getiriyor. Şehir Hastanesi’nin de yoğunluğu göz önüne alınınca olası bir durumda ilimizde hastalığı yayılma riski de yüksek.