Bağımsız nesille yolculuk serüveni


Açıklama: devamı
Kategori: Eğitim
Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2018
Geçerli Tarih: 19 Ocak 2019, 00:38
Site: Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
URL: http://www.duralidogan.com/haber_detay.asp?haberID=7369


 Bahadın  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  2017-2018 eğitim öğretim yılında “Bağımsız Nesille Yolculuk Serüveni”  projesini büyük özveriyle gerçekleştirdi.
 eTwinning  (ulusal okul ağı) projesini bir çok etkinlik, gezi, bilgilendirme toplantıları, seminer ve sunumlar ile gerçekleştirilen projeyle her türlü ruhumuza ve bedenimize zarar veren, bağımlılık yapan maddelere karşı öğrencileri bilinçlendirme onların madde bağımlığına karşı duyarlı olmaları amaçlandı. Yeni nesli, gençlerimizi ve çocuklarımızı; sigara, alkol, uyuşturucu, çeşitli haplar ve belki bunlardan daha tehlikeli olabilecek teknoloji ve internet bağımlılığı olarak sayabileceğimiz; akıllı telefon, tablet, leptap, internete karşı koruma, önlem alma, bağımlı olunmuş ise bağımlılıktan kurtarma yolları Çocuk Gelişimi Öğretmeni Ayşe Oğur Kepir koordinatöründe bir çok sunum ve etkinlikler ile anlatıldı. Proje  çıktıları okulun panosunda, internet sitesinde, sosyal medyada yayınlanarak proje ile ilgili farkındalık oluşturuldu.
 Okul Müdürü Alper Kapan projede yürütülen etkinlikler ile aynı binada eğitim öğretim faaliyeti yürüten Bahadın Şehit Ali Akdoğan Ortaokulu öğrenci ve velilerinin de projeden azami derecede faydalandıklarını belirtti.
 Öğrencilerin dışarıda oyun oynamaktan ziyade evde güneş görmeden, laptop, tablet, internet bağımlısı olduklarını yürütülen bu proje sayesinde yapılan veli bilgilendirmeleri ile de öğrencilerde internet, tablet akıllı telefon kullanma oranında yüzde seksenlere kadar düşme olduğunu belirtti. Proje süresince Bahadın Beledi Başkanı Dilaver Özcan’ın  her konuda destekleri olduğunu belirten okul müdürü Alper Kapan Belediye Başkanı’na teşekkür ettiğini belirtti.
 Proje süresince Yozgat Yeşilay Şubesi ile yakından işbirliği yapılarak projenin yürütülmesinde birlikte birlikte bir çok etkinlikler yapıldı. 1-8 Mart tarihleri arasında Yozgat İl merkezinde yapılan sağlık yürüyüşüne katılındı. Kasaba içinde sağlık yürüyüşü yapıldı. Projenin planlı etkinliklerinde olan Konya il merkezinde 21-22 Nisan tarihlerinde  proje yürütücüsü okullardan 80 öğrenci ile katıldığı sosyal program ve atölye çalışmalarının yapıldığı gezi ile projede bir anlamlı etkinlik daha yapılmış oldu. Etkinlik için seksen öğrenci Konya Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi pansiyonunda toplanarak proje ile ilgili tiyatro, atölye çalışmaları, sosyal gezilerden oluşan çalışmalar yürütüldü.
 Yozgat Valiliği Uyuşturucu  Eylem Planı ile de uyumlu olan bir çok etkinlik ve çalışmaların yürütüldüğü proje örenci ve velilere çok faydalı ve yararlı olmuştur.