Afrika'da Harmancı ailesi su kuyusu


Açıklama: devamı
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017
Geçerli Tarih: 20 Temmuz 2018, 21:11
Site: Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
URL: http://www.duralidogan.com/haber_detay.asp?haberID=7191


 Afrika ülkesi olan Burkina Faso’nun Busuma köyünde Sorgun’da yaşayan Harmancı ailesi su kuyusu açtırdı.
 Sorgunlu hemşehrimiz Muhlis Harmancının torunu, öğretmen İskender Harmancı’nın ı  hukukçu kızı Ezgi Harmancı’nın açtırdığı su kuyusu yoksullukla boğuşan Busuma köyü halkının en temel ihtiyacı olan su ihtiyacını karşıladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Ezgi Harmancı, uzun süredir hayır yapmak için bir fırsat kolladığını belirterek “Malta’da yaşayan bir Türk arkadaşımın tavsiyesi üzerine Afrika’da temiz su sıkıntısı çeken insanlara yardım etmek ve kalıcı bir eser bırakmak amacıyla bu işe başladım.” dedi.
 Avukat hemşehrimiz Ezgi Harmancı gazetemize şu açıklamaları yaptı: “Burkina Faso adındaki Afrika ülkesinin çok yoksul bir köyü Busuma’ya ailemiz adına bir kuyu açtırdım. Köylüleri en temel ihtiyacı olan suya kavuşturmak, o çocukların ve yoksul insanların gözlerindeki sevinç parıltıları bana bir mutluluk verdi. Bunun karşılığı hiçbir şeyle ölçülemez.
 Suya ulaşmak sanıldığı kadar kolay değil bu coğrafyada. 60m. Derinlikte suyu bulabildik.
 Biraz da köyden ve insanlardan bahsetmek isterim. Köyün çocukları hiç beyaz insan görmemişler. Bizi görünce korkup ağlayanlar oldu. O kadar yoksullar ki bir küçük şekerle mutlu oluyorlar. Okul çağında olan çocuklar fakirlik nedeniyle okula gitmiyor ve 10 km uzaktan su taşıyorlar. Her köyün bir kralı var. Çok konukseverler. Evlilik dışı doğan çocuklar maalesef sokağa atıldığı için sivil toplum kuruluşları ve yardım derneklerinin destekleriyle yetimhanelerde barınıyorlar. Bu insanların yaşamlarını görünce inanın insanlığımdan utandım. Benim yaptığım belki deniz yıldızı misali bir köye Can suyu vermekti. Farkındalık yaratabildiysem ne mutlu bana.”