"Engelsiz bir yaşam temin etmek hepimizin görevi"


Açıklama: devamı
Kategori: Sorgun
Eklenme Tarihi: 13 Mayıs 2014
Geçerli Tarih: 20 Haziran 2018, 08:28
Site: Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
URL: http://www.duralidogan.com/haber_detay.asp?haberID=5062


Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Osman Coşkun, toplumda engelli vatandaşlara gereken önemin verilmesi gerektiğini belirterek, herkesin potansiyel bir engelli adayı olduğunu söyledi. 
  Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Osman Coşkun, Dünya Engelliler Haftası nedeni ile yaptığı açıklamada engelliliğin, kişinin doğuştan veya sonradan meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerinin belli bir kısmını yitirmesiyle oluştuğunu belirterek, özellikle son yıllarda engellilerin karşılaştığı sorunların ve engellerin ortadan kaldırılması adına önemli hizmetlerin hayata geçirildiğini kaydetti. Sağlıklı her insanın potansiyel bir engelli adayı olduğunu ifade eden Coşkun, “ Yarın başımıza ne gelecek bilemeyiz. Onun için özellikle engelli vatandaşlarımızın hem sosyal yaşamdan kopmamalarını sağlamak, hem de engelsiz bir yaşam temin etmelerini sürdürmek hepimizin görevi olmalıdır” dedi. 
   Devletin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da engelli vatandaşların önündeki engelleri kaldırmak için var gücü ile çalıştığını vurgulayan Coşkun, “Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ini engelli vatandaşlar oluşturmaktadır. Devletimiz tarafından engellilere yönelik hayata geçirilen yenilikler hayatlarını kolaylaştırma adına hakikaten çok önemli. Engellilerin destek eğitimlerinin devlet tarafından karşılanmasıyla, on binlerce aile ücretsiz olarak özürlü çocuğuna destek eğitimi aldırma fırsatı yakalandı. Otomobil, ev, özel araç gereç ve bilgisayar programları gibi özürlülerimizin yaptığı çeşitli harcamalara vergi muafiyeti getirildi. Özürlü vatandaşlarımızın devlet memuru olarak mesleklerine uygun kadrolara atanması sağlanmakta ve mesleklerini icra ederken kullanacakları yardımcı araç ve gereçleri kurumlarınca karşılanıyor. Örneklerini çoğaltabileceğimiz daha pek çok önemli hizmet devletimiz tarafından engelliler için hayata geçirildi. Bu vesile ile Engelliler Haftası’nı kutluyor; tüm engelli vatandaşlarımıza huzurlu ve sağlıklı bir hayat sürmelerini diliyorum” ifadelerini kullandı.