Etteki KDV indirimi markete yansımadı


Açıklama: devamı
Kategori: Ekonomi
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2011
Geçerli Tarih: 20 Haziran 2018, 08:24
Site: Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
URL: http://www.duralidogan.com/haber_detay.asp?haberID=1901


Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Selamet Aygün'ün Perakende Zirvesi'nde bu talebi dile getirmesi üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "KDV oranı ile ilgili çalışma benim bakanlığımla alakalı değil, ancak etkisi benim alanıma yansıyor. Konuyla ilgili notlarımızı aldık. İnceleme başlatacağız." açıklamasını yaptı.

Türkiye'de 100 milyar liralık pazar büyüklüğüne ulaşan gıda perakendecileri 'Kartepe Perakendeciler Zirvesi'nde buluştu. Zirvede konuşan Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Selamet Aygün, et ve tavukta Katma Değer Vergisi'nin (KDV) yüzde 8'den yüzde 1'e indirildiğini, ancak bu indirimin perakendeye yansımadığını söyledi. Aygün, toptanda yapılan bu indirimin perakendeye yansıtılması konusunda düzenleme istediklerini kaydetti.

Aygün, temel gıda maddeleri olan sebze ve meyvede de KDV oranının yüzde 1'e indirilmesi gerektiğine işaret etti. Türkiye'de organize perakende sektörünün 3-5 büyük firmanın tekelinde olduğunu kaydeden Aygün, bu lobinin kırılması gerektiğini söyledi. Aygün şöyle konuştu: "Organize yerel perakende devlet tarafından desteklenmeli. Biz sektörde çok ciddi iş hacmi ve istihdam sağlıyoruz. Fakat KOBİ sıfatına uymamamız sebebiyle kredi ve hibelerden yeterli desteği alamıyoruz. Halbuki perakendede tekel oluşturan bu büyük şirketlerin arkasında banka ve hükümetler var. Sektörümüze kamu bankalarından destek bekliyoruz. Kredi konusunda bize destek çıkmalılar."

Sektöre yasa lazım

Gıda perakendesi sektörünün 100 milyar lira büyüklüğe sahip olduğuna işaret eden Aygün, "Bu büyüklükte bir sektör kendi başına bırakılmamalı. Bizim bir yasaya ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı. 2010 yılında uluslararası perakende firmalarının yüzde 11 büyümesine karşın, yerel markaların yüzde 16 seviyesinde büyüdüğüne vurgu yapan Aygün, "2011 sonu itibarıyla ortalama yüzde 15 büyüyeceğiz. Eğer bu büyüme rakamını 2023 yılına kadar sürekli hale getirirsek Cumhuriyet'in 100. yılında ciromuz 70 milyar liraya ulaşacak." açıklamasında bulundu.

Kartepe Perakende Zirvesi'ne katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 1 Ocak 2012'de yürürlüğe girecek olan 'Hal Yasası'nın çöpe giden 15 milyar lirayı ekonomiye kazandıracağına dikkat çekti. Yazıcı, şu bilgileri verdi: "Türkiye'de 26 milyon ton sebze, 16,2 milyon ton meyve üretimi yapılıyor. Bunun parasal değeri 57 milyar lira. Yapılan üretimin yalnızca yüzde 5'ini ihraç ediyoruz yüzde 95'i ise iç piyasaya veriliyor. Sevkiyat ve ambalajlamada yüzde 25 çöpe gidiyor. Biz yapılacak yeni düzenlemelerle çöpe giden parayı ekonomiye kazandıracağız, kayıt dışını azaltacağız."

5 dakikada şirket kurulabilecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun (TTK) en önemli yeniliğinin 5 dakikada şirket kurma kolaylığı olduğunu söyledi. Yazıcı, "Şirket kurmak için gerekli evrakları tamamlayan kişi, elektronik ortamda 5-6 dakikada şirket kurulumunu gerçekleştirecek. Ayrıca 5 kişi şartı aranmadan isteyen limitet, isteyen anonim şirket kurabilecek. Ortağa gerek duymadan hem yönetici hem de sahibi olabilecek." dedi. Anonim şirkete yönetici atanması durumunda şirket ortaklığı şartı aranmayacağına dikkat çeken Yazıcı, şirketlerde denetimin şeffaflaşacağını, bağımsız denetim firmaları tarafından bu görevin gerçekleştirileceğini ifade etti. Holdinglerin ticaret mevzuatında yeri olmadığını bildiren Yazıcı, bu alandaki eksiklerin de giderileceğini vurguladı. "Bu yenilikler KOBİ'lere ek maliyet getirmeyecek mi?" sorusuna Bakan Yazıcı, "Temmuz 2012'ye kadar çıkacak olan 20'ye yakın ikincil mevzuatla bu sorunları ortadan kaldıracağız." şeklinde cevap verdi.