Mavi dergisi çıktı


Açıklama: devamı
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2017
Geçerli Tarih: 19 Temmuz 2018, 05:09
Site: Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
URL: http://www.duralidogan.com/haber_detay.asp?haberID=7179


 Sorgun Anadolu Lisesi Necip Fazıl Kısakürek yılı münasebetiyle  “Mavi” adlı bir özel sayı dergi çıkardı.
 Sultanu’ş-şuara ve büyük mütefekkir Necip Fazıl Kısakürek’in düşünce dünyasına ve şiirlerine ışık tutan Mavi Dergisi, öğretmenlerin ve öğrencilerin Necip Fazıl’dan seçtiği şiirlerden oluşmuş 40 sayfa renkli olarak 1500 adet basılmış.
 İmtiyaz sahipliğini Okul Müdürü Seyit Özdemir, Yayın Yönetmenliğini A. Nilay Elmas’ın yaptığı Mevi Dergisi’nin  “Başlarken” başlıklı ilk sayfasında derginin ismiyle ilgili olarak şu not düşülmüş:” Mavi konuşalım, mavi yazalım. Mektuplar zarfa girer girmez mavi, söz mavi olsun ağzımızdan çıkar çıkmaz”... Yani ey okuyucu; bil ki edebiyat ve şiir mavidir. Çünkü mavi geleceğe bir umuttur. Karanlığa bir misillemedir. Batı dillerinde bir deyim vardır: “ Yaptığın her şeyin içine biraz mavi katmak “ diye.
  Mavi dergisinde Okul Müdürü Seyit Özdemir ile yapılan bir mülakatta yayınlanmış. Mülakatta Özdemir “Necip Fazıl, eserleri, fikirleri, şiiri ve hayatıyla Türk düşünce ve sanatına damgasını vuran, ama hep "toz kanatlı bir kelebek " haliyle yeryüzünde gezen ve azaplı bir ruhun çırpınışı içinde sürekli "hakikat''i arayan büyük şair ve fikir adamıdır. Türk edebiyat tarihinin son yüz yılı dikkate alındığında Türk şiirinin Sultan- ı Şuara’ sıdır . Kelime ve kafiyeye olan hâkimiyeti ile hecenin büyük ustasıdır.” diyor.
 Ayrıca dergide; Fatih Kayhan, Gamze Öcal, Serdar Terzi, Zehra Coşkun, Asiye Esen, Esmanur Eke, Rukiye Çetin, Beyza Keskin, Eda Şura Büyükgöz, Özge Şahin gibi öğretmen ve öğrencilerin de Necif Fazıl’la ilgili şiir ve yazılarına yer verilmiş.