Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
EDS SORGUN'DA ESNAFI BİTİRDİ

EDS SORGUN'DA ESNAFI BİTİRDİ

Tarih 30 Mart 2022, 11:44 Editör sorgun selam

devam

EDS ESNAFI BİTİRDİ
GARAJLAR ESNAFI MAĞDUR
Garajlar mevkiindeki esnaflar EDS sisteminin işlerini etkilediğini belirterek sosyal medyada tepkilerini dile getirdiler. Esnaflar “İşlerin durumunu tekrar tekrar ifade etmeye gerek yok. Eds sistemi kanayan yaramıza tuz bastı. Alışverişini garajlar esnafından yapan köylüler EDS hizmete girdikten sonra uğramaz oldu. Vatandaş marketten ekmek alacak olsa garajları es geçiyor.” Diyerek tepki gösterdiler.
BOZKURT: “BU UYGULAMADAN EN KISA ZAMANDA DÖNÜLMESİNİ UMUT EDİYORUM”
Garajlar mevkiinde fırın işletmesi olan aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisi Belediye Meclis Üyesi olan Makine Mühendisi Mehmet Can Bozkurt, gazetemize yaptığı açıklamada “Eds geldiğinde garajların o geçiş bölgesinde yaşanan kazalar ve hayatını kaybeden vatandaşlarımız için hız sınırına tamam dedik. Ama kurulan sistemle vatandaşın omzuna yük olan bu park cezaları sağlık ocağına, eczaneye gelen vatandaşımızı, dükkanlara malzeme getiren toptancıları mağdur ediyor. Hem de oradaki esnafların işlerini olumsuz yönde etkiliyor. Terminale yolcu getiren, yolcusunu bekleyen vatandaşlar her daim terminalin içinde park yeri bulamamaktadır. Garajların iki tip müşteri portföyü vardır. Biri köylülerdir onları kaldırdık, ikincisi doğuyu batıya bağlayan geçiş noktası olmasından ötürü yolcuydu onu da bitirdik çok şükür. Sistem kırmızı ışıkta geçene, hız limitini aşana ceza yazsın amenna ama nizami bir şekilde ikinci şeride taşmadan parka müsade etsin. Vatandaşın ucu ucuna yetiştirdiği bu dönemde yapılan bu uygulamadan en kısa zamanda dönülmesini umut ediyorum.” dedi.
"ZARAR EDİYORUZ"
Aynı bölgede lokantacılık yapan Abdullah Aktaş, sistemin devreye girmesiyle bir buçuk aydır zarar ettiğini müşteriye hasret kaldıklarını dile getirdi. Aktaş, "Lokantacılık yapıyorum. Gelen faturalara zaten yetişemiyoruz. Yanımda eleman da çalıştırıyorum. Giderlerimiz her geçen gün artarken kurulan EDS sistemiyle müşteri kapımızı açmıyor. Garajlar bomboş bir hal aldı." dedi.
"BU KURAL DAĞİŞMELİ"
Gıda sektöründe işletmesi bulunan Mutlu Köroğlu ise, "EDS garajlar esnafını bitirdi. Yanıbaşımızda Sarıkaya'da EDS sistemi sadece hız limitini aşanlara ceza yazarken, burda park cezası da yazıyor. Kurala uymayıp ikinci şerite park ederek trafiğin akışını bozanlara ceza yazılmasına itirazımız yok. Esnaflar olarak birinci şerite nizami parkın müsade edilmesi lazım. Bir de dışardan gelip bir sigara alan vatandaşı Sorgun'dan 196 lira ceza ile uğurluyoruz. Bu durum ilçemiz hakkında cezalar şehri intibası bırakıyor." dedi.
PARK, KIRMIZI IŞIK VE HIZ İHLALİNE CEZA YAZILIYOR
Sistemde yazılan cezaları Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde 17 Şubat 2022 tarihinde CİMER'e başvuru yaparak öğrenmek isteyen gazetemiz Yazıişleri Müdürü Alparslan Gazi Doğan'a toplam kesilen ceza tutarı ve sürücü sayısı verilmezken, sürücülere ulaştırılan cezalar tepkiyle karşılandı.
SÜRÜCÜLER TERMİNAL, SAĞLIK OCAĞI GİBİ YERLERDE ESNEKLİK BEKLİYOR
Garajlar mevkiinde bulunan 1 nolu Aile Sağlığı Merkezine hastalarını getiren hasta yakınları cezadan en çok etkilenenler oldu. Hastasını tedavi için getiren vatandaşlar burda otopark olmadığı için mecburiyetten aile sağlığı merkezi önüne park ettiklerini, yine aynı mevkide eczane bulunduğunu buralardan vatandaşın temel hakkı olan sağlık hakkını kullandığını, bunu yetkililerin görmezden gelmesine anlam veremediklerini belirttiler.
BİR DİĞER SIKINTI DA TERMİNAL
Sorgun Şehirlerarası Terminalini yolcu karşılamak göndermek için kullanan vatandaşlar terminal içerisinde yeterli park alanı olmadığından yol kenarına park ettikleri araçlarına yazılan cezalarla mağdur oluyor SOSYAL MEDYADA TEPKİ GÖSTERDİLER
Vatandaşlar EDS sistemiyle ilgili tepkilerini sosyal medyadan dile getirirken yetkililerin bahsi geçen yerlerde park uygulamasına karşı çözüm üretmelerini istediler.
AÇIKLAMA BEKLENİYOR
Ekonomik yönden sıkıntılı günler geçiren vatandaşlar cepteki ateşi körükleyen ceza tutanak-larının bu yangını daha çok büyüttüğünü belirtip yetkililerden EDS sisteminde alınan kararlar ile ceza tutanaklarının kaç kişiye toplamda ne kadar kesildiğini açıklamalarını bekliyor.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

KARA TREN KAZA YAPTI

KARA TREN KAZA YAPTI devam

GAZETECİ-YAZAR ERHAN PALABIYIK'IN KALEMİNDEN YOZGAT İSİMLER SÖZLÜĞÜ

GAZETECİ-YAZAR ERHAN PALABIYIK'IN KALEMİNDEN YOZGAT İSİMLER SÖZLÜĞÜ devam
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN