Aydıncık'ta kariyer günleri


Açıklama: devamı
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 12 Nisan 2018
Geçerli Tarih: 17 Aralık 2018, 05:09
Site: Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
URL: http://www.duralidogan.com/haber_detay.asp?haberID=7352


 Aydıncık Çok Programlı Lisesi’nde düzenlenen “Kariyer Günleri”nde öğrenciler Araştırmacı -Yazar Durali Doğan, Şair Hacı Yiğid ve Hüseyin Adak’ı konuk ettiler.
 Okul salonunda düzenlenen Okur-yazar-şair buluşmasına okul müdürü Mustafa Büyükkökten, rehber öğretmenler, okulda görev yapan diğer öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
 Öğrencilerin yoğun ilgi ve dikkatle takip ettiği etkinlikte, Durali Doğan öğrencilerle yaklaşık olarak birbuçuk saatlik bir söyleşi gerçekleştirdi.
 Doğan öğrencilerle yaptığı söyleşide; yazarlığa nasıl başladığını hayatından kesitler vererek anlattı. Okuyan ve irdeleyen gençliğe duyulan ihtiyacı vurgulayan Doğan yazdığı tiyatro eserlerini, yayınladığı araştırma kitaplarını hangi ortamda nasıl yazdığını anlattı. Doğan, konuşma aralarında yazdığı şiirlerden örnekler okudu. Okumanın, araştırmanın, çevre incelemesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Doğan, “Öğretmenlik yaptığı yıllarda öğrencilere çevre incelemesiyle ilgili ödevler verdiğini, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin öğrencileri kendi çevresini, kendi değerlerini öğrenmeye yönelik ödevler vermesini” önerdi. Doğan, “Yozgat’ın yetiştirdiği şair , yazar, bilim adamı ve din alimlerinden de bahsederek öğrencilerin bu değerli insanları yakından tanıması gerektiğini” vurguladı.
 Programa konuk olarak katılan şair Hacı Yiğid ve şair Hüseyin Adak ise kendi yazdığı şiirlerini okudular.
 Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programın ardından okul müdürü Mustafa Büyükkökten, konuk şairlere etkinliğe katılımlarından dolayı teşekkür etti. Okul müdürü Büyükkökten, “Çok güzel ve verimli bir etkinlik oldu. Programa öğretmen ve öğrencilerimiz çok büyük ilgi gösteridi. Öğrencilerin okumaya, yazmaya olan isteklerini artırmak için bu tür etkinlikler gerçekleştirmeyi sürdüreceklerini” söyledi.
 Program; konukların kitaplarını imzalaması ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. Öğrenciler yapılan söyleşinin çok samimi bir ortamda geçtiğini belirterek şairlere teşekkürlerini dile getirdiler.