"BİZE İŞ VERİN"


Açıklama: BU SESİ DUYUN ARTIK
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 09 Ocak 2020
Geçerli Tarih: 25 Şubat 2020, 08:55
Site: Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
URL: http://www.duralidogan.com/haber_detay.asp?haberID=8136


 Kömür ocağı nizamiye kapısı girişinde 31 Aralık'tan itibaren eylemlerini sürdüren işçiler, bugün de nizamiye kapısından başlayıp Belediye Meydanı'na kadar yürüdü.
 Yürüyüş sırasında vatandaşlar ve esnaf, işçilere alkışla destek verdi.
“AMACIMIZ PARA DEĞİL,
İŞ VE EKMEK”
 Belediye Meydanı'nda basın açıklaması yapan Türkiye Maden-İş Sendikası Sorgun Temsilcisi Kerim Bağıran, amaçlarının para değil, iş, ekmek olduğunu söyledi.
“MİLLETVEKİLLERİ GİRİŞ YAPILACAK DEDİ, HALA BEKLİYORUZ”
 Bağıran, bazı televizyon kanallarında amaçlarının para olduğu yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, "Buradan yetkililere sesleniyorum, ben yer altında çalıştığım için iki asgari ücret istemiyorum. Beni yeniden işe al, tek asgari ücretle çalışacağım. Bu sözü arkadaşlarım adına da veriyorum. Ancak onlar bize hiçbir şey söylemiyor. Geçtiğimiz gün sayın vekillerimiz de geldi,  giriş yapılacak dediler, yine ses yok. Biz artık gerekli adımların atılmasını bekliyoruz." dedi.
“BİZİ ŞANTİYECİ ZİHNİYETE
TESLİM ETMESİNLER”
Bağıran, işten çıkarılan işçilerin şantiyeci zihniyete teslim edilmemesi gerektiğini ifade ederek, “Şirket bizleri kendi bünyesine alsın biz şirket bünyesinde çalışalım. Asgari ücrete bile razıyız. Bizler birileri istiyor diye hiçbir arkadaşımızı satmayız. Bizim tek derdimiz ekmek. Ekmeğimiz için mücadele ediyoruz. Biz işten çıkarılanlar olarak tek yumruğumuz. Ekmeğimizi alana kadar her şartta, kar kış demeden direnişimizi sürdüreceğiz.” dedi.
"BANKA MAAŞLARA BLOKE KOYDU"
 Bağıran, maaşlarını aldıkları bankadan da bir darbe yediklerini, daha önce çektikleri krediler karşılığında maaşlarına bloke konulduğunu öne sürerek şöyle konuştu:
 "Aldığımız paralar sizin olsun artık. Biz bundan sonra ne yiyeceğiz? Ne yapacağız? Evimize nasıl ekmek götüreceğiz? Yatırılan paralar kredileri kurtarmayacak. Yozgat'ta, Sorgun'da tüten iki tane baca var. Biri kömür ocağı, biri şeker fabrikası. Bunlar da giderse Yozgat'a, Sorgun'a en büyük kötülüğü sizler yapmış olacaksınız. Zaten istihdam sıkıntısı var, bunu daha da artıracaksınız. Bizim para derdimiz yok. Ben tazminatımı da bağışlıyorum. Bana iş verin. Ben evime gidemiyorum. Çocuğumu, ailemi göremiyorum."
 Basın açıklamasından sonra işçiler, maden ocağı nizamiyesi önündeki çadıra döndü.