14 partiyi geride bıraktı


Açıklama: devamı
Kategori: Siyaset
Eklenme Tarihi: 05 Kasım 2015
Geçerli Tarih: 18 Temmuz 2018, 00:02
Site: Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
URL: http://www.duralidogan.com/haber_detay.asp?haberID=6654


 Yozgat’tan bağımsız milletvekili adayı olan, diğer illerdeki bağımsız adaylar ile seçime katılan 14 partiden daha fazla oy almasına karşın milletvekili seçilemeyen eski bakanlardan Lütfullah Kayalar, “Gelecekte kazanan Yozgat olsun” temennisinde bulundu. 
  Yozgat’ın önemli siyasetçilerinden biri olan ve daha önce TBMM’de 5 dönem üst üste milletvekilliği ile birlikte Tarım, Orman, Köyişleri ve Maliye Bakanlığı görevini yürüten Lütfullah Kayalar, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimlerinde memleketi Yozgat’tan bağımsız aday oldu. 'Yozgat bir tarih yazacak' sloganıyla yola çıkan Kayalar, sandık sonuçlarına göre hemşerilerinden ciddi bir destek gördü, il genelinde CHP dahil 14, Türkiye genelinde ise 3 siyasi parti ile bağımsız adaylardan daha fazla oy aldı. Kayalar, gerçekleştirdiği başarılı seçim çalışmalarının ardından 28 bin 664 oy ile tüm oyların yüzde 11.4’ünü toplamasına karşın milletvekili seçilemedi.
  Tarım, Orman, Köyişleri ve Maliye eski bakanlarından Lütfullah Kayalar, seçim sonrasında yayınladığı mesajında, seçmenlere teşekkür etti, sonuçta kazananın Yozgat olmasını istedi. Kayalar, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Yozgat ve Türkiye için çıktığımız yolda, 28 bin 644 hemşerimizin desteğini aldık. Bu Türkiye genelinde bağımsızlar içinde en yüksek oydur. Tüm zorluklara rağmen, bize bu desteği sağlayan değerli Yozgatlılarımıza gönülden şükranlarımı sunuyorum. Siyaset bir gönül ve mücadele işidir. Yozgat ve Türkiye genelinde çıktığımız yolda yürüyüşümüze Allah'ın izniyle devam edeceğiz. Bizim bağımsız olarak aldığımız oy seçimlerde kazanmamıza yetmemiştir. Ancak, diliyorum ki; gelecekte kazanan Yozgat olsun. Yaptığımız kampanya döneminde bize destek olan hemşerilerime, sivil toplum kuruluşlarına, değerli basın camiamıza da çok teşekkür eder, saygılar sunarım”
  Yozgat’ta AK Parti 7 Haziranda 142bin 698 oyunu 157 bin 622’ye çıkartırken, MHP 7 Haziranda aldığı 67 bin 431 oyunu 30 bin 374’e CHP ise 7 Haziranda aldığı 22 bin 581 oyu 17 bin 715’e düşürdü. Kayalar ise bağımsız girdiği seçimde 28 bin 664 oy alırken, oyların çoğunluğu MHP’li seçmenden aldığı yorumu yapıldı.