Verem teşhis ve tedavisi ücretsiz


Açıklama: devamı
Kategori: Sağlık
Eklenme Tarihi: 07 Ocak 2016
Geçerli Tarih: 17 Temmuz 2018, 23:57
Site: Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
URL: http://www.duralidogan.com/haber_detay.asp?haberID=6846


 Sorgun Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Elif Şimşek verem eğitimi ve propaganda haftası dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.
 Şimşek, “Verem enfeksiyonu mikrop vücuda girdikten sonra 8-10 hafta boyunca vücuda hapsedilir. Vücut direnci düşünce mikrop çoğalarak hastalanmaya yol açabilir. Şeker hastalığı, böbrek hastalığı, bazı kanserler ilaç ve alkol bağımlılığı, sigara kullanımı vücut direncini düşürür. Hastalık en çok akciğerleri tutar. Lenf bezleri, kemikler, böbrekler, beyin zarı ve diğer organlarda da görülebilir.” dedi.
 Verem hastalığının belirtilerini halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi, öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı olarak sıralayan Sorgun TSM Başkanı Elif Şimşek, gırtlak veremi ses kısıklığı yapabildiğini diğer organları tutan verem hastalığında da ilgili organa ait belirtiler görülebildiğini söyledi.
 Şimşek, açıklamasında şunları söyledi; “Verem tanısı, balgamda verem mikrobunun görülmesi ile konulur. Hastanın şikayetleri ve röntgen filmindeki belirgin değişiklikler hastalıktan şüphelenmeyi sağlar. Belirtiler yavaş gelişir. Hastaya yapılan deri testi hastanın verem mikrobu ile enfekte olup/olmadığını gösterir. Verem hastalığının tedavisi ise Verem Savaş Dispanserlerinde verem teşhis ve tedavisi ücretsizdir. Yapılan tedavi standarttır. Hastalara genellikle 2 ay 4 ilaçla ve 4 ay 2 ilaçla 6 aylık tedavi uygulanır. Tedavi de verilen ilaçların düzenli içilmesi önem taşır.
 Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için ilacı bir sağlık personelinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Hastalık aylık takip gerektirir. İlaçlar eksik ya da düzensiz kullanılırsa hastalık iyileşmez ve tedavi güç bir duruma gelir.
 Verem hastasının aile bireyleri ve diğer temaslılar, ücretsiz muayene edilir. Verem olma riski taşıyanları koruyucu tedavi verilir. Koruyucu tedavi tek ilaçla altı ay sürer. Bu tedavi hastalanmayı %90 oranında önler.
 Verem aşısı özellikle çocuklarda hastalığı önleme de çok etkilidir. Ülkemizde verem aşısı doğumdan sonra ikinci ayını bitiren bebeklere Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz yapılmaktadır. Zamanı geçirilirse 6 yaşa kadar deri testi yapılarak uygulanabilir.”